Úvod > Aktuality > Na hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu
Na hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Na hřebeny českých hor aktuálně jen pěšky, lanovky podstupují mimosezonní údržbu

  • Vydáno4. listopadu 2020
Podzimní odstávka lanovek v nejvyšším českém pohoří se týká Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a dalších středisek. Nejezdí také lanovka ve Skiareálu Lipno ani na šumavském Pancíři, naopak beskydské Pustevny budou jezdit od soboty v mimosezonním provozu. Přehled lanovek, které jsou nyní „na odpočinku“, ale i těch, které jezdí beze změn či ve víkendovém provozu, vám přináší portál Kudy z nudy.

Lanovkou na Sněžku a Medvědín jen o víkendech

Oblíbená lanovka na Sněžku prodělává pravidelnou podzimní údržbu a proto je od pondělí 2. 11. do pátku 4. 12. 2020 ve všední dny mimo provoz. Svézt se nahoru na vrchol můžete jen o víkendech a 16. až 17. 11. 2020. Zjistěte si však aktuální povětrnostní podmínky na webu lanové dráhy, při silném větru lanovka z Růžové hory na Sněžku nejede. Lanovka kromě pasažérů přepravuje také kočárky, lyže, saně a psy, naopak nepřepravuje jízdní kola. Poštovna na vrcholu Sněžky, která nabízí skrz výdejní okénko drobné občerstvení, je otevřena o víkendech a od 14. do 17.11., vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

Podobně je uzavřena také lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín, kde právě probíhá plánovaná odstávka. Ve všední dny lanovka nejede, ale provozu bude opět o víkendu 7. a 8. 11., vždy od  9:00 do 12:00 a  od 13:00 do 16:00 hodin. Odstávka pak pokračuje 9. – 13. 11., přes víkend 14. a 15. 11. bude lanovka jezdit. V plném provozu by měla být opět od začátku zimní lyžařské sezony, která tradičně začíná vždy druhý prosincový víkend.
 

Černá hora, Harrachov a další krkonošské lanovky jsou mimo provoz

lanovka harrachovZcela mimo provoz je lanovka Černohorský expres, která byla uzavřena od 2. listopadu a celý listopad bude mimo provoz.

Podobný osud potkal i ostatní krkonošské lanovkyPece pod Sněžkou na Hnědý vrch, z Velké Úpy na Portášky, z Harrachova na Čertovu horu a z Herlíkovic na Žalý. Zkrátit cestu na hřebeny si v podzimní mimosezoně můžete například autobusovou linkou ze Špindlerova mlýna k chatě Špindlerovka, která se nachází ve výšce 1200 m n. m.
 

Kabinka na Ještěd ani na Tanvaldský Špičák nejede

jestedV důsledku epidemiologické situace a aktuálních vládních opatření je od čtvrtka 22. října až do odvolání přerušen také provoz dvoukabinové lanovky na Ještěd provozované Českými drahami.

Mimo provoz je v listopadu i lanová dráha na vrchol Tanvaldského Špičáku, kde probíhají přípravy na zimní sezónu.
 

Na Kleť ano, na Pancíř ne

lanovka kleťTaké na Šumavě zahajují pravidelnou údržbu. Mimo provoz je od konce října lanovka na Špičáku a Pancíři, znovu se rozjedou o Vánocích.

Naopak lanovka na Kleť je v provozu o sobotách a nedělích. Tam již odstávka proběhla a od 7. října je opět plně v provozu, a to o víkendech od 9 do 16 hodin.

Také lanovka ve Skiareálu Lipno prochází od pondělí 2.11. povinnou údržbou a je mimo provoz.
 

Lanovky nejen na Moravě

Lanovka PustevnyBeskydská lanovka na Pustevny prochází aktuálně plánovanou odstávkou ve dnech 2. až 6. 11. 2020. Poté bude v provozu denně od 8:00 do 17:00, svezete se každých 30 minut. Pustevny jsou výchozím místem pro pěší turistiku po hřebenech Beskyd, například na vrchol Radhošť.

Naopak v Jeseníkách bude probíhat pravidelná odstávka lanovky na Šerák po celý listopad. Zahájení zimního provozu je na plánu od prosince, lanovka by pak měla být v provozu každý den.

Lanovka Sněžník na Dolní Moravě je v provozu, a to o sobotách a nedělích 9:30 až 16:00. Otevřená je zde i Stezka v oblacích a Mamutí horská dráha.


Lanovky na Ústecku a Karlovarsku

lanovka VětrušeLanovka na Klínovec již není v provozu, otevře se až s nástupem zimní sezóny. V lázeňských Karlových Varech je oblíbená lanovka Diana, která je aktuálně z důvodu epidemie uzavřena.

Lanová dráha na Komáří vížku už mátechnickou revizi za sebou, od října do konce března vás sveze denně každou hodinu (vždy "v půl") od 8:30 do 16:30 hodin. V Ústí nad Labem se můžete svézt lanovkou na Větruši, jejíž plánovaná údržba již proběhla začátkem října. Jezdí denně od 9:00 do 20:00, a to každých 15 minut.
Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Kromě horní stanice lanové dráhy a Horského hotelu Komáří vížka se zde nachází mnoho pozůstatků dobývání cínu – je zde jáma Ditrich, býv. Důl Glatz, Velká pinka a nedaleko se nachází kaple sv. Wolfganga.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Lanovka na Kleť

Lanovka na Kleť

Na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť, vede z Krasetína u Holubova nedaleko Českého Krumlova sedačková lanovka. V blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.