Lázně Bělohrad, Kudyznudy

Lázně Bělohrad

Městečko v Podkrkonoší proslavila slatinná rašelina, využívaná ve zdejších lázních. K pohodě lázeňských hostů přispívá také malebná okolní příroda. K výletům lákají zříceniny hradů Kumburk a Bradlec a vrchy, obklopující Bělohradskou kotlinu; v jejich čele stojí Zvičina s turistickou chatou.

Oblíbené ve městě

Do lázní za odpočinkem a wellness radovánkami

U zrodu Anenských slatinných lázní stála na konci 19. století hraběnka Anna z Asseburgu. Základem zdejší terapie jsou koupele a zábaly v sirnoželezité slatině, jejímž zdrojem jsou rašelinná jezírka v lesoparku Bažantnice. Srdcem lázní je resort Tree of Life, poskytující kompletní spektrum lázeňských procedur včetně balneoterapie, masáží a různých exotických postupů. Těšit se můžete i na lázeňský park s chodníčkem šesti smyslů, kolonádu s netradiční zahradou, hudební pavilon a Annamariánský pramen.
 

V Lázních Bělohrad se skrývala dcera slavného herce

Bělohradské lázně pravidelně navštěvovala řada významných osobností, které si oblíbily zdejší klid. Opakovaně se sem vraceli zdejší rodáci, spisovatel a básník Karel Václav Rais i skladatel a dirigent Karel Moor, jezdívala sem i básnířka Eliška Krásnohorská či spisovatel Karel Jaromír Erben. V Anenských slatinných lázních se rád zastavoval herec Oldřich Nový; protože jeho žena měla z poloviny židovský původ, u manželů Lelkových v Lázních Bělohrad za války ukrýval svou dceru Janu (1937–2006).
 

Na Byšičky za tajemstvím svatebních košilí

Poutní kostelík sv. Petra a Pavla na návrší Byšičky patří k nejstarším památkám na Podzvičinsku, ale proslavil se i jinak: právě sem Karel Jaromír Erben umístil děj své nejstrašidelnější básně, Svatební košile. K výletům do okolí láká také hrad Pecka s unikátní černou kuchyní anebo vrchol Zvičiny s turistickou chatou, odkud je výhled na Krkonoše i na celý kraj od Ještědu až po Železné hory. V Ostroměři si můžete s průvodcem projít ovocné sady a zapojit se do cestování po Ovocné stezce.
 

Kde si nejlépe pochutnáte?

V samotném srdci lázní vám život osladí Prvorepubliková kavárna a cukrárna Lada, kde si pochutnáte na prvorepublikových sladkostech a tradičním cukroví z Krkonoš, jako jsou například Krkonošské bobky. Špičkovou kuchyni vás rozmazlí v rustikálním prostředí restaurace Javorský mlýn v Bělohradě – Dolním Javoří. A pokud máte chuť na klasickou českou kuchyni, navštivte vyhlášenou obecní hospodu Dupačka v Bělohradě – Tetíně.

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Lázně Bělohrad – ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad se nachází v malebném městečku se stotřicetiletou lázeňskou tradicí. Léčí se zde převážně klienti s potížemi pohybového aparátu. Lázeňská rehabilitační klinika je postavena na individuální péči o klienta.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Hřídelecká Hůra v Podkrkonoší

Hřídeleckou hůru naleznete nedaleko Lázní Bělohrad, na kopci Malá u východního okraje Hřídelce. Jde o pozůstatek třetihorní sopky, avšak důvodem ochrany čedičové homole je zdejší bohaté naleziště minerálů.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Obnovená křížová cesta a přírodní památka Byšičky

Přírodní památka Byšičky zahrnuje lesní porost s rybníky a rašelinnými loukami nedaleko Lázní Bělohrad.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Rybník Pardoubek v Lázních Bělohrad

Rybník Pardoubek býval společně s nedalekou Bažantnicí oblíbeným výletním místem Lázní Bělohrad. Rybník Pardoubek má rozlohu téměř 3 ha.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Turistické stezky v okolí Lázní Bělohrad

V roce 1934 vydal Odbor Klubu československých turistů Lázně Bělohrad brožuru "Bělohradsko – Raisův kraj – Podkrkonoší" s nabídkou turistických stezek v okolí Bělohradu a v Podkrkonoší. I po sedmašedesáti letech je možné tuto nabídku využít. K výletu lákají tři stezky: Raisova, Pižlova a Kurkova.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Bělohradská bažantnice

Bělohradská bažantnice je krásným lázeňským parkem lákajícím k odpočinkovým procházkám. A jaký by to byl lázeňský park bez pramenů místní léčivé vody, vždyť zdejší lázně byly založené již v roce 1885 hraběnkou Annou z Aseburgu.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Minerální pramen Vita v Lázních Bělohrad

Pramen dnes pojmenovaný Vita vznikl v roce 2022 v místě původního pramene z roku 1901 zvaného Annamariánský nebo také Lví. Svým složením je vrt Vita v Česku ojedinělým zdrojem minerální vody a zřídelního plynu.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Pojeďte na výlet


Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Tajná chodba pod klášterem, bezhlavý přízrak na bílém koni a historky o několika pokladech: to je jen pár lákadel pro výlet s dětmi do Broumova. Mimochodem, jeden poklad vám skutečně ukážeme, a také naučíme děti psát brkem v klášterním skriptoriu a pozveme vás na noční prohlídky a křupavé benediktinské oplatky. Jdeme, Broumov čeká!
procházka Broumovem, Výlety pro děti

Po stopách šlechtických rodů: s Harrachy po Krkonoších ze Špindlerova Mlýna do Harrachova

Jméno rodu Harrachů připomínají názvy několika míst na jejich panstvích v Česku. Nejznámější jsou město Harrachov v Krkonoších a Harrachova cesta. Měří 19 kilometrů, spojuje Harrachov se Špindlerovým Mlýnem a je stylovou připomínkou Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, vizionáře s krkonošským srdcem.
výlet Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?
procházka Novým Bydžovem, Cesty poznání

Půjdem spolu do betléma… aneb Braunovy sochy v lese u Kuksu

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít značenou naučnou stezku „Půjdem spolu do Betléma“. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň i její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas asi dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.