Úvod > Aktuality > Parní lokomotivou se svezete do muzea v Lužné i na Křivoklát
Parní lokomotivou se svezete do muzea v Lužné i na Křivoklát
"> ">
Zážitky

Parní lokomotivou se svezete do muzea v Lužné i na Křivoklát

  • Vydáno2. srpna 2018
Muzeum v Lužné bude v sobotu 4. srpna 2018 cílovou stanicí Křivoklátského expresu z Prahy, jehož hlavním cílem je ale hrad Křivoklát, kde probíhá slavnost Křivořezání. Parní vlak z Prahy jezdí do Křivoklátu a Lužné každoročně.
V sobotu 4. srpna se můžete svézt parním expresem taženým lokomotivou Šlechtičnou z nádraží Praha-Braník na hrad Křivoklát, kde se koná setkání řezbářů Křivořezání. Na cestě vlak přejede 5 velkých mostů přes řeku Berounku a projede 5 tunely. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem.

Vlak vyjíždí v 9 hodin ze stanice Praha-Braník a pokračuje přes Smíchov, Vršovice, Beroun na Křivoklát. Kdo by chtěl, může expresem pokračovat až do Lužné u Rakovníka (jízdenku lze koupit pouze ve vlaku). Z Křivoklátu expres vyjíždí zpět směr Praha v 16:54. Do Prahy dorazí v 18:58.

Letošní 23. ročník řezbářského sympozia má hlavní téma Křivoklátský betlém. Na I. hradním nádvoří bude tvořit nejméně 30 řezbářů ze všech koutů České republiky. Během letošního Křivořezání se můžete těšit na ukázky výroby kartáčů, práce na hrnčířském kruhu i kovářského řemesla.

Parní vlakVlak bude z Křivoklátu pokračovat přes Rakovník do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde si lze prohlédnout expozici o historii železnice v Čechách, rozsáhlou sbírku lokomotiv a železničních vozidel. Cestující tohoto zvláštního parního vlaku, kteří předloží platnou jízdenku, získají na hradě Křivoklát a v železničním muzeu slevu na vstupné. Z Lužné odjíždí vlak do Prahy v 15:48.

Předprodej jízdenek a rezervací na pražském Masarykově nádraží v mezinárodní pokladně a v osobní pokladně na nádraží Praha-Braník.
Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.