Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Pokud máte rádi interaktivní modely, hry a pokusy, kdy nejrůznější předměty nejenom vidíte a smíte se jich dotýkat, ale také je slyšíte, cítíte a v některých případech je dokonce můžete i ochutnat, pak si přijdete na své ve science centru. V České republice je takových míst zatím jenom několik a jedním z nich je liberecký iQpark.

Za zábavou i vědou do centra Babylon

iQpark LiberecScience center iQpark sídlí v libereckém centru Babylon. V několika patrech vás čekají hlavolamy a exponáty, které vám hravou formou představí rozmanité principy vědy a techniky, kvízy a rébusy, na nichž si otestujete svou inteligenci, anebo obrovská herna, kde si ověříte principy fungování přírodních jevů a zákonů, úsudek, zručnost i odhad. Každou sobotu a neděli od 16 hodin na vás čeká Science show plná barev, ohňů a výbuchů! Předvádějí se experimenty s Van de Graaffovým generátorem, tekutým dusíkem nebo s plyny. Sáhněte si na 500 tisíc voltů, vyrobte si obří žampion, pohádkovou mlhu nebo změňte rajče na pingpongový míček.

Těšit se můžete i na obrovské zrcadlové bludiště, součástí centra Babylon je také aquapark, lunapark, hotel a řada obchodů a restaurací.
 

Setkejte se s bílými tygry v zoologické zahradě

Bílý tygřiDalším místem, které nelze v Liberci vynechat je místní zoologická zahrada - jediné místo v Česku, kde se můžete setkat s bílými tygry; chovají je tu od roku 1994. Za vidění stojí i Soví stezka s voliérami a nová naučná stezka, kde se seznámíte s lesními ekosystémy Jizerských hor.

Další unikát nabízí liberecká botanická zahrada – víte, že tady od roku 1956 pravidelně rozkvétá největší leknín světa, viktorie královská? Dále zde naleznete nejpestřejší sbírky exotických rostlinv České republice, obsahující také několik unikátů - především nejstarší sbírku kamélií v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě.
 

Na Ještěd z Horního Hanychova

JeštědA když už budete v Liberci, samozřejmě se musíte podívat i ke slavnému vysílači a horskému hotelu na Ještědu; z Horního Hanychova  vás k němu vyveze lanová dráha. Stavba vysílače byla vytvořena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Osvěžit se zde mlžete v restauraci, ze které se nabízí úchvatný výhled na město Liberec a jeho okolí, navíc byla zařazena do průvodce Maurerův výběr 2013 - jedná se o ocenění pro 837 nejlepších restaurací.

Celý popis