Úvod > Aktuality > Nebe nad Brnem opět rozzáří přehlídka ohňostrojů
Zážitky

Nebe nad Brnem opět rozzáří přehlídka ohňostrojů

  • Vydáno30. května 2018
V tradičním termínu v první polovině června se v Brně koná již jedenadvacátý mezinárodní soutěžní festival ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis. Pro letošní ročník je připraveno celkem pět show – čtyři ohňostroje na hladině Brněnské přehrady a závěrečný epilog v centru Brna nad hradem Špilberk. Světová soutěž pyromuzikálových show s ohňostrůjci ze čtyř zemí připomene letošní stoleté výročí Československa, sté výročí leteckého průmyslu v Československu i čtyřicáté výročí československé kosmonautiky. Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů – Ignis Brunensis bude letos probíhat od 2. do 17. června 2018.
IgnisPro letošní ročník je připraveno celkem pět show – čtyři ohňostroje na hladině Brněnské přehrady a závěrečný epilog v centru Brna nad hradem Špilberkem. Festivalu se zúčastní aktuální vítězové z evropských a světových ohňostrojných soutěží a také domácí české týmy. O hlavní putovní cenu Ignis Brunensis budou bojovat na brněnském přehradním jezeře týmy z Polska, Rumunska a Francie. Česká republika letos zajišťuje nesoutěžní prelude show na přehradě a v rozšířeném složení také závěrečný epilog nad Špilberkem.

Přehlídku zahájí na hladině nesoutěžní Prelude Show 2. 6., na které navazuje v dalších dnech mezinárodní soutěž 6., 9. a 13. června – vše na Brněnské přehradě. Letošní 21. ročník uzavře ohňostrojný epilog v sobotu 16. 6. nad hradem Špilberk, který bude celý věnovaný významnému jubileu založení společného státu Čechů a Slováků. Všechna ohňostrojná představení začínají vždy ve 22.30 hodin – na hladině přehradního jezera potrvají minimálně 17 minut, epilog je plánovaný v délce 12-13 minut. Originální hudební doprovod ke všem pěti ohňostrojům vysílá exkluzivně výhradně Rádio Krokodýl 103 FM, závěrečný epilog (16. 6.) živě vysílá souběžně také Český rozhlas Brno.

Ignis BrunensisPrelude show a soutěžní ohňostroje jsou odpalovány ze speciálního pontonového soulodí (cca 100 x 16 m) uprostřed hlavního jezera Brněnské přehrady. Autoři – designéři všech čtyř ohňostrojů na hladině přehrady musí do celkového provedení včetně doprovodné hudby svých show zapracovat vlastní design na hudební pasáž (cca 2 minuty), kterou určuje producent. V letošním roce je povinné zadání koncertní předehra Karneval z díla Antonína Dvořáka v nahrávce pod vedením Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií. Doporučený motiv pro designerské řešení je 100. výročí československé státnosti. Za nejlepší zpracování je udělována pod garancí brněnského primátora zvláštní cena producenta na doporučení odborné poroty. V ohňostrojné přehlídce uděluje hlavní ceny odborná porota. Hodnotit budou také návštěvníci, kteří vybírají vítěze ze všech pěti ohňostrojů přehlídky. Prostřednictvím internetu a slosovatelných anketních lístků určí vítěze "Ceny diváka Starobrno Ignis Brunensis – Brno 2018".

Všechny veřejné výhledové plochy na ohňostroje jsou pro diváky zdarma. Na Brněnské přehradě bude jako každoročně vybudována také komfortní placená zóna – ozvučená tribuna k sezení asi pro 600 diváků.
 

Na festival Re:publika i ohňostroje

Ignis Brunensis nad ŠpilberkemOhňostrojnou část festivalu Ignis Brunensis doprovází řada tradičních i nových festivalových zábavních akcí. V roce 100. výročí Československa s dominantním festivalem Re:publika produkční týmy obou festivalů koordinují programová a dopravní napojení pro maximální komfort diváků. Závěrečný epilog ohňostroj nad Špilberkem (16. 6.) mohou diváci sledovat i s doprovodem hudby přímo z festivalu Re:publika v areálu jubilujícího výstaviště (90 let od zahájení provozu).

Návštěvníci večerních programů na výstavišti mohou využít posílené dopravní spojení MHD DPMB do ohňostrojné lokality na přehradě.
 

100. výročí leteckého průmyslu a 40. výročí československé kosmonautiky

Ignis BrunensisHlavní oslavy 100. výročí československého leteckého průmyslu se uskuteční od 15. do 17. června 2018 při festivalu Starobrno Ignis Brunensis v Brně. Největší atrakcí budou exponáty letadel přímo v ulicích centra města. Náměstí Svobody a park Moravské náměstí zaplní historické i současné aeroplány československé a české výroby a součástí budou i další aviatické prezentace. K oslavám leteckého výročí se významně připojí i 40. výročí československé kosmonautiky s vesmírným prezentačním stanem a výstavou "Vladimír Remek – cesta ke hvězdám".

Akce ke 100. výročí letectví a 40 letům kosmonautiky se konají v koprodukci Asociace leteckých výrobců ČR, Technického muzea v Brně, Hvězdárny a planetária Brno, SNIP & CO a ve spolupráci se společností Blue Sky Service Brno. Ambasadorem výročních prezentací je první československý kosmonaut Vladimír Remek, jehož autogram mohou sběratelé získat v sobotu 16. 6. od 15 hodin.
Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů – Ignis Brunensis 2023

10.6.
22.7.
Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů – Ignis Brunensis 2023

26. ročník mezinárodního festivalu s velkolepými uměleckými ohňostroji. Čtyři soutěžní ohňostrojná představení digitálně synchronizovaná s hudbou na hladině Brněnské přehrady, exhibiční pyromuzikály v centru Brna.

Další aktuality

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika