!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze
Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.
Vlastní obora byla založena roku 1534 císařem Ferdinandem I. Oboru ohraničuje ohradní zeď, jíž prochází dvě brány, Břevnovská a Libocká.

V roce 1555 vyrostl v oboře stavby letohrádek podle návrhu Ferdinanda Tyrolského. Letohrádek byl postaven na půdorysu šesticípé hvězdy, uvnitř ho vyzdobila jemná štukatura. Ve svahu za letohrádkem vznikla terasa s okrasnou zahrádkou.

Od svého vzniku sloužila obora jako královská honitba, ale byla využívána také při slavnostních příležitostech, jako byly korunovace nebo diplomatické návštěvy.

V průběhu třicetileté války s bitvou na Bílé hoře ale byla většina stromů vykácena. Koncem 18. století dochází k obnově lesního porostu, vysazovány jsou především duby, buky a habry. S těmito nejstaršími duby a buky se můžete v oboře setkat i dnes.

Koruny stromů jsou oblíbeným útočištěm přibližně 60 druhů ptactva. Zahlédnout můžete pěnkavu obecnou, drozda zpěvného, kosa černého, červenku obecnou, pěnici černohlavou nebo sýkory.

V roce 2005 byl v oboře postaven nový rybník Ve Hvězdě.
Zobrazit více