Úvod > Aktuality > Přijďte se podívat do Národního technického muzea za 50 Kč
Přijďte se podívat do Národního technického muzea za 50 Kč
"> "> ">

Přijďte se podívat do Národního technického muzea za 50 Kč

Vydáno 23. října 2019 Kultura
U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Dne 28. 10. 2019 se toto vstupné týká hlavní budovy v Praze, Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově.
Připomeňte si spolu s Národním technickým muzeem o svátečním pondělí 28. 10. 2019 letos 101. výročí vzniku Československé republiky. V otevírací době od 9 do 18 hodin můžete navštívit všechny výstavy a stálé expozice v budově na LetnéCentrum stavitelského dědictví NTM v Plasích a Železniční depozitář NTM v Chomutově za pouhých 50 korun.

NTMK nejoblíbenějším expozicích muzea patří stále Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovat zde můžete první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stojí i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.

Mimo to zde nalezente dalších 13 stálých expozic – Architektura, stavitelství a design, Astronomie, Doprava,  Fotografický ateliér, Hornictví, Hutnictví, Chemie kolem nás, Interkamera, Měření času,  Tiskařství, Technika v domácnosti, Technika hrou a Televizní studio.
 

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Depozitář ChomutovVšichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.
 
Návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu u Českých drah a teď jsou připravena pro zachování ve sbírce Národního technického muzeea.
 

Centrum stavitelského dědictví v Plasích

centrum stavitelstvíV nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví - unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

V nejvyšším patře pivovaru návštěvníky překvapí „kabinet“ architekta Jana Kaplického, ojedinělá expozice věnovaná významné osobnosti návštěvníkům otevírá pohled na moderní architektonickou tvorbu. V renovovaném objektu mlýna navazujícím na expoziční část v pivovaru jsou umístěny víceúčelové prostory pro tematické výstavy. V členitém areálu hospodářského dvora byly vytvořeny prostory pro aktivity zaměřené na prezentaci stavebních technologií – řemeslnické a zážitkové dílny, historické stavební stroje a expozice „výukové stavby“. Vzniká zde jakási „stavebně řemeslná huť“, která má za cíl umožnit prostřednictvím kurzů a workshopů předávání tradičních postupů a dovedností zážitkovým způsobem.
Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví - unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Národní technické muzeum za 50 Kč - Den vzniku republiky

28.10.
Národní technické muzeum za 50 Kč - Den vzniku republiky

V roce 2020 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů osm termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč.