Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů - Ignis Brunensis 2019
Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů - Ignis Brunensis 2019
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
24.5.
16.6.
+ Přidat foto

Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů - Ignis Brunensis 2019

Kdy 24. květen 2019 - 16. červen 2019 Festivaly
Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS rozzáří moravskou metropoli Brno od 24. května do 16. června 2019.
V hlavní soutěži zahraničních a českých ohňostrůjců na hladině Brněnské přehrady uvidí diváci vždy od půl jedenácté večer čtyři velkolepé ohňostrojné show. Ohňostroje na přehradě budou odpalovány v tradičním systému sobota - 1. června, středa - 5. června, sobota - 8. června, středa - 12. června.

Dva ohňostroje se odehrají v centru Brna na obloze nad hradem Špilberk - zahajovací prelude v pátek 24. května věnované 150. výročí brněnské MHD a závěrečný ohňostrojný epilog v sobotu 15. června k výročí brněnských univerzit.

Festivalu se zúčastní jako vítězové světových a evropských ohňostrojných soutěží výjimečná sestava zemí - z Evropy vůbec poprvé Norsko, dále Portugalsko a domácí Česko, a z Asie Filipíny.

Ohňostrojnou přehlídku bude i letos provázet kolem padesáti zábavních a prezentačních akcí. Festivalovým podtitulem je letos Brno - univerzitní město a především jubilea 120 let Vysokého učení technického v Brně, 100. výročí Masarykovy univerzity a 100 let Mendelovy univerzity v Brně. Letošní kulatá výročí tří brněnských univerzit budou hlavním motivem finálového ohňostroje v sobotu 15. června nad Špilberkem, současně probíhají velké oslavy a srazy absolventů Masarykovy univerzity na brněnském výstavišti a Mendelovy univerzity v areálu univerzity na Zemědělské ulici s výhledem na noční ohňostrojnou show nad brněnskou pevností. Vysoké učení technické v Brně připravuje své setkání absolventů na sobotu 25. května.

Dopravní nostalgie připomene výročí 150 let městské hromadné dopravy v Brně. Po letech by se měl v ulicích objevit zrekonstruovaný tramvajový vůz tažený koňmi společně s populární parní tramvají Caroline (TMB) z počátků historie městské dopravy s jízdami pro veřejnost v sobotu 15. června a v neděli 16. června. V sobotu 15.6. zpřístupní Dopravní podnik města Brna také Dnem otevřených dveří vozovnu v Husovicích.

Od pátku 14. června do neděle 16. června se ve stanech na náměstí Svobody uskuteční mimořádná výstava ‚Městská hromadná doprava ve třech stoletích‘, kde budeme společně s Technickým muzeem v Brně prezentovat nejen ukázky z bohaté historie městské dopravy, ale i současné technologie včetně našeho moderního řídícího systému. Přímo na náměstí Svobody přivezeme a vystavíme také legendární tramvaj Grácku z roku 1919 a unikátní historický tramvajový kropící vůz.

Desetkrát kratší ale neméně významné výročí ze současného pohledu i významu slaví Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. Na sobotu 15. června se chystají jízdy parního vlaku a historických autobusů z centra Brna do depa Českých drah v Maloměřicích. V odpoledních hodinách pak parní vlak sveze zájemce navíc i na Výstaviště. V neděli 16. června proběhnou hvězdicové jízdy historickými autobusy do turistických lokalit v okolí Brna.

Součástí programů festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS je také 95 let Českého rozhlasu Brno. K této příležitosti chystá rozhlas speciální koncertní projekt na sobotu 1. června na Brněnskou přehradu, před českým ohňostrojem Flash Barrandov SFX a v centru Brna 15. června.

Inscenací Městského divadla Brno Romeo a Julie odstartuje již desátý seriál divadelních a koncertních představení Léto na Biskupském dvoře v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu. Probíhá i během letních prázdnin a potrvá až do začátku září.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 4. 2019