Úvod > Aktuality > Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620
Zážitky

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

  • Vydáno19. září 2023
Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.

Bitva na Bílé hořeBitva, která se před více než 400 lety stala zlomem pro České země – tak se zapsal do historie střet vojsk českých stavů na jedné straně a spojeného vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé. Bitva na Bílé hoře se odehrála 8. listopadu roku 1620 a lidé ani letos nepřijdou o její velkolepou rekonstrukci. František Palacký považoval bitvu na Bílé hoře za natolik tragický okamžik českých dějin, že by podle něj roduvěrný Čech neměl na tak pochmurné místo nikdy vstoupit.

Z programu na víkend 23. a 24. září by slavný historik určitě radost neměl, protože bělohorskou pláň v Praze již po pošestnácté zaplní nadšení účastníci rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Několik stovek pěšáků, jezdců, koní a děl doplní tisíce diváků a spousty stánků s tradičními řemesly, taverny, lazebny a jiné atrakce, můžete si také prohlédnout letohrádek Hvězda. Program je stejný v sobotu i v neděli, hlavní podívaná se odehraje po oba dny stejně, vždy mezi 12:00 a 17:00 hodinou.

Rekonstrukce bitvy, která se v těch místech odehrála 8. listopadu 1620 a spustila třicetiletou válku, začíná vždy 15:00 hodin a potrvá přibližně 80 minut. Kromě toho poznáte běžný život tehdejších vojáků ve vojenských leženích a jejich zbraně, těšit se můžete i na kejklíře a dobovou hudbu. Vstupné je za 250 Kč pro dospělé a za 150 Kč pro děti.
 

Bílá hora 1620 aneb velitelé po hospodách a vojáci bez žoldu

Bitva na Bílé hořeDvouhodinová bitva byla pro svůj rychlý průběh spíše jen šarvátkou, nicméně rozhodla o osudu celého stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnila osud českého státu na dalších 300 let. I když mělo stavovské vojsko výhodnější pozici a navíc bojovalo na domácí půdě, řadou fatálních chyb se mu nepodařilo zvítězit. Zatímco stavovští byli již zformováni na návrší Bílé hory, císařské pluky překračovaly Litovický potok. Zkušený vojevůdce Thurn nabádal své spolubojovníky k výpadu, Jiří Fridrich hrabě von Hohenlohe přesvědčil ostatní, že je to moc nebezpečné. A tak se i císařští stačili v klidu uspořádat do formace. Komu by přišla výhodná pozice domácího vojska s pražskými "hradbami za zády", ten by se mýlil. Mnoho důstojníků dalo totiž přednost trávení průběhu bitvy v krčmě či nevěstinci. Další potíž byla v tom, že mnoho najatých uherských vojáků – žoldnéřů nedostalo zaplaceno, čímž se jejich chuť k boji velmi výrazně snížila.

bílá hora rekonstrukceCísařská katolická strana přišla navíc s emotivním trumfem, to když došlo na Pannu Marii – kněží chodili po bojišti s obrazem Panny Marie, která měla vypíchané oči. Tuto bezbožnost na bezbranné Matce Boží pak ukazovali vojákům jako kacířské dílo nepřítel. Vojáky to tak rozlítilo, že doslova dychtili po krvi stavovských. Ti naopak propadali demoralizaci, už jen díky tomu, že se velká část vojáků zdržovala v krčmách a také valná část velitelů se vůbec nedostavila. Na katolické straně se navíc jako těžký kalibr objevil bosý karmelitán Domingo Ruzolo, který rozhodně vpadl na válečnou poradu císařských se slovy: „Ve jménu božím a ve jménu přesvaté Panny Marie: do útoku, teď hned! Může-li pravá víra přenášet hory, může také snadno tu horu, kterou máme před očima, učinit rovinou a snížit a zpřístupnit zákopy!“ A než se dlouhým čekáním zmožení stavovští vzpamatovali, císařské vojsko zaútočilo mohutnou silou. Dodejme, že král Fridrich Falcký se na bojiště neobtěžoval, dal přednost obědu s anglickými vyslanci. Poslední nadějí stavovských byla zručná jízda mladého knížete Kristiána mladšího z Anhaltu-Bernburgu, který se vrhl se svými 700 arkebuzíry mezi císařské pěšáky.

Jedenadvacetiletému mladíkovi se dařilo dobře, ovšem i když zastavil postup nepřátelských kyrysníků, potřeboval za nějaký čas posily, protože se svými muži nemohl útočit sám věčně. Posily moravských pluků však nepřišly. Pěšáci z Moravy byli zatlačeni nazpět a uherskou jízdu rozprášil na všechny strany prapor polských kozáků útočící s "mečem v každé ruce a uzdou v zubech". Stavovské vojsko začalo hromadně prchat z bojiště, střelci Kristiána z Anhaltu byli pobiti (samotný Kristián, syn vrchního velitele stavovských, byl s prostřelenou hrudí a přeraženým ramenem zajat) a císařští nakonec obklíčili vojáky v moravském žoldu, kteří za sebou měli zeď obory Hvězda a neměli kam ustoupit. Bránili se statečně, leč bohužel marně (odtud legenda o statečných Moravanech). Stejně tak jako úplně poslední stavovské jednotky a královské gardy uvnitř obory, které rozvášnění a krví opojení katolíci doslova rozmasakrovali. Tak skončila bitva v jejímž důsledku museli všichni lidé na našem území přejít na katolickou víru anebo odejít. Mnoho lidí prchlo za hranice a 27 českých pánů skončilo na popravišti.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

21. 9.22. 9.
Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v roce 1620. Velké představení finále bitvy za účasti několika stovek účinkujících bude doplněno hudbou a pyroefekty. Bitva ve dnech 21. až 22. září 2024 bude realizována tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází na Bílé Hoře, na konečné tramvají 25, 22 a 32. Klášter stojí nedaleko pláně, na níž se odehrávala osudného 8. listopadu 1620 bitva mezi císařským a stavovským vojskem.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

#světovéČesko a 400 let od Bílé hory: prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

#světovéČesko a 400 let od Bílé hory: prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě: pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Mohyla na Bílé hoře v Praze

Mohyla na Bílé hoře v Praze

Nevysoká mohyla s pomníčkem pochází z roku 1920 stojí v místech, kde proběhla dne 8. listopadu 1620 rozhodující bitva třicetileté války.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky