Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Pojizeří a Polabí > Lázně Toušeň

Lázně Toušeň

Starobylé městečko na břehu Labe proti soutoku s Jizerou je známé hlavně jako lázeňské středisko. Hosté slatinných lázní si užívají pěší procházky po Labské promenádě, cyklistiku, houbaření i rybaření, bonusem je snadná dostupnost: do Čelákovic a Brandýsa nad Labem je to odtud skutečně jen kousek.

Lázně Toušeň a zdejší prameny

Městečko leží v místě, osídleném už před mnoha tisíci lety. Býval tu brod a později přívoz solné stezky, vodní hrádek a posléze renesanční zámek, který sloužil jako vedlejší rezidence sídla Rudolfa II. v Brandýse nad Labem. Největší rozkvět zažila Toušeň po polovině 19. století: zrodila se tradice Floriánské pouti, která se koná každoročně začátkem května kolem novogotického kostela sv. Floriána a na Floriánském náměstí, byl založen cukrovar a v roce 1868 také slatinné lázně.
 

Slavní lázeňští hosté

K prvním hostům patřil básník Josef Svatopluk Machar, ale lázně postupně přilákaly klienty zvučnějších jmen. Pobýval tu poslední rakouský císař Karel I., skladatel Leoš Janáček, bratři Josef a Karel Čapkovi, herečka Stella Zázvorková nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Od druhé světové války sem jezdívali manželé Dana a Emil Zátopkovi, kteří se zasloužili o zaměření lázní na vrcholové sportovce, léčbu a rehabilitaci pohybového aparátu. Lázně Toušeň proto využívali například atletka Jarmila Kratochvílová, oštěpař Jan Železný, tenista Petr Korda či desetibojař Roman Šebrle.
 

Výlety po lázních a okolí

Hosté lázní i běžní výletníci mají rádi jak lázeňské vinárny, kavárny a cukrárny, tak cyklistické a pěší výlety podél Labe. Rájem rybářů a v letních dnech také všech vodomilů je rozsáhlé jezero Malvíny, jedno z nejlepších přírodních koupališť ve středních Čechách. Pláže objevíte ve východní části pískovny podél levého břehu Labe, západní část slouží rybářům. Na výlet se můžete vypravit například do skanzenuPřerově nad Labem, do Čelákovic nebo do Lysé nad Labem.

Slatinné lázně Toušeň

V příjemné typické středočeské krajině na soutoku Labe a Jizery 25 km severovýchodně od Prahy byly v roce 1868 panem Janem Králíkem založeny lázně.
Lázně Toušeň, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Toušeň v Lázních Toušeň

Hrad stával v místech dnešního parku. Poslední zbytky hradu zmizely v 2. polovině 19. století při parkové úpravě okolí.
Lázně Toušeň, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví

Výlet pod bájnou horu Blaník

Na jih od Prahy najdete zajímavou lokalitu, kterou rozhodně stojí navštívit, klidně i na celý víkend. Zajímavými místy vás provede Petr Kučera.