Úvod > Aktuality > Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Vydáno 3. dubna 2019 Letní sporty
Dvacátý první ročník Sportisimo 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 6. dubna 2019 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 11 500 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 21. Sportisimo 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
Již tuto sobotu vyběhne do ulic Prahy 11 500 běžců, kteří se zúčastní Sportisimo 1/2Maratonu Praha. Největší běžecký závod v České republice se letos poběží po jedenadvacáté. Závod si získal svůj věhlas díky krásné trati probíhající srdcem historické Prahy, která vede běžce kolem Vltavy a přes pět pražských mostů. Vytrvalcům se otevírá výhled na Pražský hrad, Karlův most a nespočet dalších památek. Půlmaraton odstartuje v 10 hodin z náměstí Jana Palacha.

Maraton HomoláčNa rok 2019 je mužské pole tak unikátně vyrovnané, že v něm najdete osm borců pyšnících se osobním rekordem pod jednu hodinu a to je v atletickém světě činí členy skupiny výjimečných. Diváci se mohou těšit právě na vítěze loňského závodu Benarda Kimeliho, do okruhu favoritů bude patřit také Stephen Kiprop, nejrychlejší půlmaratonec letošního roku a Sondre Moen, jeden z nejrychlejších Evropanů. Jejich hodně podobná osobní maxima navíc slibují obrovský divácký zážitek. Na druhý nejrychlejší čas mezi ženami, který v Praze zaběhla v roce 2017 (1:04:52) Joyciline Jepkosgei z Keni, budou chtít letos navázat její krajanky Fancy Chemutai, druhá nejrychlejší, nebo Caroline Kipkirui.

Nejvíce zahraničních běžců na půlmaraton přijede ze Slovenska, Německa, Velké Británie, Itálie, Španělska, Švédska, Polska, Francie, Nizozemska a Ruska.
 

Držme palce českým sportovcům

Půlmaraton PrahaČeští fanoušci budou bedlivě sledovat, jak dopadne Radka Hanzlová a Eva Filipiová. Mezi Čechy se můžeme těšit na souboje Jiřího Homoláče, Davida Vaše nebo Roberta Míče. Pražská půlmaratonská trať láká vedle profesionálů i celebrity. V oblibě ho má přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk. Na start se postaví zlatý olympijský medailista v desetiboji Roman Šebrle, bosonohý běžec Tomáš Zahálka, bývalý primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, moderátor Petr Vágner, filmový producent Václav Mottl, bloggeři (a lonští svatebčané) Running2, Soňa a Michal, nebo moderátor Jan Tuna.

Souboj nejlepších českých běžců a běžkyň můžete sledovat v sobotu 6. dubna od 9:50 na ČT Sport. Sportisimo 1/2Maraton Praha je nádherný i po dvacáté. Nejen kvůli dechberoucím scenériím, ale hlavně kvůli jeho účastníkům. Od úžas vzbuzujících Keňanů a Etiopanů po běžecké nováčky, pro pořadatele jsou všichni na prvním místě. A každý, kdo je ochotný si obout běžecké boty, je na závodě vítán s otevřenou náručí.
 

Dopravní omezení související s 1/2maratonem v Praze

1/2 maratonDopravu bude řídit Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Praha. Nejvíce uzavírek se týká ulic a křižovatek na Starém Městě (většinou od 01 do 16 hodin): ulice 17. listopadu (v úseku nám. Jana Palacha – Pařížská), Čechův most, Dvořákovo nábřeží (od Čechova mostu po nám. Jana Palacha), Jiráskovo náměstí, Kosárkovo nábřeží, Křižovnické náměstí, Křižovnická, Mánesův most, Masarykovo nábřeží, most Legií, náměstí Jana Palacha, nábřeží Edvarda Beneše, Smetanovo nábřeží, U Plovárny, Těšnovský tunel, nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží po Čechův most (všechny komunikace směr do centra od 10:30 do 13:00 hodin).

Maraton PrahaNeomezený vjezd/výjezd po celou dobu závodu z/do těchto ulic: Pařížská, Revoluční, Truhlářská, Konviktská, Betlémské náměstí, Jilská, Zlatá, Husova, Mariánské náměstí, Platnéřská, Maiselova, Jáchymova.

V den závodu, tj. v sobotu 6. 4., od 8:00 do 14:00 jsou k dispozici dvě bezplatné dopravně-informační linky: 800 165 102 a 800 100 991.

Uzavírky na Praze 2 (od 9:40 do 11 hodin): Rašínovo nábřeží, Plavecká, Vyšehradská, Svobodova, Palackého most.

PůlmaratonUzavírka ulic v Praze 5 (9:50 - 12:10): Palackého most, Lidická, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Janáčkovo nábřeží.

Uzavírka ulic v lokalitě Prahy 7 (10 - 13): U Plovárny, Nábřeží Edvarda Beneše, Nábřeží Kapitána Jaroše, Bubenské náb., Jateční, Jankovcova, Komunardů, Libeňský most (ve směru Palmovka).

Uzavírka ulic v lokalitě Prahy 8 (10:15 - 12:45): Štorchova, Voctářova, Rohanské nábřeží (ve směru do centra).