ÚvodAktualityNa hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu
Příroda

Na hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu

  • 4. listopadu 2020
Podzimní odstávka lanovek v nejvyšším českém pohoří se týká Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a dalších středisek. Nejezdí také lanovka ve Skiareálu Lipno ani na šumavském Pancíři, naopak beskydské Pustevny budou jezdit od soboty v mimosezonním provozu. Přehled lanovek, které jsou nyní „na odpočinku“, ale i těch, které jezdí beze změn či ve víkendovém provozu, vám přináší portál Kudy z nudy.

Lanovkou na Sněžku a Medvědín jen o víkendech

Oblíbená lanovka na Sněžku prodělává pravidelnou podzimní údržbu a proto je od pondělí 2. 11. do pátku 4. 12. 2020 ve všední dny mimo provoz. Svézt se nahoru na vrchol můžete jen o víkendech a 16. až 17. 11. 2020. Zjistěte si však aktuální povětrnostní podmínky na webu lanové dráhy, při silném větru lanovka z Růžové hory na Sněžku nejede. Lanovka kromě pasažérů přepravuje také kočárky, lyže, saně a psy, naopak nepřepravuje jízdní kola. Poštovna na vrcholu Sněžky, která nabízí skrz výdejní okénko drobné občerstvení, je otevřena o víkendech a od 14. do 17.11., vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

Podobně je uzavřena také lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín, kde právě probíhá plánovaná odstávka. Ve všední dny lanovka nejede, ale provozu bude opět o víkendu 7. a 8. 11., vždy od  9:00 do 12:00 a  od 13:00 do 16:00 hodin. Odstávka pak pokračuje 9. – 13. 11., přes víkend 14. a 15. 11. bude lanovka jezdit. V plném provozu by měla být opět od začátku zimní lyžařské sezony, která tradičně začíná vždy druhý prosincový víkend.
 

Černá hora, Harrachov a další krkonošské lanovky jsou mimo provoz

lanovka harrachovZcela mimo provoz je lanovka Černohorský expres, která byla uzavřena od 2. listopadu a celý listopad bude mimo provoz.

Podobný osud potkal i ostatní krkonošské lanovkyPece pod Sněžkou na Hnědý vrch, z Velké Úpy na Portášky, z Harrachova na Čertovu horu a z Herlíkovic na Žalý. Zkrátit cestu na hřebeny si v podzimní mimosezoně můžete například autobusovou linkou ze Špindlerova mlýna k chatě Špindlerovka, která se nachází ve výšce 1200 m n. m.
 

Kabinka na Ještěd ani na Tanvaldský Špičák nejede

jestedV důsledku epidemiologické situace a aktuálních vládních opatření je od čtvrtka 22. října až do odvolání přerušen také provoz dvoukabinové lanovky na Ještěd provozované Českými drahami.

Mimo provoz je v listopadu i lanová dráha na vrchol Tanvaldského Špičáku, kde probíhají přípravy na zimní sezónu.
 

Na Kleť ano, na Pancíř ne

lanovka kleťTaké na Šumavě zahajují pravidelnou údržbu. Mimo provoz je od konce října lanovka na Špičáku a Pancíři, znovu se rozjedou o Vánocích.

Naopak lanovka na Kleť je v provozu o sobotách a nedělích. Tam již odstávka proběhla a od 7. října je opět plně v provozu, a to o víkendech od 9 do 16 hodin.

Také lanovka ve Skiareálu Lipno prochází od pondělí 2.11. povinnou údržbou a je mimo provoz.
 

Lanovky nejen na Moravě

Lanovka PustevnyBeskydská lanovka na Pustevny prochází aktuálně plánovanou odstávkou ve dnech 2. až 6. 11. 2020. Poté bude v provozu denně od 8:00 do 17:00, svezete se každých 30 minut. Pustevny jsou výchozím místem pro pěší turistiku po hřebenech Beskyd, například na vrchol Radhošť.

Naopak v Jeseníkách bude probíhat pravidelná odstávka lanovky na Šerák po celý listopad. Zahájení zimního provozu je na plánu od prosince, lanovka by pak měla být v provozu každý den.

Lanovka Sněžník na Dolní Moravě je v provozu, a to o sobotách a nedělích 9:30 až 16:00. Otevřená je zde i Stezka v oblacích a Mamutí horská dráha.


Lanovky na Ústecku a Karlovarsku

lanovka VětrušeLanovka na Klínovec již není v provozu, otevře se až s nástupem zimní sezóny. V lázeňských Karlových Varech je oblíbená lanovka Diana, která je aktuálně z důvodu epidemie uzavřena.

Lanová dráha na Komáří vížku už mátechnickou revizi za sebou, od října do konce března vás sveze denně každou hodinu (vždy "v půl") od 8:30 do 16:30 hodin. V Ústí nad Labem se můžete svézt lanovkou na Větruši, jejíž plánovaná údržba již proběhla začátkem října. Jezdí denně od 9:00 do 20:00, a to každých 15 minut.
Mamutí horská dráha na Dolní Moravě Zážitky

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky Příroda

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí Příroda

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách Příroda

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Kromě horní stanice lanové dráhy a Horského hotelu Komáří vížka se zde nachází mnoho pozůstatků dobývání cínu – je zde jáma Ditrich, býv. Důl Glatz, Velká pinka a nedaleko se nachází kaple sv. Wolfganga.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě Zážitky

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovnu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín Příroda

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete přes zimní sezonu využívat lanovku na vrch Medvědín.

Lanová dráha na Komáří vížku Příroda

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Lanovka na Kleť Letní sporty

Lanovka na Kleť

Na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť, vede z Krasetína u Holubova nedaleko Českého Krumlova sedačková lanovka. V blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.

Další aktuality

V Krkonoších začali hnízdit sokoli – buďme k nim ohleduplní

V Krkonoších, především v ledovcových karech, probíhá právě sezóna toku a hnízdění vzácných a krásných dravců – sokolů stěhovavých (Falco peregrinus). Připomínáme proto důležitost dodržování základních pravidel národního parku – v klidových zónách pohyb pouze po značených cestách a zákaz používání dronů.
15. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Pěší turistika v Královéhradeckém kraji: hřebeny hor a skalní města

Na severu Čech v Královéhradeckém kraji objevíte nevídané přírodní krásy se spoustou možností pěších výletů. K horským túrám lákají především Krkonoše, které jsou protkány hustou sítí turistických tras. Mezi nejkrásnějí z nich patří Česko-polská hřebenovka, vyrazit ale můžete i na Krkonošskou pivní stezku. Fascinují zákoutí nabízí také Adršpašsko-teplické skály, největší a nejdivočejší skalní město střední Evropy. Oblibě se těší také Prachovské skály, srdce Českého ráje anebo romantické Údolí Plakánek.
14. březen 2025 6:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

V Krkonošském národním parku se dočasně uzavírají některé cesty

Správa Krkonošského národního parku již čtvrtým rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května 2025 některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu jsou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5."
10. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Letní sezona v Krkonoších: tipy pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
9. březen 2025 12:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 8. března 2025 ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
8. březen 2025 8:01
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Světový pohár FIS Masters Cup se letos bude opět konat v Peci pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou bude i letos hostit další ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování kategorie Masters. Závodní víkend letos připadá na 8. až 9. března 2025, kdy první den bude věnován slalomu a následující pak obřímu slalomu. Soutěžit se bude na tratích sjezdovky Javor místního Skiareálu Pec pod Sněžkou, součást Resortu Černá hora – Pec, jednoho z nejlepších lyžařských areálů v České republice. FIS Masters Cup se v Peci koná již od roku 2008 a účastní se ho muži i ženy ve věku 30 a více let, v kategoriích odstupňovaných po pěti letech.
7. březen 2025 16:30
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Česko ve filmu: Poslední závod, příběh lyžařů Hanče, Vrbaty a Ratha

Poslední závod je drama z počátků lyžařského sportu, natočený podle skutečné události. Pravdivý příběh účastníků tragického závodu na padesát kilometrů, který se odehrál v Krkonoších v březnu 1913, se natáčel na autentických místech. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách Bohumila Hanče, Václava Vrbaty a téměř zapomenutého Emericha Ratha!
6. březen 2025 11:31
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Nejtěžší zimní závod na běžkách Krkonošská 70 se pojede už tuto sobotu

Krkonošská 70 – jeden z nejstarších závodů na běžkách v Evropě a vůbec nejstarší závod v České republice, zve na start svého 70. ročníku mužské a ženské hlídky, ale nezapomíná ani na individuální a kratší lyžařské trasy. Kouzlo závodu spočívá nejen v bohaté historii akce a nádherné trase, která provede v sobotu 8. března 2025 nejzdatnější závodníky po krkonošských hřebenech, ale hlavně v týmové výzvě a úžasnému pocitu ze společného sportovního výkonu a zážitku. Sněhu je stále dostatek a tratě vypadají skvěle!
5. březen 2025 10:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj