Úvod > Aktuality > Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly
Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

  • Vydáno20. dubna 2022
Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu už naplno převzalo vládu a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Navíc můžete každou neděli přijít na komentované prohlídky expozicí výroby vína. Venkovní expozice i skleník Fata Morgana jsou otevřené do 19:00 hodin, vinotéka pak o půlhodinu déle.
Botanická zahrada PrahaPrvní máj zve zamilované dvojice k polibku pod rozkvetlým stromem. Botanické zahrady hl. města Prahy je ideálním místem, kam se ve sváteční den vydat na romatickou procházku. Zahrada je v tomto období doslova zaplavená květy. K největším lákadlům zahrady v této době patří Pivoňková louka i Japonská zahrada. Stále ještě je možné vidět jarní cibuloviny a v celém areálu venkovních expozic kvete řada dřevin.

tropický motýlVe skleníku Fata Morgana jsou k vidění i stovky tropických motýlů volně poletujících expozicí. Letošní výstava nese podtitul "Zaostřeno na detail", což naznačuje, že motýly uvidíte pěkně z blízka. Děti budou nadšené z nadživotního anatomického modelu největšího motýla na světě – martináče (Attacus atlas), který dostal své jméno podle obra Atlanta. Jako každý rok se mohou příchozí těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí. Výstava motýlů v botanické zahradě poodhalí stavbu nejen motýlích křídel, ale rovněž ukáže motýlí oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých jedinců. Pozornost je zaměřena i na motýlí sosáky, na jejich zajímavou strukturu a na to, jak vypadají ústa housenky. Výstava je otevřena nejen první květnový den, ale až do 22. 5. 2022.

DegustaceMáte rádi víno? Přijďte si vychutnat komentované prohlídky expozicí výroby vína. Konají se každou neděli a ta první květnová připadá na 1. 5. 2022. Nakouknete tak tam, kde se zpracovávají hrozny vyrostlé na zdejší vinici a ochutnáte vína kompletně vyrobená v botanické zahradě. Prohlídky probíhají každou neděli vždy od 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Sraz a začátek prohlídky je u pokladny Kovárna v ulici Trojská. Vstupenka do vinného sklepa, venkovních expozic Botanické zahrady a skleníku Fata Morgana stojí 350 Kč. Vstupenky zakoupíte na pokladě u vstupu do areálu nebo na baru ve Vinotéce sv. Kláry v den prohlídky, rezervace míst není nutná.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.