ÚvodAktualityMěsta ožívají!
Památky

Města ožívají!

  • 24. června 2021
Navštivte nekrásnější města Česka! Kavárny, galerie, nákupy. Procházky, posezení u piva. Tady plyne čas jinak. Tady si můžete dopřát mnohem víc.
Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov

Legendární Slovanská epopej Alfonse Muchy je opět k vidění v Moravském Krumlově na Znojemsku. Moravský Krumlov má ledacos společného s Českým: hluboko zaříznuté klikaté údolí s řekou, v tomto případě Rokytnou, historické jádro vměstnané na malém prostoru obkrouženém říčním meandrem, rozlehlý zámecký areál i krásnou přírodu. A samozřejmě řadu zajímavostí ve městě i v okolí!

Jihlava

Jihlava

Na rozhraní Čech a Moravy se rozkládá padesátitisícové město s bohatou historií. Jihlava okouzlí sakrálními památkami, tajuplným podzemím i zábavou pro rodiny s dětmi.

Pelhřimov

Pelhřimov

Pelhřimov má pěkné historické centrum, obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich si prohlédnete Muzeum rekordů a kuriozit, jedinou instituci svého druhu ve střední Evropě, za vidění stojí i expozice vězeňství v bývalé šatlavě nebo muzeum, odkud můžete poslat známým pozdrav z pekla.

Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě

Novoměstsko mnozí považují za nejhezčí kout Vysočiny. Je to kraj malebných kopců, hlubokých lesů a skal. Samotné město se pyšní zámkem, starou radnicí, třemi kostely, muzeem a díly zdejších rodáků, sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského. Díky blízkému sportovnímu areálu ho dobře znají i lyžaři.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Bojkovice

Bojkovice

Ve městě, stočeném v klikatém hlubokém údolí a rozloženém na stráních Bílých Karpat, vás na první pohled uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, tyčící se na kopci nad Bojkovicemi. Říká se mu slovácké Miramare, ale jeho historie sahá hodně hluboko do středověku.

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod leží na Českomoravské vrchovině v údolí řeky Sázavy. Jménem odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského, jemuž je věnována stálá expozice v Muzeu Vysočiny. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely a zbytky hradeb.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Pardubice

Pardubice

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park.

Rabštejn nad Střelou

Rabštejn nad Střelou

O Rabštejnu nad Střelou se často mluví a píše jako o nejmenším městě ve střední Evropě, ale skutečnost je trochu jiná. Ačkoli je tu všechno, co by správné město mělo mít, tedy hrad, zámek i kostel, Rabštejn je „jen“ městskou částí většího Manětína. To mu ovšem neubírá na zajímavosti.

Klatovy

Klatovy

Jednu z pověstných bran Šumavy, město s mnoha historickými památkami a tradicí pěstování karafiátů, korunují dvě věže, Černá a Bílá. Až se pokocháte výhledem, vydejte se do barokní lékárny U Bílého jednorožce anebo do podzemí pod jezuitským chrámem, do pověstných klatovských katakomb s mumiemi.

Holašovice

Holašovice

Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými širokými štíty, malebný obrázek doplňují studny, barokní kaplička a kovárna.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Praha 7

Praha 7

Málokterá městská část vám nabídne tolik cestovatelských lákadel jako sedmý pražský obvod. Kromě rozlehlého parku Stromovka s několika rybníčky, výletními restauracemi a Planetáriem tu objevíte také akvárium Mořský svět, zoologickou zahradu, botanickou zahradu či Národní technické muzeum!

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Slavonice

Slavonice

Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, pitoreskní systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí. Projděte se po stezkách, kudy chodíval loupežník Grasel, a namalujte si vlastní hrnek v keramické dílně v Maříži!

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na zahájení letošní turistické sezony

Těšíte se na další turistickou sezonu? Právě se ze zimního spánku probouzí hrady, zámky, zoo nebo lázně. Chcete být u toho? Prohlédněte si tipy portálu Kudy z nudy na otevírání sezony 2025 v místech, kam se můžete vydat třeba již tento víkend nebo v dalších týdnech.
21. březen 2025 14:12
Památky

Světový den vody 2025: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad

Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Motto letošního Světového dne vody je Ochrana ledovců. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst. Pozor, některé exkurze se konají i v týdnu před oslavou dne vody.
21. březen 2025 7:05
Památky

100 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím. Označení bizarní pochází z francouzského bizarre, jeho význam je podivný, neobvyklý či zvláštní – a takových věcí a míst najdete v našich tipech víc než dost.
20. březen 2025 19:30
Památky

Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání, lehání a prolézání

Kocour Mikeš, Spejbl a Hurvínek, Freudovo kanape, lavička s Rumcajsem, Leoš Janáček s liškou Bystrouškou, malý Marťánek na Ještědu, Švejk anebo obří kůň v Brně: to všechno jsou umělecká díla, která přitahují pozornost – a zároveň lákají k tomu, abyste si je přizpůsobili k obrazu svému. Můžete si přisednout, chvilku si vedle nich odpočinout, pořídit si společný snímek, a hlavně se pobavit. Vydejte se s Kudy z nudy na výlety plné úžasných zážitků a objevů!
19. březen 2025 11:43
Památky

7 věcí, které nevíte… o Řádu maltézských rytířů

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? Víte, kde najdete jejich řádový kostel, kdo řád založil a že v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je jedinečná expozice, věnovaná právě maltézským rytířům? Vydejte se s Kudy z nudy odkrýt tajemství starobylého Řádu maltézských rytířů!
18. březen 2025 13:45
Památky

Kam za příběhy zpovědních tajemství? Jan Nepomucký a Jan Sarkander – hrdinní ochránci

Znáte naše světce a jejich mnohdy heroické příběhy? Jana Nepomuckého určitě zná alespoň podle jména téměř každý, ale znáte i Jana Sarkandera? Kromě stejného jména měli mnoho společného – žili v neklidné době, nevyzradili zpovědní tajemství a nakonec je čekala mučednická smrt. Oba byli také svatořečení. Jan Nepomucký 19. března 1729 a Jan Sarkander 21. května 1995, výročí jeho úmrtí pak připadá na 17. března, stalo se tak roku 1620.
16. březen 2025 10:16
Památky

Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Také jste se už nemohli dočkat jara? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno a těší se na první jarní návštěvníky. Do jakých zámeckých interiérů se vydat už v průběhu března vám na Kudy z nudy poradíme v dnešních tipech.
15. březen 2025 15:00
Památky

Navštivte moravské vodní elektrárny: Den vody na Brněnské přehradě a ve Spytihněvi

Dvě vodní elektrárny na jižní a střední Moravě, které provozuje Skupina ČEZ na řekách Moravě a Svratce, se v sobotu 22. března 2025 otevřou pro veřejnost. Série limitovaných exkurzí v bezemisních elektrárnách je součástí oslav Mezinárodního dne vody, který letos připadá právě na 22. březen. Návštěvníci, kteří se předem zaregistrují, uvidí zákulisí výroby ekologické elektřiny v malých vodních elektrárnách Kníničky na Brněnské přehradě a Spytihněvi. Obě v posledních letech prošly rozsáhlou modernizací, aby i v měnící se energetice 21. století zůstaly důležitými prvky české energetické soustavy.
14. březen 2025 16:00
Památky