Úvod > Aktuality > Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!
Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!

Vydáno 22. července 2021
Máte v plánu výlet na některý hrad či zámek? Tak proč si nevybrat takový, kde se právě něco děje? Prozkoumejte kalendář akcí na portálu Kudy z nudy anebo se nechte inspirovat některým z našich tipů. Nabízíme vám velkolepé rytířské turnaje, bitvy i speciální prohlídky o životě ve středověku.
RytířFestival, ve kterém vás strhnou vystoupení novodobých rytířů, kejklířů, tanečníků a hudebníků, to je Festival historického šermu na Zubštejně, který se koná 24. a 25. července 2021. Přijďte prožít den nabitý historií, hudbou, tancem, spoustou ohně, šermu i prostého lidového veselí z dob dávno minulých. Čeká vás řemeslný jarmark, dobová věštírna, kejklíř i ohňová show.

Zcela jiná situace panuje od 24. do 25. července na Bezdězu, kde potkáte šermíře Corvus Milites truchlící nad smrtí svého krále. Ovšem je čas naplnit pohár osudu – nejmocnější válečníci z hlubin času jsou povoláni na turnaj, jenž zrodí největší legendu všech dob. V průběhu celého víkendu uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, také vám předvedou ukázky soubojů se středověkými zbraněmi, Začátky vystoupení v 11:00; ve 12:30, ve 14:00 a v 15:30. V neděli proběhne poslední vystoupení ve 14:00 hodin.

Na dvorci Curia Vitkov u Chrastavy se chystá 24. – 25. července Dobývání! Po oba dny na čeká příchozí prohlídka dvorce, vojenské ležení a lučištnický turnaj. Děti ocení dětský program s názvem "Cesta válečníka" a především pak dětskou bitvu. V sobotu program začíná ve 12:00, bitva pak v 16:00. V neděli se areál otevírá v 10 hodin, bitva začíná ve 13:00.

RytířiV období třicetileté války se ocitne hrad Sovinec, kde se bude 24. a 25. července bojovat Za čest krále. Těšit se můžete na kaskadérské grotesky a přestřelky při obléhání hradu, kejklířská a šermířská vystoupení i souboje a šermířské zápletky v nejvěrohodnější podobě.

Každoročně pořádaný historický festival na tvrzi Mrač, vás zavede do časů rytířů, alchymistů a doby kdy čest nebyla pouhá fráze. V sobotu 31. července se můžete těšit na turnaje lehko a těžkooděnců, velkolepou husitskou bitvu a mnoho dalšího. Pro děti je připraven dětský turnaj, který si užije nejeden z malých rytířů.
 

Bojůvky a turnaje prvního srpnového víkendu

Středověký jarmarkO víkendu 31. července až 1. srpna opět ožije hrad Velhartice, který se ocitne pod Štíty Stříbrného lva. Bude zde vojenské stanové ležení před hradbami, proběhnou rytířské turnaje a silnější povahy se mohou těšit na ukázky dobového ranhojičství - středověké operace dobovými lékařskými nástroji. Nebude chybět ani dobové vaření, zbrojnice, ukázky řemesel, výcvik v lukostřelbě, průvod šlechticů a jejich družin.

Nepřetržitý program na nádvoří hradu Kašperku se bude odehrávat v sobotu 31. července a v neděli 1. srpna! Těšit se můžete na vystoupení skupin historického šermu Lorika a Gladius, své umění předvede kejklíř Hubert a představí se i Skupina přátel historie a šermu Gabreta. Lukostřelba, rýžování zlata, středověké scriptorium, a další zábavné aktivity.
Historicky oživené nádvoří na hradě Kašperk

31.7.
1.8.
Historicky oživené nádvoří na hradě Kašperk

Nepřetržitý program na nádvoří! Těšit se můžete na vystoupení skupin historického šermu Lorika a Gladius, své umění předvede kejklíř Hubert a představí se i Skupina přátel historie a šermu Gabreta. Lukostřelba, rýžování zlata, středověké scriptorium, a další zábavné aktivity.

Tři mušketýři – oživlé prohlídky

7.8.
Tři mušketýři – oživlé prohlídky

Oživlé prohlídky na Zámku v Moravské Třebové – start prohlídek 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.

Bitva Mrač – historický festival 2021

31.7.
Bitva Mrač – historický festival 2021

Další ročník historického festivalu, který započne průvodem obcí Mrač a opět přinese dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a jednu ze třicetileté války, šermířský turnaj o ceny, středověkou kapelu Dei Gratia, ukázku sokolnictví, metalovou kapelu Metanoon i akrobatickou ohňovou show skupiny Novus Origo.

Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757

6.8.
8.8.
Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757

Vzpomínkové akce u příležitosti výročí bitvy u Kolína – vojáci v dobových uniformách, dobový tábor, přesné repliky zbraní včetně kanónů, pietní akce, doprovodný program a samozřejmě bitevní ukázky.

Veligrad 2021 – historická bitva z doby Velké Moravy

7.8.
8.8.
Veligrad 2021 – historická bitva z doby Velké Moravy

Šestnáctý ročník našeho velkomoravského festivalu se uskuteční ve dnech 7. – 8. 8. 2021 v areálu Archeoskanzenu Modrá. Během tohoto víkendu se můžete vrátit do doby Velké Moravy.

Štíty Stříbrného lva

31.7.
1.8.
Štíty Stříbrného lva

Oživený středověký hrad a vojenské stanové ležení před hradbami.

Buhurt na hradě Landštejně

5.8.
8.8.
Buhurt na hradě Landštejně

Středověké ležení.

Středověké slavnosti purkrabího Půty na Lokti

7.8.
8.8.
Středověké slavnosti purkrabího Půty na Lokti

Přijďte nasát atmosféru starých časů na hrad Loket, kde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky.

Bitva na Mělníku aneb Desátá bitva Rytířů Mělnických – zrušeno

7.8.
Bitva na Mělníku aneb Desátá bitva Rytířů Mělnických – zrušeno

Rok se s rokem sešel a přiblížila se první srpnová sobota tohoto léta, kdy v lůně královského věnného města Mělník, nad soutokem dvou největších českých řek Labe a Vltavy, se v Hořínském parku rozpoutá již desátý ročník Bitvy na Mělníku.