ÚvodAktualityNárodní galerie v Praze je on-line
Kultura

Národní galerie v Praze je on-line

  • 4. dubna 2020
Národní galerie Praha „jde online“. Prostřednictvím nového digitálního obsahu se největší česká galerijní instituce snaží v období pandemie koronaviru zůstat otevřená. Přizpůsobuje se situaci a své současné aktivity pro veřejnost směřuje převážně na sociální sítě.
Národní galerieVirtuální prohlídky, živé přenosy z výstav a expozic či workshopy online, to je jen stručný výčet toho, co si Národní galerie Praha pro veřejnost přichystala nebo chystá. Pokryje přitom nejen nedávno otevřené výstavy, ale i sbírkové expozice či místa, která zůstávají návštěvníkům běžně skryta.

Speciální formát s názvem „Do you have a minute?“, který představí jednotlivá významná díla ze sbírek NPG připravuje pro Instagram, nový obsah chystá s pomocí kurátorů a lektorů i pro Twitter.

Virtuální prohlídky

národní galerieV rámci aktivit Národní galerie Praha vznikla první virtuální komentovaná prohlídka, a to z výstavy Ozvěny benátského bienále: Stanislav Kolíbal, která se nachází v momentálně uzavřeném Veletržním paláci. Diváky provede po jednotlivých dílech kurátorka Julia Bailey. Ambicí je vytvořit pocit, jako by návštěvník skutečně procházel výstavou. Komentovanou prohlídku NG právě zpracovává. V přípravě je dále dokument o architektuře brutalismu, který se přímo váže k výstavě Nebourat! Podoby brutalismu v Praze. Pořad bude určen primárně pro sociální sítě.

Další novinkou jsou živé přenosy, které v různých formách umožní nahlédnout do výstavních prostor a expozic, ale také do míst, která zůstávají běžně skryta. Již v pondělí 30. 3. Národní galerie Praha ve spolupráci se serverem novinky.cz (Výlety z karantény) uvedla první živou, komentovanou prohlídku z Kláštera sv. Anežky České, která představuje výstavu Krásné madony, ale také dává nahlédnout do úchvatných zahrad kláštera a jeho historie.

staří mistřiSoučasné umění zastoupil 2. 4. 2020 živý přenos z výstavy Kurt Gebauer nacházející se ve Veletržním paláci, kterou komentuje její kurátor, ředitel Sbírky moderního a současného umění, Michal Novotný. Ve stejném formátu bude uvedena komentovaná prohlídka z expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Ta obsahuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění (Lucas Cranach, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Peter Paul Rubens, Karel Škréta a mnoho dalších). Ředitel Sbírky Marius Winzeler bude živě ve spojení 8. 4. ve 14:00 hodin.

Všechny prohlídky zatím zůstávají archivované a dostupné prostřednictvím Facebooku Národní galerie Praha. Aktuálně jsou zveřejňovány jen ty aktivity, u kterých byl stanoven fixní termín v horizontu následujících dvou týdnů. Další obsah bude průběžně doplňován, těšit se můžete na nová témata nebo na virtuální prohlídku 360°. Pro aktualizace termínů sledujte Facebook nebo webové stránky Národní galerie.
 

On-line sbírky a videa Národní galerie

národní galeriePodívejte se na prohlídku výstavou, poslechněte si interview s umělcem nebo zjistěte více o svém oblíbeném díle. Na Youtube kanále Národní galerie je přichystána široká škála videí ze současných i uplynulých výstav a sbírkových expozic.

Téměř 3 000 zdigitalizovaných děl na jednom místě – to jsou on-line sbírky NGP, které skrývají mnohá bohatství a umělecké skvosty. V online sbírkách naleznete základní informace o dílech, jejich autorech a především kvalitní fotografie. Obrázky, které mají volná autorská práva, můžete prohlížet ve vysokém rozlišení, a je tak možné vidět i ty nejmenší detaily.
 

Edukační programy pro děti

tvoření pro dětiTým lektorů, který se věnuje přípravě a realizaci programů pro veřejnost, pracuje na online workshopech a výzvách, jejichž obsah je zaměřen v první řadě na děti. Pod aktivitou Umění (být) doma je pravidelně jednou týdně zveřejněna nová výzva, která motivuje děti k tvůrčí aktivitě inspirované vybraným uměleckým dílem. Úkoly jsou hravé a jsou navrženy tak, aby je bylo možné vytvořit z dostupných materiálů. Zúčastnit se může každý, používají se jen materiály a pomůcky, které mají obvykle všichni doma.

První výzva inspirovala k tvorbě mýdlových soch, které jsou jednoduché na výrobu, a přitom reflektují naši každodenní realitu. Zkušení edukátoři se prostřednictvím těchto zábavných úkolů snaží odlehčit dětem i rodičům současnou situaci prostřednictvím umění.
Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby Kultura

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Další aktuality

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam v Praze s dětmi nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
28. květen 2025 18:00
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: malíř Pablo Picasso, ikona kubismu

Před více než padesáti lety svět ztratil jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století – Pabla Picassa. Jeho jméno dávno překročilo hranice výtvarného světa a stalo se symbolem nekonvenčnosti, kreativity i kontroverze. Ale kdo vlastně byl muž, který rozložil realitu na geometrické tvary a poskládal ji znovu po svém? Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
28. květen 2025 10:39
Kultura, Praha

Poznejte tajemné vodní podzemí staré Prahy na plavbách Pražskými Benátkami

Nevíte kam zajít v Praze s dětmi a jakou atrakci vybrat, aby je nenudila? Vydejte se s nimi na nevšední plavbu Prahou v lodi společnosti Pražské Benátky. Užijete si neobvyklé výhledy na pražské panorama i plavbu tajemnými kanály mimo hlavní plavební koridory. Loď vyplouvá denně od 10:00 do 18:00 hodin.
28. květen 2025 10:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (31.5. – 1.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Iron Maiden: Run For Your Lives World Tour 2025, Keramický den v Kostelci nad Černými lesy 2025, Narozeninový koncert Rádia Blaník na Konopišti 2025, Čáslavské slavnosti 2025, Pražské vinice 2025 – Putování vinicemi hlavního města. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
28. květen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Znáte nejznámější chráněná území a rezervace v Praze?

Příroda hlavního města byla a je ovlivňována člověkem po mnoho tisíciletí. Řada hradišť zde bývala už před 5000 lety. Ať se podíváme na pražské lesy, louky, stepi, skály nebo rybníky, vždy se jedná o části přírody, které byly výrazným způsobem ovlivněny lidským hospodařením. V Praze se nachází 93 zvláště chráněných území v kategoriích přírodní památka, přírodní rezervace nebo národní přírodní památka.
25. květen 2025 10:38
Příroda, Praha

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Každoročně si 27. května připomínáme výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Tento hrdinský čin měl dalekosáhlé zahraničně-politické důsledky a pomohl k oduznání mnichovské dohody. Víte, že 27. květen byl vyhlášen, jako Den národního vzdoru? Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2025 10:27
Památky, Praha

Pražské parníky vstoupily do 159. sezóny 2025

Lodní linky Pražské paroplavební společnosti jsou letos pro Pražany i návštěvníky hlavního města v provozu již 159. plavební sezónu. Zájemce dopraví do zoologické zahrady, na Slapskou přehradu nebo do Mělníka. Nechybí ani plavby spojené s gastronomickými zážitky.
24. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kasárna Karlín se v úterý částečně otevřou, provozovatelé slibují méně hluku

Po necelém roce se v úterý 27. května 2025 otevřou Kasárna Karlín. Zatím budou fungovat v omezeném režimu. Provozovatelé slibují, že se budou snažit omezit hluk, své sousedy o tom informují v dopise do schránky. Kasárny byly uzavřeny od loňského června kvůli nařízení stavebního úřadu.
23. květen 2025 18:46
Zážitky, Praha