Úvod > Aktuality > Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně
Letní sporty

Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně

  • Vydáno31. května 2023
Během roku na Lipenské jezero za rybařením zavítají tisíce rekreačních i sportovních rybářů. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb – kapry, sumce, štiky, candáty, líny a okouny. Díky tomu, že Lipno nebylo nikdy vypuštěno, je možné zde nachytat kapitální úlovky. Rybařit na Lipně je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince.
RybařeníOd roku 2015 je na Lipenské přehradě povoleno používat spalovací motory do 10 kW, elektromotory jsou též povoleny. Na Lipně je motorová loďka velkým pomocníkem každého rybáře – jezero je místy široké až 10 km a za silného větru mohou vlny dosáhnout až tří metrů. Bouřky zde přicházejí velmi náhle a je třeba se včas dostat ke břehu. Půjčovny loděk se nabízejí ve Frymburku, v Lipně nad Vltavou, Černé v Pošumaví a Horní Plané.

lipno nad vltavouPři rybaření z lodi je výhodou echolot, s jeho pomocí je možné nalézt stará řečiště a zatopené objekty, ve kterých se často ukrývají dravci. A ještě malé upozornění – na Lipně můžete lovit hlubinnou přívlačí (vlečení nástrahy za jedoucí lodí) pouze na jeden prut s jednou povolenou nástrahou.

Přes léto jezdí na Lipně řada výletních i rekreačních lodí. Nezapomeňte tedy, že větší motorová loď má vždycky přednost. Loďku kotvěte na špičce nebo na zádi – po stranách je to nebezpečné.
 

Ceny povolenek a kde je koupit

rybářCena rybářské povolenky pro členy ČRS na 3 dny je 700 Kč, na 10 dní pak 900 Kč (stejná cena na pstruhovou i mimopstruhovou vodu). 10 denní dětská (do 15 let vč.) vyjde na 200 Kč. Pokud jste na Lipně často, vyplatí se vám celoroční povolenka za 1 800 Kč. Pro nečleny stojí povolenka 2 000 Kč na 3 dny a 3 000 Kč za 10 dní. Roční povolenka je pro nečleny ČRS za 7 000 Kč. Jen pro doplnění – denní a půlroční povolenky jsou pro nečleny ČRS úplně zrušené.

Koupit se dá například v cestovní agentuře OTRE ve Frymburku na náměstí č.p. 76., v prodejně rybářských potřeb FOP Centrum v Černá v Pošumaví 149, v penzionu U PeškůHorní Plané (Náměstí 50), Pensionu Adler v Hůrce 67 anebo Infocentru Lipno v Lipně nad Vltavou (Lipno nad Vltavou 307).


Koho z vody vytáhnete a kde si pěkně zarybařit

LipnoRybáři na Lipně loví nejčastěji kapry, candáty, štiky, úhoře, okouny a sumce. Mimo to v jezeře žijí i mníci, pstruzi, síhové a tzv. bílé ryby (tj. méně hodnotné kaprovité ryby, které dorůstají menších rozměrů, jako je cejn, perlín, plotice, ouklej, podoustev, tloušť, bolen či hrouzek).

Nejlepší místo pro rybaření je okolo ostrůvku „Tajvan“. Tam se dá dojet ale jen na loďce. Jinak je přístup k vodě prakticky všude možný. Celý levý břeh jezera je lehce přístupný a k rybaření z břehu dobře zařízen. Zato pravá strana jezera je přístupná velmi obtížně. V dřívějších dobách zde bývalo pohraniční pásmo, takže se sem léta nesmělo. Pokud se vám poštěstí, můžete tu ulovit kapitální kousky štik nebo kaprů. Nevýhodou je zdaleka největší koncentrace pařezů ukrytých pod vodou.

rybářJestliže cílíte na dravce, vyhledávejte pod vodou stará řečiště, dna potoků, velké kameny anebo pařezy. Právě tady by se ryby mohly ukrývat. Mějte na paměti, že zdejší ryby bývají opravdu velké, dravé a na rybáře zvyklé, proto je třeba připravit odpovídající nástrahy. Pořiďte si je klidně i ve velikosti 15 cm, a kromě gumové klasiky vyzkoušejte i jigy a woblery. Místní rybáři doporučují zajet s loďkou ke Kyselovskému lesu a do Kyselovské zátoky. Osvědčená je i oblast Horní Plané, okolo přívozu; u Přední Zvonkové na Hamrech (Hamerská zátoka), v Lukavické zátoce (u Kovářova) anebo v bývalém korytě Vltavy u Horní Plané. Při nízkém stavu vody zde uvidíte původní tvar vltavského koryta. Útvar se nazývá Srdce Vltavy. Pěkná místa se najdou i poblíž obce Pernek – Hory u Nové Pece. Pro úplnost dodejme, že lovit ryby se smí do půlnoci bez omezení, avšak od 0:00 do 4:00 hodin mohou rybáři lovit pouze ze břehu. V tuto dobu je zakázán lov z lodí a z ostrovů.
 

Jak se stát rybářem a legálně chytat

FrymburkPro ty, kteří by s rybolovem rádi začali, ale nevědí jak na to, máme pár doporučení: pro chytání ryb (sportovní rybolov) na území spravovaném Českým nebo Moravským rybářským svazem musíte být členem svazu, mít rybářský lístek a vlastnit platnou povolenku k rybolovu. Získání členství je podmíněno absolvováním testu rybářských znalostí (tak získáte rybářský lístek). Český rybářský svaz vydává několik druhů povolenek s různým rozsahem platnosti. Můžete si pořídit všeobecně platnou povolenku, anebo máte-li ale své oblíbené místo, můžete si zakoupit povolenku výlučně pro příslušný revír.
 
Pokud se nechcete stát členem svazu, a přesto si chcete zarybařit, existují v ČR i soukromé revíry, kde vám nabídnou nejen tuto možnost, ale často si můžete objednat i vlastního rybářského instruktora. I v těchto revírech ale musíte dodržovat rybářský řád.
Camping Resort Frymburk

Camping Resort Frymburk

Camping Resort Frymburk se rozprostírá na břehu Lipenského jezera v Jižních Čechách v blízkosti malebné vesničky Frymburk. Koupání a rybaření je možné přímo v kempu na naší 800 metrů dlouhé pláži.

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Celoročně otevřený autokemp u Kukačků a penzion DaJa najdete přímo na břehu Lipna, 1,5 km od městečka Horní Planá. Nově celoročně otevřen stellplatz DaJa přímo u cyklostezky pro obytná auta s pohodlným parkováním a kompletním camper servisem.

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Camp Villa Bohemia

Camp Villa Bohemia

Camping je situován na břehu Lipenského jezera v chráněné krajinné oblasti Šumava. Díky své jedinečné poloze přímo u vody, je ideálním místem pro letní dovolenou s celou rodinou.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Ubytování na Lipně a půjčovna motorových člunů

Ubytování na Lipně a půjčovna motorových člunů

Ubytujeme vás v poklidném ráji a přitom v centru všeho dění. Prožijte na Lipně krásné chvíle „ochutnejte“ jeho hladinu z motorového člunu. K tomu aby jste mohli bezstarostně svištět po Lipně, nepotřebujete žádné kapitánské zkoušky.

Hotel Resort Relax v Dolní Vltavici

Hotel Resort Relax v Dolní Vltavici

Díky své jedinečné poloze přímo na břehu lipenského jezera nabízí resort kromě komfortní ubytování také vlastní hotelovou pláž, přístaviště nebo půjčovnu sportovních potřeb. U nás budete v neustálém kontaktu s krásou okolní přírody.

Pension Adler

Pension Adler

Ubytování na Lipně přímo u vody.

Půjčovna sportovních potřeb Lipno Centrum

Půjčovna sportovních potřeb Lipno Centrum

Lipno Centrum nabízí kvalitní služby ve svých pobočkách v Lipně nad Vltavou, Frymburku, Horní Plané a Nové Peci.

Autokemp Karlovy Dvory

Autokemp Karlovy Dvory

Autokemp se nachází asi 2 km od Horní Plané, v těsné blízkosti Lipenského jezera.

Pstruhařství Hůrka – chytání ryb na Lipně

Pstruhařství Hůrka – chytání ryb na Lipně

Pro milovníky rybolovu nabízíme chytání ryb na Lipně na rybnících Hůrka. Možnost objednání skupinových výprav nebo závodů. Pro "nerybáře" je tu vyhlášená Rybí restaurace v těsné blízkosti Lipenské přehrady v obci Hůrka 3km od Horní Plané.

Wellnes hotel Svatý Tomáš – lázně na konci světa

Wellnes hotel Svatý Tomáš – lázně na konci světa

Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do bývalé schwarzenberské Lesovny, která je nově zrekonstruována na horský hotel. Hotel se nachází ve velmi zachovalé části Šumavy, v oblasti Svatotomášského pohoří poblíž pravého břehu Lipenského jezera.

Lipno Rent – půjčovna sportovního vybavení na Lipně

Lipno Rent – půjčovna sportovního vybavení na Lipně

Na dovolenou na Lipně si nemusíte vozit s sebou žádné vybavení – půjčovna sportovního vybavení Lipno Rent je tady pro Vás každý den. V nabídce naleznete horská a treková kola, dětské vozíky Croozer, inline brusle, helmy, chrániče a veškeré cyklo/inline příslušenství.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Chata U Toma – pohoda na Lipně

Chata U Toma – pohoda na Lipně

Šlápněte do pedálů nebo vyražte na výlety za památkami (Český Krumlov, Hluboká, Rožmberk). Na břehu Lipna na vás čeká po celý rok chata U Toma, která se může stát vaším základním táborem při pobytu na Šumavě.

Intersport Rent Lipno – půjčovna motorových lodí na Lipně

Intersport Rent Lipno – půjčovna motorových lodí na Lipně

Vyzkoušejte projížďku po lipenském jezeře v motorovém člunu se snadným ovládáním, které hravě zvládnou i vaše děti. K řízení těchto člunů nepotřebujete kapitánský průkaz VMP.

Lipno Mobile Home –⁠ Chata Hůrka

Lipno Mobile Home –⁠ Chata Hůrka

Chata Hůrka leží přímo na břehu Lipenského jezera! Po celé léto sem jezdí na dovolenou a výlety milovníci koupání, vodních sportů a rybaření. Vedou tudy nové cyklostezky, které jsou vhodné i pro in-line bruslení.

Camping Olšina u Lipna

Camping Olšina u Lipna

Camping Olšina se nachází necelý kilometr od obce Černá v Pošumaví v jižních Čechách, v těsné blízkosti Lipenského jezera. Kemp disponuje vlastní pláží a je obklopen krásnou šumavskou přírodou.

Další aktuality

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 9. září 2023 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Jihočeský kraj | Zážitky