Úvod > Aktuality > Na kouřimskou zvonici nově s průvodcem
Zážitky

Na kouřimskou zvonici nově s průvodcem

  • Vydáno5. května 2009
Kouřimskou zvonici se zvony zavěšenými srdcem vzhůru, si od května 2009 mohou zájemci nově prohlédnout s výkladem průvodce. Ve všední dny do ní bude vstup po předchozí objednávce, o víkendech a státních svátcích bude součástí prohlídky kostela sv. Štěpána a krypty sv. Kateřiny.
Goticko-renesanční zvonice vysoká 34 metrů je jednou z hlavních dominant Kouřimi. Postavil ji v roce 1525 italský mistr Filipp. V době svého vzniku byla nižší než v současnosti a původní dřevěné zvonové patro mělo střechu s ochozem. Obě tyto části shořely roku 1670 při požáru města. Nynější podoba zvonice je z roku 1890 a je dílem architekta Josefa Mockera.

Zvonice je známá především obráceným zavěšením zvonů. V Česku lze tento unikát kromě Kouřimi vidět jen v Rovensku pod Troskami. V kouřimské věži jsou dva zvony zvané Štěpán a Marie o váze 1250 a 700 kilogramů. Oba pocházejí z roku 1671 a rozeznívají se šlapáním.
 
Více informací:
Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim.
 
Navštivte v okolí:
Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Další aktuality