Úvod > Aktuality > Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě
Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

  • Vydáno6. února 2022
Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice.
OrchidejNapříklad orchidejí botanická zahrada vlastní asi 1200 druhů a poddruhů a právě v zimních měsících jich kvete nejvíc. Pohromadě však všechny být nemohou, různé druhy totiž vyžadují různou teplotu. Kromě orchideí nebo anturií v pavilonech botanické zahrady kvetou některé sukulentní rostliny, například aloe i gastérie.V palmovém skleníku vás jistě nadchnou i květy kamélií, japonské kosatce nebo kanárské čilimníky a také květy drobnějších zázvorovitých rostlin. K vidění je zde také několik právě kvetoucích bonsají, granátovník nebo rododendron.

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin u nás. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk se sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. Roku 2003 bylo v botanické zahradě zřízeno tzv. záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.
 

Nejkrásnější z orchidejí

orchidejV obchodech koupíte řadu orchidejí, hlavně "motýlkové" Phalaenopsis hybridního původu. Kromě tohoto běžného sortimentu ale existují špičkové odrůdy, které lze sehnat spíše na výstavách nebo u specializovaných zahraničních firem. Takové v současnosti vystavuje Liberecká botanická zahrada v mnoha vybraných odrůdách, jež mohou být informací, co také existuje a po čem se náročnější sběratel může dívat. Krásná je například Gastrochilus bellinus, která pochází z džunglí jihovýchodní Asie, kde se uchycuje na stromech. Tak zblízka, jako je to možné v liberecké botanické zahradě ji v přírodě nelze pozorovat. Kvítka jsou až neuvěřitelně strakatá.

OncidiumOncidium je rod tropických orchidejí. Mají většinou květy drobné, zato početné. Řada druhů kvete žlutě, přičemž prý mají nejžlutší barvu ze všech orchidejí. Některé druhy jsou celkově miniaturní, a proto bývaly oblíbené u amatérských pěstitelů. Nepěstovaly se ovšem snadno. Jedno takové je nyní vystaveno i v liberecké botanické. Pochází ze Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. Roste uchyceno na stromech.

orchidej LycasteKrásné jsou rovněž orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.
 

Krásné kamélie

kamélieZa exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

kamélieKromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.
 
Botanická zahrada v Liberci má otevřeno denně, v zimě ji lze navštívit od 8:00 do 16:00 hodin. Dospělí za vstupenku zaplatí 140 korun, žáci studenti a držitelé zdravotních karet polovinu. Předškolní děti mají vstup zdarma.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.