Úvod > Aktuality > Na Benešovsko za Habsburky i do pivovaru Ferdinand
Zámek Benešov
"> Zámek Benešov "> Naucná stezka Benešovský pivovar Ferdinand "> Varna pivovaru Ferdinand "> Kostel sv. Anny v Benešove
Zážitky

Na Benešovsko za Habsburky i do pivovaru Ferdinand

  • Vydáno8. dubna 2013
Přemýšlíte, kam na výlet? Zamiřte tentokrát třeba na Benešovsko, které letos nabízí řadu novinek. Naše skvělé tipy využijí jak cyklisté, pěší turisté, vodáci, milovníci historie, tak také rodiny s dětmi.
Zámek KonopištěMáte rádi historii? Tak to si určitě projděte prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí, který je právě určený všem nadšencům v oboru historie. Stezka vám ukáže místa spojená s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este, následníkem rakousko-uherského císařského trůnu, posledním majitelem rozsáhlého konopišťského panství a zámku Konopiště, jehož podzámčím bylo město Benešov. Prohlídkový okruh má 12 zastavení a je dlouhý cca 9 km. Začíná i končí v Benešově.
 
S dětmi se určitě vydejte na dobrodružný celodenní výlet nazvaný S medem za medvědem. Výlet začíná v Benešově, kde vás zavede na nejvýznamnější památky, například vypáleného minoritskému klášteru, po kterém zbylo pouze dominantní torzo nad městem. Trasa poté pokračuje k nedalekému Konopišti, kam se můžete svést městským červeným ekovláčkem. Na Konopišti se podíváte na pávy v Růžové zahradě, daňky, jelena a muflony v nové lesní obůrce naproti Staré myslivně. Také se můžete seznámit s medvědem Jiřím. Celý výlet je doplněn hádankami a rébusy, na jehož konci čeká na děti v Turistickém informačním centrum poklad, a jak jinak než tak trochu medový.
 
Již od loňského roku propojuje Benešov se zámkem Konopiště městský turistický Ekovláček, který vás zaveze na nejvýznamnější památky v Benešově jako např. k pivovaru Ferdinand, kde vznikla další novinka letošního roku. Tou je Naučná stezka Benešovský pivovar. Jejím prostřednictvím se dozvíte, z čeho a jak se benešovské pivo vaří. Například, že pivovar má dvojitou varnu, že pivo kvasí v otevřených spilkách spodním kvašením a dokvašováním v ležáckých sklepích. Součástí projektu je i nový informační systém, který ukáže, kde a co je například spilka, sudárna, požahovna nebo ledárna. Nejmenší návštěvníci si mohou zahrát venkovní hru Člověče, nezlob se nebo kuželky.
 
Ekovláčem se můžete dále svézt třeba na vrch Karlov ke kostelu sv. Anny na Masarykově náměstí, k městským hřbitovům, palveckému bazénu, Přírodnímu divadlu a samozřejmě také na nedaleký zámek Konopiště. Vláček jezdí okružní trasu, v turistické sezóně je v provozu denně.
Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí

Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí

Vydejte se po stopách Habsburků po doporučeném prohlídkovém okruhu. Navštívíte s místa spojená s arcivévodou F.F. d´Este, následníkem rakouskouherského císařského trůnu a posledním majitelem rozsáhlého konopišťského panství, včetně zámku Konopiště.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.

Naučná stezka benešovský Pivovar Ferdinand

Naučná stezka benešovský Pivovar Ferdinand

Zajímá vás, jak se v Benešově vaří pivo? Pak se vydejte na naučnou stezku do místního Pivovaru Ferdinand, která vás seznámí s jeho historií i způsobem přípravy benešovského piva.