Úvod > Aktuality > Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!
Kultura

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust je tady a s ním i doba bujarého veselí, kdy se příliš nehledí na štíhlou linii. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Masopustem si lidé vynahrazovali čtyřicet dní trvající půst, který se dodržoval až do Velikonoc. O masopustním veselí se u nás sice dochovaly písemné zprávy již ze 13. století, ale samotná tradice pochází z antických dob, kdy se ve starém Řecku konaly oslavy boha Dionýsa, tzv. bakchanálie – příchod nového vegetačního roku. I staří Slované slavili konec zimy a dnešní rej masek i další masopustní zvyky tak mají svůj původ v předkřesťanských slovanských obřadech a oslavách.

Masopust aneb "masa popusť"

masopustMasopust v minulosti představoval čas hodování a veselí mezi dvěma různými postními dobami, kdy se lidé měli do sytosti najíst i napít, a byl proto spojený s různými tanečními zábavami, zabijačkami, oslavami, ale i svatbami. Pak totiž následoval čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, kdy se lidé zříkali jídla, ale i dalších věcí, které pro ně byly v životě zbytečné či postradatelné.

Lidé si někdy myslí, že v období masopustu se nemá jíst maso. Samo slovo "masopust" tomu nahrává. Avšak jeho význam je zcela opačný. Název totiž tvoří základy slov "masu popusť", tedy pořádně se najez masa.

masopustVětšina z nás se také zajímá o to, kdy masopust přichází. To však není až tak jednoduché. Jedná se o období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc.
 

Masopust a Velikonoce 2024

  • Tučný čtvrtek 8. února 2024
  • Masopustní neděle 11. února 2024
  • Masopustní úterý 12. března 2024
  • Popeleční středa 13. března 2024
  • první jarní úplněk 25. března 2024
  • Velký pátek 29. března 2024
  • Velikonoční neděle 31. března 2024
  • Velikonoční pondělí 1. dubna 2024


Tajemství masopustních masek

masopust vortováNejočekávanějším masopustním dnem bylo úterý, kdy „chodily maškary“, ty bývaly a dodnes jsou velmi rozmanité. Některé, zejména ty zvířecí, mají velmi dlouhou tradici a pocházejí z doby před rozšířením křesťanství. Masky zvířat se v Evropě užívaly po celý středověk, a to zejména v období zimního slunovratu a v průběhu zimních měsíců. Existuje několik druhů tradičních maškar, které se dodnes objevují pravidelně. Patří k nim například strakatý, žena, Žid, slaměný, ras, Turek, bába s nůší, medvěd nebo kobyla. Každá postava vyjadřuje určitý typ, a pro­to bylo někde zvykem je dělit na červené – pěkné a černé – škaredé. Pokud by vás masopustní masky zajímaly blíže, udělejte si výlet do některého z muzeí, které je vystavuje. Jedno z nich je v Hlinsku, v památkové rezervaci Betlém, druhé najdete v Milevsku a třetí v Zákupech.

Masopust Veselý KopecPrůvody maškar obvykle chodily od domu k domu, přičemž se zpívalo, tanco­valo a žertovalo na adresu jejich obyvatel. Někdy se žertování neomezilo jen na slovní zlomyslnosti, ale nezřídka došlo i na mazání sazemi a házení do sněhu. U každého stavení hudba zahrála dva až tři kousky. Maškary byly většinou odměňovány koblihami, vejci, uzeným masem, ale i obilím a penězi. Masopust byl zakončen tradičním lidovým obřadem "pochováním basy", které symbolizovalo na 40 dní konec tanečních a hudebních veselic.
 

Tradice zapsaná v UNESCO

Masopust kobylkyNa některých místech naší země jsou masopustní tradice tak prastaré a unikátní, že byly zapsány na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Jde především o masopustní Masopustní obchůzky na Hlinecku, které jsou stále živou součástí lidové kultury. Ve vesnicích Hamry, Studnice, Vortová a Hlinsko – Blatno si tento pradávný obyčej předávají místní obyvatelé z generace na generaci již od konce 19. století v téměř nezměněné podobě. Dodnes se zde například za masky převlékají pouze muži a masky si udržují podobu popsanou již před více než sto lety.

Vypravte se na Hlinecko v době konání tradičních masopustů – tradičně se konají ve skanzenu na Veselém Kopci a v obci Hamry, kde si maškary zadovádí 27. ledna, pozlobit domácí i přespolní si maškary troufnou v Jeníkově a okolí 3. února, Hlinsko ožije masopustem v neděli 4. února a ve Vortové a Studnicích zastihnete průvod strakatých, slaměných, Židů, rasů, Turků s medvědem i kobylkou 10. února 2024.
Masopust 2024: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Masopust 2024: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Kam vyrazit za masopustním veselím? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2024! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky!

Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Další aktuality

V Litomyšli se opět otevírají Lázně ducha

Litomyšl se stala novým lázeňským městem v Česku. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, město Litomyšl je považováno za místo, kde mohou návštěvníci obnovit své síly duševní. Užijte si konec dubna v Litomyšli! Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2024. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí.
Pardubický kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky