Lázně Bělohrad, Kudyznudy

Lázně Bělohrad

Městečko v Podkrkonoší proslavila slatinná rašelina, využívaná ve zdejších lázních. K pohodě lázeňských hostů přispívá také malebná okolní příroda. K výletům lákají zříceniny hradů Kumburk a Bradlec a vrchy, obklopující Bělohradskou kotlinu; v jejich čele stojí Zvičina s turistickou chatou.

Do lázní za odpočinkem a wellness radovánkami

U zrodu Anenských slatinných lázní stála na konci 19. století hraběnka Anna z Asseburgu. Základem zdejší terapie jsou koupele a zábaly v sirnoželezité slatině, jejímž zdrojem jsou rašelinná jezírka v lesoparku Bažantnice. Srdcem lázní je resort Tree of Life, poskytující kompletní spektrum lázeňských procedur včetně balneoterapie, masáží a různých exotických postupů. Těšit se můžete i na lázeňský park s chodníčkem šesti smyslů, kolonádu s netradiční zahradou, hudební pavilon a Annamariánský pramen.
 

V Lázních Bělohrad se skrývala dcera slavného herce

Bělohradské lázně pravidelně navštěvovala řada významných osobností, které si oblíbily zdejší klid. Opakovaně se sem vraceli zdejší rodáci, spisovatel a básník Karel Václav Rais i skladatel a dirigent Karel Moor, jezdívala sem i básnířka Eliška Krásnohorská či spisovatel Karel Jaromír Erben. V Anenských slatinných lázních se rád zastavoval herec Oldřich Nový; protože jeho žena měla z poloviny židovský původ, u manželů Lelkových v Lázních Bělohrad za války ukrýval svou dceru Janu (1937–2006).
 

Na Byšičky za tajemstvím svatebních košilí

Poutní kostelík sv. Petra a Pavla na návrší Byšičky patří k nejstarším památkám na Podzvičinsku, ale proslavil se i jinak: právě sem Karel Jaromír Erben umístil děj své nejstrašidelnější básně, Svatební košile. K výletům do okolí láká také hrad Pecka s unikátní černou kuchyní anebo vrchol Zvičiny s turistickou chatou, odkud je výhled na Krkonoše i na celý kraj od Ještědu až po Železné hory. V Ostroměři si můžete s průvodcem projít ovocné sady a zapojit se do cestování po Ovocné stezce.
 

Kde si nejlépe pochutnáte?

V samotném srdci lázní vám život osladí Prvorepubliková kavárna a cukrárna Lada, kde si pochutnáte na prvorepublikových sladkostech a tradičním cukroví z Krkonoš, jako jsou například Krkonošské bobky. Špičkovou kuchyni vás rozmazlí v rustikálním prostředí restaurace Javorský mlýn v Bělohradě – Dolním Javoří. A pokud máte chuť na klasickou českou kuchyni, navštivte vyhlášenou obecní hospodu Dupačka v Bělohradě – Tetíně.

Akce ve městě Lázně Bělohrad

Zahájení lázeňské sezóny 2024 v Lázních Bělohrad

Zahájení lázeňské sezóny.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Aktivity ve městě Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad – ideální podmínky pro relaxaci

Lázně Bělohrad se nachází v malebném městečku se stotřicetiletou lázeňskou tradicí. Léčí se zde převážně klienti s potížemi pohybového aparátu. Lázeňská rehabilitační klinika je postavena na individuální péči o klienta.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Turistické stezky v okolí Lázní Bělohrad

V roce 1934 vydal Odbor Klubu československých turistů Lázně Bělohrad brožuru "Bělohradsko – Raisův kraj – Podkrkonoší" s nabídkou turistických stezek v okolí Bělohradu a v Podkrkonoší. I po sedmašedesáti letech je možné tuto nabídku využít. K výletu lákají tři stezky: Raisova, Pižlova a Kurkova.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Obnovená křížová cesta a přírodní památka Byšičky

Přírodní památka Byšičky zahrnuje lesní porost s rybníky a rašelinnými loukami nedaleko Lázní Bělohrad.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Hřídelecká Hůra v Podkrkonoší

Hřídeleckou hůru naleznete nedaleko Lázní Bělohrad, na kopci Malá u východního okraje Hřídelce. Jde o pozůstatek třetihorní sopky, avšak důvodem ochrany čedičové homole je zdejší bohaté naleziště minerálů.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Kamennou hůrou

Město Lázně Bělohrad nabízí pěknou naučnou stezku o délce 12,5 kilometru. Je určena pěším, absolvovat ji můžete i na kole nebo s kočárkem. Stezka vede Kamennou Hůrou a částí Lázní Bělohradu.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Lázeňská péče v resortu Tree of Life v Lázních Bělohrad

V blízkosti léčebných lázní s 130 let dlouhou tradicí v Lázních Bělohrad, uprostřed přírody, je otevřen lázeňský resort Tree of Life. Ve Spa resortu vám pomohou dostat se do formy, zredukovat váhu, zbavit se bolestí zad a kloubů a harmonizovat vaše myšlenky.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Cesta Karla Jaromíra Erbena

Turistická značená trasa 0427 je červeně značená trasa Klubu českých turistů určená pro pěší turistiku vedená v Podkrkonoší v Královéhradeckém kraji. Je dlouhá 35 km. Nese jméno Karla Jaromíra Erbena, rodáka z místního kraje.
Lázně Bělohrad, Královéhradecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Podkrkonoší – Podzvičinsko


Nečekaná sochařská galerie pod širým nebem: Braunův Betlém u Kuksu aneb Půjdem spolu do Betléma

Unikátní sochařská galerie pod širým nebem, podle svého autora Matyáše Bernarda Brauna nazývaná Braunův Betlém, je špičkou evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít naučnou stezku Půjdem spolu do Betléma. Na její prohlídku budete potřebovat asi dvě až tři hodiny, trasa měří sedm kilometrů.

Výlet do Lázní Bělohrad a na vrch Zvičina se spisovatelem Karlem Václavem Raisem

Rodištem spisovatele Karla Václava Raise je lázeňské město Lázně Bělohrad v Podkrkonoší. Po nejvýznamnějším rodákovi je pojmenováno náměstí, připomíná ho i památník, naučná stezka a turistická chata s rozhlednou na nedalekém vrchu Zvičina.
Lázně Bělohrad, Výlety s příběhem

Příběh uměnímilovného hraběte a barokních lázní Kuks

Vypravte se na výlet za příběhem hraběte Františka Antonína Šporka, jedné z nejpozoruhodnějších osobností českého baroka. Když zazní jeho jméno, řadě lidí se okamžitě vybaví Matyáš Bernard Braun, sochařské alegorie ctností a neřestí a hlavně Kuks, velkolepý areál kousek od Jaroměře.

Lázeňské pobyty pod dohledem bájného Krakonoše v Janských Lázních

Jediné lázně v našich nejvyšších horách se nacházejí na jižních svazích Krkonoš, na úpatí Černé hory (1 299 m n. m.) v oblasti Krkonošského národního parku. Zdejší teplé prameny byly známé již před tisíci lety a lázně se proslavily na celém světě zejména díky úspěšné léčbě dětské obrny.
Janské Lázně, Cesty pro zdraví