Úvod > Aktuality > Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!

Na hrady vyrážejí šermíři, kejklíři i stateční rytíři!

Vydáno 19. července 2019 Zážitky
Máte v plánu výlet na některý hrad či zámek? Tak proč si nevybrat takový, kde se právě něco děje? Prozkoumejte kalendář akcí na portálu Kudy z nudy anebo se nechte inspirovat některým z našich tipů. Nabízíme vám velkolepé rytířské turnaje, bitvy i speciální prohlídky o životě ve středověku.
RytířFestival, ve kterém vás strhnou vystoupení novodobých rytířů, kejklířů, tanečníků a hudebníků, to je Festival historického šermu na Zubštejně, který se koná 20. a 21. července 2019. Přijďte prožít den nabitý historií, hudbou, tancem, spoustou ohně, šermu i prostého lidového veselí z dob dávno minulých. Čeká vás řemeslný jarmark, soutěže pro děti, kejklíř i ohňová show.

Zcela jiná situace bude panovat od 19. do 21. července na Bezdězu, kde potkáte šermíře ve službách Jana z Michalovic. V průběhu pátku, soboty a neděle uvidíte středověké vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, také vám předvedou ukázky soubojů se středověkými zbraněmi, pro zájemce bude připravena i malá ukázka středověké tortury. Začátky vystoupení v 11:00; ve 12:30, ve 14:00 a v 15:30. V neděli proběhne poslední vystoupení ve 14:00 hodin.

RytířiPo celý týden od 23. do 28. července 2019 pak můžete zhlédnout vystoupení šermířské skupiny Askalon, která bude prezentovat příběh z "všedního života zbrojnošova za Přemysla Otakara II". V tomto programu se ocitnete ve 13. století mezi rytíři, ale také lapky a bandity. V programu jsou použity kopie dobových zbraní palných, kordy, hole, meče, sekery, dvojruční meče, ale i krásné kostýmy. Časy vystoupení: 11:00, 12:30, 14:00 a 15:30 hodin. V neděli proběhne poslední vystoupení ve 14:00 hodin.

S rytíři se 20. 7. 2019 potkáte také na hradě Klenová v Pošumaví. Kromě dobývání hradu se v sobotu můžete těšit na středověký trh, vojenské ležení, sokolníka, historizující tance a spoustu šermířských i divadelních vystoupení. I letos se můžete těšit na inscenované dobývání hradu.

Středověký jarmarkV Ledči nad Sázavou se bude bojovat. Bitva o Notorburg zde proběhne v sobotu 20. 7. Přijďte i vy, stateční bojovníci a nebojácné ženy, zúčastnit se další velkolepé bitvy na Notorburgu, pojísti kance, vypít pár sudů a zakřepčit na dobrou muziku. Pro velký úspěch se i letos bude konat "Dětská bitva" - prokažte odvahu a postavte se tváří v tvář hordě zběsilých malých bojovníků!

Hrad Hukvaldy se vrátí v čase. Je období 30. leté války a hrad je sužován vojenskými útoky. Jak dopadne Hlavní bitva o hrad? Odolá hrad útoku nebo padne? To se dozvíte o víkendu 20. a 21. července 2019 v programu Obléhání nedobytné pevnosti.

MušketýřiHrad Sovinec si na víkend 20. a 21. července připravil program s názvem Hradní Bestie. Těšit se můžete na mušketýrskou jednotku, šermířské skupiny nebo sokolníka. Samozřejmostí budou komentované prohlídky s průvodcem, Sovinecký rébus nebo možnost ověřit si své lukostřelecké dovednosti.

Tradiční festival raně středověkého válečnictví a řemesel s programem pro celou rodinu, to je Dobývání Curie Vitkov. Program bude zahrnovat raně středověká řemesla, ukázky koní, jezdectva i obléhacích strojů, komentované prohlídky areálu raně středověkého skanzenu Curia Vitkov u Chrastavy, program pro děti a dětskou bitvu. Navíc v sobotu proběhne lučištnický turnaj, v neděli turnaj bojovníků. Program v sobotu 20. 7. 2019: program od 12 do 18 hodin, hromadná bitva od 16 hodin. Program v neděli 21. 7. 2019: program od 10 do 15 hodin, hromadná bitva od 13:30 hodin.