Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Muzeum Kouřimska v Kouřimi
"> "> Muzeum Kourimska "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Kostel sv. Štěpána "> Vzácné stropní malby v kryptě sv. Kateřiny "> Reliéf na oltáři v kostele sv. Štěpána "> Andělé na oltáři kostela sv. Štěpána
Přidat foto
Kultura

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.

Expozice muzea zachycují dějiny Kouřimi a regionu od dob Slovanů do poloviny 19. století. První, Staroslovanská Kouřim, prezentuje výzkumy a nálezy ze slovanského hradiště Stará Kouřim, které podle pověsti založil Lech, bratr legendárního Praotce Čecha. Trojrozměrné modely dokumentují vývoj opevnění od jeho vzniku až do 10. století, kdy bylo opuštěno. Jaká móda vládla tehdejšímu světu je patrné ze šperků, nalezených v hrobech. Muži si zas potrpěli na zbraně a ve výstavě nechybí ani užitá keramika.

Druhá expozice Středověká Kouřim a Kouřimsko seznamuje návštěvníky s vývojem města a jeho okolím ve středověku. Dobové interiéry místností tvoří nádhernou kulisu k výstavě, dokumentující vývoj regionu od konce 10. století po rok 1450. První část s keramikou, železnými a kostěnými nástroji, mincemi a fotografiemi reprezentuje období raného středověku. V části druhé, představující vznik a rozvoj královského města Kouřim, pochopíte, jak rozdílné byly životy tehdejší šlechty a poddanstva. Skleněné číše a poháry v kontrastu s prostými předměty, nutnými k denní práci na venkově, jsou dobrým příkladem. Nechybí zde ani interaktivní model města.

Poslední navazující část Historická Kouřim a Kouřimský kraj se zabývá dějinami kraje a města od 16. století do poloviny 19. století. Malá část expozice je věnována cechům.

Malebné královské město Kouřim je ideální cíl vašeho výletu. Kromě Muzea Kouřimska v něm najdete vyhlášené Muzeum lidových staveb, výjimečným zážitkem je prohlídka raně gotického kostela sv. Štěpána s unikátní středověkou kryptou sv. Kateřiny a zvonicí s obrácenými zvony.

Ubytování a restaurace v okolí

Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj
Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj
Kavárna a pražírna Zrníčko

Kavárna a pražírna Zrníčko

Český Brod, Středočeský kraj
Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Středočeský kraj