Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Zvonice s obrácenými zvony v Kuuřimi je skutečnou raritou
Zvonice s obrácenými zvony v Kuuřimi je skutečnou raritou
"> "> ">

Zvonice s obrácenými zvony v Kuuřimi je skutečnou raritou

S bývalým královským městem Kouřimí jste se mohli seznámit například v pohádkách Rumburak, Nesmrtelná teta nebo ve filmu Bylo nás pět. Zdejší kostel sv. Štěpána sice patří k nejvýznamnějším památkám rané gotiky v českých zemích, ale skutečnou raritou je zvonice a zvony Štěpán a Marie, zavěšené srdci vzhůru.
Obrácené zvony jsou opravdovou raritou. V Česku je najdete jen na třech místech – jedním z nich je právě zvonice v Kouřimi. Zvony v goticko-renesanční zvonici v Kouřimi se rozeznívají pomocí šlapacích pedálů. Původní osazení čítalo zvony čtyři. Jejich souzvuk byl prý tak dokonalý, že vháněl slzy do očí. Podobným způsobem zavěšení zvonů se v Čechách může pochlubit už jen nedaleký Kolín a Rovensko pod Troskami.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi vzniklo v roce 1972 jako záchranné místo pro stavby ze zátopové oblasti vodní nádrže na řece Želivce. Areál tvoří devět větších staveb a několik drobných objektů demonstrujících rozmanitost venkovského stavitelství. Koná se tu také řada národopisných pořadů – masopusty, jarmarky, posvícení, velikonoční pořady…

Mapa výletu

Export GPX