Úvod > Aktuality > Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!
Zážitky

Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!

  • Vydáno22. července 2021
Máte v plánu výlet na některý hrad či zámek? Tak proč si nevybrat takový, kde se právě něco děje? Prozkoumejte kalendář akcí na portálu Kudy z nudy anebo se nechte inspirovat některým z našich tipů. Nabízíme vám velkolepé rytířské turnaje, bitvy i speciální prohlídky o životě ve středověku.
RytířFestival, ve kterém vás strhnou vystoupení novodobých rytířů, kejklířů, tanečníků a hudebníků, to je Festival historického šermu na Zubštejně, který se koná 24. a 25. července 2021. Přijďte prožít den nabitý historií, hudbou, tancem, spoustou ohně, šermu i prostého lidového veselí z dob dávno minulých. Čeká vás řemeslný jarmark, dobová věštírna, kejklíř i ohňová show.

Zcela jiná situace panuje od 24. do 25. července na Bezdězu, kde potkáte šermíře Corvus Milites truchlící nad smrtí svého krále. Ovšem je čas naplnit pohár osudu – nejmocnější válečníci z hlubin času jsou povoláni na turnaj, jenž zrodí největší legendu všech dob. V průběhu celého víkendu uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, také vám předvedou ukázky soubojů se středověkými zbraněmi, Začátky vystoupení v 11:00; ve 12:30, ve 14:00 a v 15:30. V neděli proběhne poslední vystoupení ve 14:00 hodin.

Na dvorci Curia Vitkov u Chrastavy se chystá 24. – 25. července Dobývání! Po oba dny na čeká příchozí prohlídka dvorce, vojenské ležení a lučištnický turnaj. Děti ocení dětský program s názvem "Cesta válečníka" a především pak dětskou bitvu. V sobotu program začíná ve 12:00, bitva pak v 16:00. V neděli se areál otevírá v 10 hodin, bitva začíná ve 13:00.

RytířiV období třicetileté války se ocitne hrad Sovinec, kde se bude 24. a 25. července bojovat Za čest krále. Těšit se můžete na kaskadérské grotesky a přestřelky při obléhání hradu, kejklířská a šermířská vystoupení i souboje a šermířské zápletky v nejvěrohodnější podobě.

Každoročně pořádaný historický festival na tvrzi Mrač, vás zavede do časů rytířů, alchymistů a doby kdy čest nebyla pouhá fráze. V sobotu 31. července se můžete těšit na turnaje lehko a těžkooděnců, velkolepou husitskou bitvu a mnoho dalšího. Pro děti je připraven dětský turnaj, který si užije nejeden z malých rytířů.
 

Bojůvky a turnaje prvního srpnového víkendu

Středověký jarmarkO víkendu 31. července až 1. srpna opět ožije hrad Velhartice, který se ocitne pod Štíty Stříbrného lva. Bude zde vojenské stanové ležení před hradbami, proběhnou rytířské turnaje a silnější povahy se mohou těšit na ukázky dobového ranhojičství - středověké operace dobovými lékařskými nástroji. Nebude chybět ani dobové vaření, zbrojnice, ukázky řemesel, výcvik v lukostřelbě, průvod šlechticů a jejich družin.

Nepřetržitý program na nádvoří hradu Kašperku se bude odehrávat v sobotu 31. července a v neděli 1. srpna! Těšit se můžete na vystoupení skupin historického šermu Lorika a Gladius, své umění předvede kejklíř Hubert a představí se i Skupina přátel historie a šermu Gabreta. Lukostřelba, rýžování zlata, středověké scriptorium, a další zábavné aktivity.
Bitva Mrač – historický festival 2023

29.7.
Bitva Mrač – historický festival 2023

Další ročník historického festivalu, který započne průvodem obcí Mrač, opět přinese dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a jednu ze třicetileté války. Závěr dne bude patřit ohňové show skupiny Novus Origo.

Další aktuality

Kalendář 2023: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Co byste řekli například na projížďku jizerskohorskou Zubačkou, anebo výlet Posázavským Pacifikem?
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Seznamte se: 23. dubna má svátek Vojtěch

Jméno Vojtěch má slovanský původ a je složené ze dvou částí, „voj” s významem vojna či válka, a „těch”, které znamená radost a potěšení. Jméno se tak překládá jako útěcha či posila vojska anebo radostný válečník. V Česku jde o velmi oblíbené křestní jméno, mezi námi žije asi padesát tisíc Vojtěchů, a i v současnosti patři mezi nejoblíbenější jména pro novorozené chlapečky. Všem Vojtům, Vojtěchům a Vojtíškům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!
Zážitky

50 tipů na Velikonoční pondělí 2023

Nevíte ještě, jak si užít poslední velikonoční volný den? Naplánujte si 10. duben podle doporučení portálu Kudy z nudy. Podívejte se na naše tipy a nechte se inspirovat k návštěvě zajímavé výstavy, na výlety za poznáním, kam vyrazit s dětmi a další skvělé zážitky z celé České republiky!
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 1. – 2. duben 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější svatební místa

Svatba na zámku anebo svatba ve stodole? Ať už si pro svůj svatební den vyberete panství, selský statek, zámeček v lesích anebo třeba starobylý mlýn, ve výběru svatebních míst na Kudy z nudy najdete ta nejkouzelnější místa, která vůbec existují. Všude se o vás postarají s láskou tak, aby vaše svatba byla skutečně nezapomenutelná.
Zážitky

Kalendář 2023: Srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné veterány

Máte rádi staré automobily, obří nablýskané americké veterány anebo vozy jak vystřižené z filmů pro pamětníky? Zajímají vás motoristické akce, veteránské a motoristické burzy, výstavy, festivaly a setkání? Vypravte se na některou z akcí z našeho kalendáře: nabízí to nejlepší, co fandové mohou vidět a zažít.
Zážitky

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že v pátek 24. března 2023 je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetaria nabídnou také komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show i hudební vystoupení.
Zážitky