Úvod > Aktuality > Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!
Památky

Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!

  • Vydáno19. ledna 2023
U příležitosti 30. výročí vzniku České republiky byly pro veřejnost vystaveny České korunovační klenoty. Výstava se setkala s mimořádným ohlasem veřejnosti a prezident republiky rozhodl o jejich mimořádném prodloužení! Podívat se na nejcenější státní poklad můžete do úterý 24. ledna 2023 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zajímavostí je, že korunovační klenoty jsou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem.
korunovační klenotyV příčné lodi katedrály sv. Víta na Pražském hradě je od 17. do 24. ledna 2023 vystaven soubor Českých korunovačních klenotů. Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a Korunovační kříž budou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně, navržené architektem Gočárem. Součástí výstavy bude i mimořádné vystavení relikvie v podobě lebky sv. Václava ve Svatováclavské kapli katedrály a vitrína s textilními součástmi souboru korunovačních klenotů – královským pláštěm s hermelínovým límcem. Původně měly být klenoty vystaveny pouze do 21. ledna, po konzultaci s odbornými pracovníky památkové péče pan prezident rozhodl o jejich mimořádném prodloužení až do úterý 24 ledna. V jižní boční lodi katedrály doplňují celý výstavní projekt ještě dvě vitríny – jedna s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko, druhá s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.

korunovační klenotyKorunovační klenoty jsou přístupné zdarma, vstup je veden jižními zahradami z Opyše na Býčí schodiště, následně na III. nádvoří. Odtud se fronta dostane do katedrály od západního průčelí. Z provozních důvodu, stejně jako v minulých letech, se nevydávají žádné časové ani jiné vstupenky. Návštěvu nelze rezervovat. Do prostoru není možné vstupovat s objemnějšími zavazadly. Pro případné odložení větších zavazadel je vám k dispozici šatna ve Starém královském paláci. Přednostní vstup mají pouze návštěvníci na invalidním vozíku, a to při prokázání se platným průkazem ZTP či ZTP/P.

České korunovační klenoty lze zhlédnout až do soboty 21. ledna od 9:00 do 17:00 hodin. V neděli 22. ledna proběhne v katedrále slavnostní mše celebrovaná arcibiskupem pražským a poté budou od 14:30 do 21:00 hodin klenoty opět zpřístupněny veřejnosti. Vystavení bude pokračovat i v pondělí 23. ledna a v úterý 24. ledna v prodlouženém čase od 8:00 do 18:00 hodin. Dobrou zprávou je také to, že i Metropolitní kapitula u sv. Víta prodlouží vystavení lebky a hermy našeho národního světce ve Svatováclavské kapli.


Zajímavosti o korunovačních klenotech aneb víte, že...?

  • korunovační klenotyKorunovační korunu zdobí 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubínů, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel. Do křížku na vrcholu byl údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista. Koruna váží 2358,04 gramů a má výšku i průměr 19 cm. Na zadní straně koruny je na čelence osazen intenzivně modrý a velice drahocenný safír, původem ze Srí Lanky, který patří mezi největší modré safíry na světě!
  • Také 67cm žezlo je bohatě ozdobeno 4 safíry, 5 spinely a 62 perlami. Hlavice žezla má na první pohled připomínat květ a i ji zdobí perly a drahé kameny.
  • Stejně jako žezlo je i jablko vyrobeno z 18karátového zlata (koruna z 22karátového). Váží 780 g a měří 22 cm. Zdobí jej 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel.
  • žezlo_klenoty_detailKorunovační klenoty letos rozhodně nebudou v katedrále sv. Víta poprvé! Už roku 1867 zde byly veřejně vystaveny při příležitosti jejich návratu z Vídně, kam byly uschovány během prusko-rakouské války (1866). Dalším rokem, kdy si mohli lidé klenoty prohlédnout, opět v katedrále, byl rok 1929 (1000 let od smrti sv. Václava), tedy již za první republiky. Pro tuto příležitost zhotovil architekt Josef Gočár pro klenoty speciální skleněnou vitrinu. Poté byly klenoty v katedrále roku 1945 v rámci oslav osvobození a naposledy roku 1955 (10. výroční osvobození Československa). Poté se již v katedrále nevystavovaly, při nejrůznějších příležitostech bývaly k vidění ve Starém královském paláci, nejčastěji ve Vladislavském sále. Letos se do katedrály sv. Víta navracejí po dlouhých 68 letech.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Další aktuality

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Praha | Kultura

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky