Úvod > Aktuality > Na hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu

Na hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu

Vydáno 3. listopadu 2015 Příroda
Podzimní odstávka lanovek v nejvyšším českém pohoří se týká Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a dalších středisek. Nejezdí také lanovka ve Skiareálu Lipno, naopak beskydské Pustevny jsou v mimosezonním provozu. Na hřebenech hor zatím neleží sníh a největším lákadlem je aktuálně nízký počet turistů na jindy vytížených trasách.
Nově otevřená (2013) lanovka na Sněžku prodělává pravidelnou podzimní údržbu a proto je od pondělí 2. listopadu do pátku 4. prosince mimo provoz. Výjimku tvoří víkendy a 16. – 17. 11. Lanovka na Sněžku kromě pasažérů přepravuje také kočárky, lyže, saně a psy, naopak nepřepravuje jízdní kola. Poštovna na vrcholu Sněžky, která nabízí mimo jiné i drobné občerstvení, je nezávisle na odstávce lanovky otevřena denně od 10 do 16 hodin.
 

V Krkonoších se lanovkou nesvezete

Podobně je uzavřena také lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. V provozu bude pouze o víkendech a svátku, spolu s pondělím 16. 11. V plném provozu bude opět od začátku zimní lyžařské sezony (Špindl Ski Opening), která začne tradičně druhý prosincový víkend 11. – 13. 12.

O něco kratší odstávky se dočkala lanovka Černohorský expres, která je uzavřena od včerejšího dne do 28. listopadu. Otevřena bude pouze o víkendech a o svátku 17. listopadu.

Podobný osud potkal i krkonošské lanovkyPece pod Sněžkou na Hnědý vrch, z Velké Úpy na Portášky, z Harrachova na Čertovu horu a z Herlíkovic na Žalý. Zkrátit cestu na hřebeny si v podzimní mimosezoně můžete například autobusovou linkou ze Špindlerova mlýna na chatu Špindlerovka, která se nachází ve výšce 1200 m n. m.

Také dvoukabinová lanovka na Ještěd je mimo provoz. Dvoutýdenní výluka jediné lanovky provozované Českými drahami potrvá od pondělí 2. 11. do soboty 14. listopadu.
 

Lanovka na Pustevny v Beskydech jede v půlhodinových intervalech

Také lanovka ve Skiareálu Lipno prochází od pondělí 2.11. povinnou údržbou a je mimo provoz. Naopak beskydská lanovka na Pustevny je v provozu denně, aktuálně se svezete každých 30 minut. Pustevny jsou výchozím místem pro pěší turistiku po hřebenech Beskyd, například na vrchol Radhošť.
 
Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.