Úvod > Aktuality > Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Vydáno 7. února 2019 Příroda
Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí.
OrchidejNapříklad orchidejí botanická zahrada vlastní asi 1200 druhů a poddruhů a právě v zimních měsících jich kvete nejvíc. Pohromadě však všechny být nemohou, různé druhy totiž vyžadují různou teplotu. Kromě orchideí nebo anturií v pavilonech botanické zahrady kvetou některé sukulentní rostliny, například aloe i gastérie.V palmovém skleníku vás jistě nadchnou i květy kamélií, japonské kosatce nebo kanárské čilimníky a také květy drobnějších zázvorovitých rostlin. K vidění je zde také několik právě kvetoucích bonsají, granátovník nebo rododendron.

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin u nás. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk se sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. Roku 2003 bylo v botanické zahradě zřízeno tzv. záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.

Rarity botanické zahrady: žlutokap a netýkavka

Žlutokap sivýKe květu se nyní v únoru podruhé v historii botanické zahrady chystá žlutokap sivý. Na hnědém vřetenu květenství vyrůstají drobné bílé až krémové, silně vonící květy. Rostlina pochází z Austrálie, kde ji říkají "Black Boy", protože pod střapatými listy mívá černý, požáry ožehnutý kmen. Právě požáry stimulují růst nového olistění, bohaté kvetení a tím i množství semen. Rostlina se dožívá i 300 let.

V Africe, v Rovníkové Guineji a Kamerunu, roste v pralesích netýkavka Sakerova. Nazvali ji po anglickém misionáři. Nyní je po dobu květu vystavena v pavilonu I. I tak zvláštní rostliny lze v Čechách vidět, ale navíc její květní ekologii prozkoumala česká studentka! Pozorovala, že tuto netýkavku opylují ptáci strdimilové.
 

Krásné kamélie

kamélieZa exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

Kromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.
 
Botanická zahrada v Liberci má otevřeno denně, v zimě ji lze navštívit od 8:00 do 16:00. Dospělí za vstupenku zaplatí 140 korun, žáci studenti a držitelé zdravotních karet polovinu. Předškolní děti mají vstup zdarma.
Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Procházkové okruhy Visit Liberec

Procházkové okruhy Visit Liberec

Zveme vás na procházky libereckých čtvrtí - nechte na sebe dýchnout atmosféru starého Liberce v Novém Městě, projděte se kolem zámku, bývalé galerie a přehrady v Kristiánově nebo se nechte unést architekturou vilové čtvrti ve Starém Městě.

Další aktuality

15.10.
2019
Ukliďme Jizerky!

Ukliďme Jizerky!

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
2.10.
2019
V sobotu se na Jizerce chystá dětský den s vílou Izerínou

V sobotu se na Jizerce chystá dětský den s vílou Izerínou

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
16.8.
2019
Rozhledna Štěpánka v Příchovicích slaví 127. narozeniny

Rozhledna Štěpánka v Příchovicích slaví 127. narozeniny

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda