Úvod > Aktuality > Olomouc v Lonely Planet – již podruhé!
Olomouc v Lonely Planet - již podruhé!
"> "> ">
Životní styl

Olomouc v Lonely Planet – již podruhé!

 • Vydáno2. července 2013
Olomouc je malá Praha. Mezi deset horkých tipů Evropy, kam určitě stojí za to se vypravit, město už podruhé zařadili profesionální cestovatelé z prestižního vydavatelství Lonely Planet.
Krásná, zajímavá, přitažlivá, ale na rozdíl od hlavního města klidná a s kouzelnou atmosférou. To všechno společně s bohatým nočním životem dělá z Olomouce jednu z nejzajímavějších destinací na starém kontinentě.

„Velikost není všechno. Evropa samozřejmě nabízí mnoho známých destinací typu Londýna nebo Amsterdamu, ale pokud od cestování čekáte něco víc, nabízíme seznam míst, kam byste se určitě měli vydat. Míst, která jsou lidmi zatím možná přehlížená, ale naprosto neprávem,“ uvádí ve svém článku Andy Murdock, profesionální cestovatel a autor Lonely Planet. Olomouc představuje jako výjimečnou destinaci Moravy, kterou je nutno spatřit na vlastní oči. Autentická atmosféra Moravy totiž podle cestovatele vystihuje život v Česku mnohem lépe než kosmopolitní Praha.
 
Vůbec poprvé se Olomouc ocitla v seznamu Lonely Planet v loňském roce, a to s významnou charakteristikou – skrytý poklad Evropy. Letos už se ale lesk našeho pokladu neskrývá a autoři odhalují nejeden důvod, proč do Olomouce rozhodně přijet. Lákají například i na noční zábavu a jedinečnou atmosféru potemnělých křivolakých uliček, kterých lze v centru barokní Olomouce najít více než dost.
 
Celá Morava a Olomouc se tak tentokrát ocitly ve společnosti dalších devíti evropských lokalit, které stojí za návštěvu, když od cestování čekáte „něco navíc“. Top 10 evropských destinací pro rok 2013 vypadá podle Lonely Planet právě takto:
 • Porto & údolí řeky Douro
 • Budapešť, Maďarsko
 • severní Island
 • Cinque Terre, Itálie
 • Morava, Česká republika
 • Bern, Švýcarsko
 • Marseille, Francie
 • Chorvatsko
 • Severní Irsko
 • Copenhagen, Dánsko
Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Přemyslovský hrad v Olomouci

Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.