Úvod > Co chcete dělat? > Židovská a historická Polná
Kultura

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Z židovských památek můžeme doporučit synagogu, kde je umístěno Regionální muzeum židovské kultury. V zámku, který byl původně hradem ze 13. století, je umístěno Městské muzeum, v pravém křídle probíhají muzejní výstavy. V areálu zámku dále sídlí Základní umělecká škola, Kulturní středisko s kulturním sálem a Zámecká restaurace s ubytováním.

Muzeum nabízí expozice historických hodin, vývoj hodinářského řemesla, historickou lékárnu "U černého orla" a expozici Kupecký krám a stará řemesla. V oddělené expozici Staré školy si prohlédnete kompletní interiér třídy z roku 1866, školní kabinet a byt učitele.

Národní kulturní památkou byl v roce 2008 prohlášen Chrám Nanebevzetí Panny Marie. V budově měšťanského pivovaru žil se svými rodiči v letech 1917 – 1919 spisovatel Bohumil Hrabal.

Zajímavostí Polné je také křížová cesta s Božím hrobem a kapličkami z roku 1894. Polná je dějištěm jedné z největších "mrkvancových poutí" na Vysočině, která se koná vždy druhou neděli v září.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021