!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Lázně ducha v Litomyšli slaví 10. narozeniny!
Lázně ducha v Litomyšli slaví 10. narozeniny!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Lázně ducha v Litomyšli slaví 10. narozeniny!

Vydáno 9. dubna 2021
V dnešní době – víc, než kdy jindy – je třeba myšlenky lázní ducha poslat do celé republiky. Doba není jednoduchá, ale připomenout 10. narozeniny Lázní ducha Litomyšl vnímáme i jako povinnost a poděkování Otcům zakladatelům a všem věrným lázeňačkám a lázeňákům. Letos je tomu již 10 let, kdy Miroslav Brýdl, Ladislav Horáček a Jarda Vencl představili město „L“ jako první české lázně ducha.
Lázně duchaŽe k pravým lázním patří neodmyslitelně i lázeňské prameny? Ano, to je pravda. Léčivým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie a dobrá nálada, kterou všichni tolik potřebujeme. Proto se v Litomyšli označují jako Lázně ducha, a to již rovných 10 let!

Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské, s nemocnicí, kde s úspěchem se léčí bolesti zubů, jak pisatel těchto řádků osobně se přesvědčiti příležitost měl. Bohužel tamnější lázně vyhledávány jsou jen domorodci a také vodu nikdo tam nepije.“ Těmito slovy popisuje ve svém Krvavém románu Litomyšl Josef Váchal. Není třeba hledat termální prameny, kdo Litomyšl jednou navštívil ví, že pouhý pobyt v historickém městečku s obrovskou tradicí kultury a vzdělanosti, s úžasnou starou i současnou architekturou, kouzelnými uličkami, parky a zákoutími, s bohatým spolkovým životem, množstvím kulturních akcí ale i sportovních příležitostí, přitom stále ještě s poklidným během života přináší úlevu a odpočinek duši. Proto byla Litomyšl v roce 2011 vyhlášena prvními českými lázněmi ducha.
 

Lázně ducha do každého ucha!

Lázně duchaLázně ducha vždy zahajovaly novou sezónu velkolepým programem v centru města. Lázeňská promenáda však letos ještě bohužel z epidemických důvodů nebude moci hostit lázeňský průvod ani hudební či divadelní produkci. Oslava proto proběhne z velké části „vzdáleným přístupem“.

V sobotu 24. dubna od 14 do 16 hodin se dostanou prameny lázní ducha všem, kteří o ně budou mít zájem. Dvouhodinový živý přenos s názvem „Lázně ducha do každého ucha“ bude plný rozhovorů Václava Žmolíka i výborné muziky Jana Smigmatora, kterého doprovodí Honza Steinsdörfer (Chinaski) a asi nejúspěšnější jazzový Čech současnosti Ondřej Pivec (žije v New Yorku a o jeho účasti se intenzivně jedná). První polovinu pořadu bude živě vysílat Český rozhlas Dvojka, který se stal i mediálním partnerem akce. Celý stream bude k vidění na platformách Youtube či Facebook a nebude chybět ani oblíbená lekce swingového tancování a záběry na krásy lázeňské Litomyšle
 

Lázeňské putování aneb výlety s Českými dráhami

Vlak České dráhyOd začátku dubna dává město Litomyšl tipy na výlet do měst, která jsou spojená s Litomyšlskými osobnostmi. Např. za Bedřichem Smetanou se vypravíte do Jindřichova Hradce, za Olbramem Zoubkem do Prahy, za Pernštejny do Pardubic či za Zdeňkem Matějem Kudějem na vrch Melechov. Toulat se můžete celý rok a nejpilnější tuláci mohou vyhrát víkendový pobyt na Zámeckém návrší v Litomyšli včetně volňásků do místních pamětihodností či poukázky na nákup sportovního oblečení či plavek značky Litex.

Podrobnosti o výletech najdete na facebooku či webu Lázní ducha Litomyšl. Hlavním partnerem oslav 10. narozenin Lázní ducha Litomyšl jsou České dráhy, a proto bonusová cena bude věnována těm cestujícím, kteří splní ještě úkol pro „šotouše“ – tedy milovníky fotografování železnice.        
 

Slavíme každý sám, ale všichni společně

Lázně duchaMěsto Litomyšl by rádo vyzvalo všechny milovníky Lázní ducha, aby trošku zavzpomínali, popřáli lázním ducha k narozeninám, poslali např. fotku z minulých let v lázeňském kostýmu, zazpívali, zatančili či něco nakreslili. Tou správnou pozitivní energií chce zaplavit minimálně facebook lázní ducha a ideálně i vaše domácnosti! Pište na e-mail lazneducha@litomysl.cz.     

Přímo na Toulovcově náměstí připraví výstavu fotografií z uplynulých ročníků Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny. Zopakujete si zde i hesla z průvodů, program či připomeneme Lázeňské oběžníky.

Lázně duchaLetošní Lázeňský oběžník shrne „jak to všechno začalo“ a bude zaslán do všech domácností v Litomyšli a integrovaných obcích zdarma. Snad i tentokrát bude platit naše heslo: Lázně Litomyšl léčí laskavou legrací! Pro rodiny s dětmi připravuje Městská galerie Litomyšl detektivní příběh na lázeňských lavičkách. Pravidla hry s pracovním názvem Záhada oživlé mumie naleznete koncem dubna na webu galerie, lázní ducha i města Litomyšl.  

V rámci posledního dubnového víkendu budou vyhlášeni vítězové soutěže Lázeňské prameny za rok 2019 i 2020. Jako povzbuzení pro místní restaurace, hospody i bary vyhlašuje město další ročník této soutěže – v tuto chvíli je pro rok 2021 přichystáno úctyhodných 27 "lázeňských pramenů"! 
 

Připravuje se podzimní Litomyšlská veselice

LitomyšlJe nasnadě, že jedním z nejsilnějších bodů Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny je setkávání a sdílení zážitků ve stejný čas na stejném místě. Koncem letošního dubna to zcela jistě možné nebude. A proto byla zahájena příprava druhého ročníku Litomyšlské veselice, která je na plánu opět na první víkend v září.

Podobně jako v roce 2020 by organizátoři rádi na začátku letošního podzimu spojili myšlenky lázní ducha a chutě i vůně Gastronomických slavností M. D. Rettigové, které si v letošním roce také připomínají 10. narozeniny.
Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2021

22.5.
23.5.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2021

Podesáté se sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně.