Úvod > Aktuality > Národní galerie v Praze je on-line
Národní galerie v Praze je on-line
"> "> "> "> "> "> ">

Národní galerie v Praze je on-line

Vydáno 4. dubna 2020 Kultura
Národní galerie Praha „jde online“. Prostřednictvím nového digitálního obsahu se největší česká galerijní instituce snaží v období pandemie koronaviru zůstat otevřená. Přizpůsobuje se situaci a své současné aktivity pro veřejnost směřuje převážně na sociální sítě.
Národní galerieVirtuální prohlídky, živé přenosy z výstav a expozic či workshopy online, to je jen stručný výčet toho, co si Národní galerie Praha pro veřejnost přichystala nebo chystá. Pokryje přitom nejen nedávno otevřené výstavy, ale i sbírkové expozice či místa, která zůstávají návštěvníkům běžně skryta.

Speciální formát s názvem „Do you have a minute?“, který představí jednotlivá významná díla ze sbírek NPG připravuje pro Instagram, nový obsah chystá s pomocí kurátorů a lektorů i pro Twitter.

Virtuální prohlídky

národní galerieV rámci aktivit Národní galerie Praha vznikla první virtuální komentovaná prohlídka, a to z výstavy Ozvěny benátského bienále: Stanislav Kolíbal, která se nachází v momentálně uzavřeném Veletržním paláci. Diváky provede po jednotlivých dílech kurátorka Julia Bailey. Ambicí je vytvořit pocit, jako by návštěvník skutečně procházel výstavou. Komentovanou prohlídku NG právě zpracovává. V přípravě je dále dokument o architektuře brutalismu, který se přímo váže k výstavě Nebourat! Podoby brutalismu v Praze. Pořad bude určen primárně pro sociální sítě.

Další novinkou jsou živé přenosy, které v různých formách umožní nahlédnout do výstavních prostor a expozic, ale také do míst, která zůstávají běžně skryta. Již v pondělí 30. 3. Národní galerie Praha ve spolupráci se serverem novinky.cz (Výlety z karantény) uvedla první živou, komentovanou prohlídku z Kláštera sv. Anežky České, která představuje výstavu Krásné madony, ale také dává nahlédnout do úchvatných zahrad kláštera a jeho historie.

staří mistřiSoučasné umění zastoupil 2. 4. 2020 živý přenos z výstavy Kurt Gebauer nacházející se ve Veletržním paláci, kterou komentuje její kurátor, ředitel Sbírky moderního a současného umění, Michal Novotný. Ve stejném formátu bude uvedena komentovaná prohlídka z expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Ta obsahuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění (Lucas Cranach, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Peter Paul Rubens, Karel Škréta a mnoho dalších). Ředitel Sbírky Marius Winzeler bude živě ve spojení 8. 4. ve 14:00 hodin.

Všechny prohlídky zatím zůstávají archivované a dostupné prostřednictvím Facebooku Národní galerie Praha. Aktuálně jsou zveřejňovány jen ty aktivity, u kterých byl stanoven fixní termín v horizontu následujících dvou týdnů. Další obsah bude průběžně doplňován, těšit se můžete na nová témata nebo na virtuální prohlídku 360°. Pro aktualizace termínů sledujte Facebook nebo webové stránky Národní galerie.
 

On-line sbírky a videa Národní galerie

národní galeriePodívejte se na prohlídku výstavou, poslechněte si interview s umělcem nebo zjistěte více o svém oblíbeném díle. Na Youtube kanále Národní galerie je přichystána široká škála videí ze současných i uplynulých výstav a sbírkových expozic.

Téměř 3 000 zdigitalizovaných děl na jednom místě - to jsou on-line sbírky NGP, které skrývají mnohá bohatství a umělecké skvosty. V online sbírkách naleznete základní informace o dílech, jejich autorech a především kvalitní fotografie. Obrázky, které mají volná autorská práva, můžete prohlížet ve vysokém rozlišení, a je tak možné vidět i ty nejmenší detaily.
 

Edukační programy pro děti

tvoření pro dětiTým lektorů, který se věnuje přípravě a realizaci programů pro veřejnost, pracuje na online workshopech a výzvách, jejichž obsah je zaměřen v první řadě na děti. Pod aktivitou Umění (být) doma je pravidelně jednou týdně zveřejněna nová výzva, která motivuje děti k tvůrčí aktivitě inspirované vybraným uměleckým dílem. Úkoly jsou hravé a jsou navrženy tak, aby je bylo možné vytvořit z dostupných materiálů. Zúčastnit se může každý, používají se jen materiály a pomůcky, které mají obvykle všichni doma.

První výzva inspirovala k tvorbě mýdlových soch, které jsou jednoduché na výrobu, a přitom reflektují naši každodenní realitu. Zkušení edukátoři se prostřednictvím těchto zábavných úkolů snaží odlehčit dětem i rodičům současnou situaci prostřednictvím umění.
Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských na Staroměstském náměstí

Palác Kinských na Staroměstském náměstí

Budova paláce Kinských byla svědkem mnoha historických událostí. Dnes je sídlem Národní galerie Praha.

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Salmovský palác - jedna z budov Národní galerie

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka). V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. V říjnu 2017 NG expozici uzavřela a postupně ji přesune jinam.

Národní galerie v Praze - Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze - Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie v Praze - Šternberský palác: probíhá rekonstrukce

Národní galerie v Praze - Šternberský palác: probíhá rekonstrukce

Šternberský palác je od 15. 9. 2019 uzavřen z důvodu revitalizace svých expozic. Díla starých mistrů jsou přemístěna do Schwarzenberského paláce.

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze. Od října 2016 nový prohlídkový okruh.

Kurt Gebauer - výstava ve Veletržním paláci

12.5.
10.1.
Kurt Gebauer - výstava ve Veletržním paláci

Retrospektivní výstava Kurta Gebauera (1941) bude doposud nejucelenějším vhledem do šedesáti let tvorby sochaře, pedagoga a osobnosti s vlivem na veřejný prostor.

Nebourat! Podoby brutalismu v Praze

12.5.
22.11.
Nebourat! Podoby brutalismu v Praze

Výstava prezentuje výjimečné architektonické „brutalistní“ projekty v Praze z 60. až 80. let, se zaměřením na architekturu – realizované i nerealizované stavby.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

12.6.
31.12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Expozice doplní v roce 2019 otevřenou sbírkovou expozici Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Obě expozice se budou vzájemně doplňovat tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představí umělecká díla v různých souvislostech.

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

6.11.
31.12.
Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .