Úvod > Aktuality > Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě
Příroda

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

  • Vydáno9. února 2023
Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice. Letos vykvetl také unikátní žlutokap, k mimořádné události došlo teprve potřetí!
OrchidejNapříklad orchidejí botanická zahrada vlastní asi 1200 druhů a poddruhů a právě v zimních měsících jich kvete nejvíc. Pohromadě však všechny být nemohou, různé druhy totiž vyžadují různou teplotu. Kromě orchideí nebo anturií v pavilonech botanické zahrady kvetou některé sukulentní rostliny, například aloe i gastérie.V palmovém skleníku vás jistě nadchnou i květy kamélií, japonské kosatce nebo kanárské čilimníky a také květy drobnějších zázvorovitých rostlin. K vidění je zde také několik právě kvetoucích bonsají, granátovník nebo rododendron.

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin u nás. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk se sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. Roku 2003 bylo v botanické zahradě zřízeno tzv. záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.
 

Nejkrásnější z orchidejí

orchidejV obchodech koupíte řadu orchidejí, hlavně "motýlkové" Phalaenopsis hybridního původu. Kromě tohoto běžného sortimentu ale existují špičkové odrůdy, které lze sehnat spíše na výstavách nebo u specializovaných zahraničních firem. Takové v současnosti vystavuje Liberecká botanická zahrada v mnoha vybraných odrůdách, jež mohou být informací, co také existuje a po čem se náročnější sběratel může dívat. Krásná je například Gastrochilus bellinus, která pochází z džunglí jihovýchodní Asie, kde se uchycuje na stromech. Tak zblízka, jako je to možné v liberecké botanické zahradě ji v přírodě nelze pozorovat. Kvítka jsou až neuvěřitelně strakatá.

OncidiumOncidium je rod tropických orchidejí. Mají většinou květy drobné, zato početné. Řada druhů kvete žlutě, přičemž prý mají nejžlutší barvu ze všech orchidejí. Některé druhy jsou celkově miniaturní, a proto bývaly oblíbené u amatérských pěstitelů. Nepěstovaly se ovšem snadno. Jedno takové je nyní vystaveno i v liberecké botanické. Pochází ze Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. Roste uchyceno na stromech.

orchidej LycasteKrásné jsou rovněž orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.


Unikátní žlutokap opět rozkvetl!

žlutokapMilé překvapení vnesl do liberecké botanické zahrady počátek ledna 2023. Na více než sto let staré rostlině nazvané žlutokap šedý aneb Xanthorrhoeaglauca se objevilo květenství. Minimálně v evropských podmínkách je vykvetení žlutokapu jedinečná událost; v botanické zahradě v Liberci se tak stalo teprve potřetí. Vlastní kvetení se očekává na přelomu února a března. Rostlina byla dovezena až z daleké Austrálie, kde ji vykopali ze země kvůli stavbě silnice, čímž ji zachránili. Botanická zahrada ji zakoupila v roce 2002. V přírodě kvete žlutokap hlavně po požárech, kdy je jeho kmínek zčernalý. Od toho je odvozen také jeden z jeho lidových názvů – Black Boy. Český název vznikl překladem původního názvu, rostlina totiž při poranění roní žlutou pryskyřici.
 

Krásné kamélie

kamélieZa exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

kamélieKromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.
 
Botanická zahrada v Liberci má otevřeno denně, v zimě ji lze navštívit od 8:00 do 16:00 hodin. Dospělí za vstupenku zaplatí 140 korun, žáci studenti a držitelé zdravotních karet polovinu. Předškolní děti mají vstup zdarma.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!
Liberecký kraj | Kultura

Na výlet za přírodou do Klokočských skal

Půvabná poklidná ves Klokočí leží na úpatí Klokočských skal v Českém ráji. Kromě zachovalých roubených chaloupek přitahuje turisty i svou výbornou polohou, která dobře umožňuje podniknout výlet do Klokočských nebo Betlémských skal, k pozůstatkům skalního hradu Frýdštejn nebo asi na 5 kilometrů vzdálený vrch Kozákov s rozhlednou.
Liberecký kraj | Zážitky