Úvod > Kalendář akcí >  Výstava Šili ševci, šili boty v Dobrovickém muzeu
 Výstava Šili ševci, šili boty v Dobrovickém muzeu
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
1.3.
30.6.
+ Přidat foto

Výstava Šili ševci, šili boty v Dobrovickém muzeu

Kdy 1. březen 2016 - 30. červen 2016 Výstavy
Dobrovická muzea přiblíží téměř zapomenuté ševcovské řemeslo. Návštěvníci uvidí například vyšívané boty z Dobrovice z roku 1908 a menší z nich mohou zaujmout boty princezny Jasněnky z pohádky o létajícím ševci. Výstava je koncipována jako interaktivní, zájemci si mohou obuvníkovu práci vyzkoušet.
Až tři hodiny může trvat prohlídka muzea cukru v Dobrovicích. Děti zaujme zcela jistě cukrová lokomotiva z poloviny minulého století, najdete tu první cukrové kostky na světě, které byly vynalezeny na našem území nebo obří cukrovou kostku o hraně jeden metr. Pro tatínky je připravena expozice mapující lihovarnictví u nás.

V expozici cukrovarnictví si prohlédnete historii výroby cukru v českých zemích od jejích prvopočátků. K vidění jsou formy na cukrové homole, různé typy kostkového cukru, raznice na bridž kostky i obří kostka o hraně jeden metr.

V Muzeu města Dobrovice projdeme dějinami od pravěku a prvního osídlení, které je demostrováno v expozici stavbou pravěké chýše z doby bronzové stavěnou původní technikou. Cestou přes středověk v Dobrovicevsi dojdeme až do 19. století v městečku Dobrovici.

Jak se vyvíjela výroba lihu, jaké jsou její výrobní postupy nebo jaký je rozdíl mezi potravinářským a technickým lihovarem se dozví návštěvníci v expozici lihovarnictví. V expozici nechybí velký model lihovaru ani připomínka moderní technologie výroby bioetanolu.

Expozice řepařství seznamuje návštěvníky s vývojem pěstování cukrové řepy v českých zemích, s jejím biologickým složením, šlechtěním, odrůdami i jejími škůdci. Vystaveny jsou zde vzorky osiv, modely řepy i pomůcky a nástroje potřebné k jejímu pěstování a ošetřování. Část výstavy je věnovaná i exotické cukrové třtině.

Přístup do expozic je bezbarierový, hodně využíváno i dětskými kočárky, kterými tak můžete projet celé muzeum. Největším exponátem muzea je parní cukrovarská lokomotiva z 50. let 20. století s cisternou na melasu z konce 19. století. Pro malé návštěvníky je připraven tematicky zaměřený dětský koutek. Projít celý areál trvá minimálně 3 hodiny, je však prohlídky přizpůsobit, tzn. prodloužit i zkrátit.

V sezóně je možné využít prohlídkový okruh do průmyslového závodu cukrovaru a lihovaru.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2016

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, Český ráj