Úvod > Kalendář akcí > Festival Re:publika - výstava architektury a designu bez předsudků Avant Garde
Festival Re:publika - výstava architektury a designu bez předsudků Avant Garde
">
26.5.
17.6.
+ Přidat foto

Festival Re:publika - výstava architektury a designu bez předsudků Avant Garde

Kdy 26. květen 2018 - 17. červen 2018 Společenské akce
Avant Garde znamená dívat se dopředu. Ctít pokrok a nenechat se svazovat předsudky. Výstava současného českého designu zpracovává základní témata – lidství, přírodu, kořeny i technologie, tedy jevy, se kterými jsme denně konfrontováni, a zve k interakci s instalacemi předních českých designérů.
Design a architektura. Každý den nás obklopují, jsou přirozenou součástí našeho života, ale příliš si to neuvědomujeme. Kdy jste si naposledy prohlédli svůj byt nebo hrnek, ze kterého pijete? Výstava děl našich současných designérů, i toho, co přineslo uplynulé století, vám otevře oči. Užijte si procházku Svobodným městem!
  • nejlepší současný design – instalace pro festival
  • mimořádná díla uplynulého století
  • Maxim Velčovský, Lucie Koldová, Tomáš Svoboda

V současné jednoduché architektuře pavilonu G1 vyroste Svobodné město. Skulpturální archiktetura H3T vytvoří základ pro výstavu, která se zabývá naší blízkou budoucností a tím, co může design do této budoucnosti přinést. Výstava přichází s konceptem otevřeného, vlastně provizorního města/struktury, které v sobě obsahuje náměstí s památníkem, chrám i pěší zónu a přitom není žádnou architektonickou studií o budoucnosti. Je rámcem přemýšlení a zážitků.

Do Svobodného města budou zasazena díla jednotlivých současných designérů a samostatná instalace představí také mimořádná díla designu posledních 100 let. Výstava, jejímiž kurátory jsou Ondřej Chrobák, Jan Press, Jiří Macek a Jana Zielinski je připravena ve spolupráci s Moravskou galerií a bude doplněna speciálními projekcemi a venkovní instalací Krištofa Kintery.

Středobodem výstavy bude gigantická socha T. G. Masaryka.

V rámci doprovodného programu jsou připraveny komentované prohlídky, workshopy pro děti nebo projekce vizuálně zajímavých českých filmů 1918–2018.

A na koho se můžete těšit?
Maxim Velčovský
Renomovaný český designer, který byl v roce 2007 zvolen Designérem roku Cen Czech Grand Design. Umělecký ředitel Lasvitu a vedoucí ateliéru porcelánu na pražské UMPRUM připraví autorskou sochu s vlasteneckou tématikou.

Tereza Rozálie Kladošová a Anna Štěpánková
Mladé objevy české designérské scény představí velké nafukovací věže – rozhledny.

Jan Plecháč a Henry Wielgus
Renomovaní čeští designéři se ve své instalaci zaměří na orientaci v současném světě – jejich dílo bude ztvárněno formou bludiště.

Tadeáš Podracký
Letošní finalista Cen Czech Grand Design připraví volně stojící instalaci – “jednotku svého života”.

Lucie Koldová
Tvorbu designérky Lucie Koldové nelze přehlédnout. Na kontě má řadu prestižních mezinárodních i domácích ocenění a řadu produktů čítajících především svítidla, ale také nábytek, šperky a umělecké objekty. Její Věž patriotů zažehne jiskrou oslavy 100. let České republiky.

Vít Šimek a Štěpán Řehoř (H3T)
Architekti renomovaného českého studia pomocí lešení vytvoří originální architekturu, do které budou zasazena díla jednotlivých designérů. Konstrukcí Svobodného města se vyjadřují k budoucnosti v kontextu našich českých kořenů.

Tomáš Svoboda
Multimediální umělec připraví část výstavy nazvanou Archiv kódů, která ponese českou DNA prostřednictvím mimořádných děl designu posledních 100 let.

Tomáš Luňák
Tento režisér ve spolupráci se skupinou ilustrátorů doplní výstavu projekcemi.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 7. 2020