Úvod > Aktuality > Pražská zoo bude vyrábět papír ze sloního trusu
Pražská zoo bude vyrábět papír ze sloního trusu
"> "> ">
Příroda

Pražská zoo bude vyrábět papír ze sloního trusu

  • Vydáno29. března 2016
Pražská zoologická zahrada se rozhodla využívat sloní trus k výrobě papíru. Inspiraci si vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Vloni zahrada ve spolupráci s papírnou ve Velkých Losinách vyrobila z trusu první archy přírodního papíru. Dnes již malá dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si návštěvníci budou moci výrobu vyzkoušet na vlastní kůži.
Výroba papíru ze sloního trusuJeště nikdy od doby, kdy dva mniši přinesli v duté holi do Evropy vajíčka bource morušového, neuniklo z Asie tak důležité tajemství jako nyní – Zoo Praha se podařilo odhalit podstatu výroby papíru ze sloního trusu.

Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou, v jejichž laboratořích proběhla příprava suroviny a Ruční papírnou ve Velkých Losinách byla vloni technologie ověřena a vznikly tak první archy přírodního papíru. Hrubá kostra výroby vypadá asi takto: po vymytí a usušení se trus asi den vaří a následně opět suší. Pak dělníci rostlinná vlákna řežou a znovu máčí ve vodě s přidanou směsí papíru, papírovou emulzi nechají vyschnout na slunci a vzniklý hrubý papírový arch znovu namáčí a lisují.

Sloní papírZahrada letos vystavěla zastřešenou dílnu, kde se bude papír vyrábět a sami návštěvníci zde budou mít možnost si tuto práci vyzkoušet. Kdy přesně se manufaktura otevře návštěvníkům zoo zatím neprozradila, ale je jisté, že k tomu dojde tento rok, tedy 2016, v rámci jubilejní 85. sezóny.

Hlavním zdrojem inspirace, ze kterého čerpala pražská zoo, je Srí Lanka, kde má výroba přírodního papíru ze sloního trusu dlouholetou tradici. Sloní sirotčinec v Pinnawale, odkud také pochází nedávno dovezené dvě slonice, si vydělává na svůj provoz, krom vstupného, právě výrobou a prodejem papíru.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.