Lázně Toušeň

Starobylé městečko na břehu Labe proti soutoku s Jizerou je známé hlavně jako lázeňské středisko. Hosté slatinných lázní si užívají pěší procházky po Labské promenádě, cyklistiku, houbaření i rybaření, bonusem je snadná dostupnost: do Čelákovic a Brandýsa nad Labem je to odtud skutečně jen kousek.

Lázně Toušeň a zdejší prameny

Městečko leží v místě, osídleném už před mnoha tisíci lety. Býval tu brod a později přívoz solné stezky, vodní hrádek a posléze renesanční zámek, který sloužil jako vedlejší rezidence sídla Rudolfa II. v Brandýse nad Labem. Největší rozkvět zažila Toušeň po polovině 19. století: zrodila se tradice Floriánské pouti, která se koná každoročně začátkem května kolem novogotického kostela sv. Floriána a na Floriánském náměstí, byl založen cukrovar a v roce 1868 také slatinné lázně.
 

Slavní lázeňští hosté

K prvním hostům patřil básník Josef Svatopluk Machar, ale lázně postupně přilákaly klienty zvučnějších jmen. Pobýval tu poslední rakouský císař Karel I., skladatel Leoš Janáček, bratři Josef a Karel Čapkovi, herečka Stella Zázvorková nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Od druhé světové války sem jezdívali manželé Dana a Emil Zátopkovi, kteří se zasloužili o zaměření lázní na vrcholové sportovce, léčbu a rehabilitaci pohybového aparátu. Lázně Toušeň proto využívali například atletka Jarmila Kratochvílová, oštěpař Jan Železný, tenista Petr Korda či desetibojař Roman Šebrle.
 

Výlety po lázních a okolí

Hosté lázní i běžní výletníci mají rádi jak lázeňské vinárny, kavárny a cukrárny, tak cyklistické a pěší výlety podél Labe. Rájem rybářů a v letních dnech také všech vodomilů je rozsáhlé jezero Malvíny, jedno z nejlepších přírodních koupališť ve středních Čechách. Pláže objevíte ve východní části pískovny podél levého břehu Labe, západní část slouží rybářům. Na výlet se můžete vypravit například do skanzenuPřerově nad Labem, do Čelákovic nebo do Lysé nad Labem.
Slatinné lázně Toušeň

Slatinné lázně Toušeň

Lázně Toušeň, Středočeský kraj
Zřícenina hradu Toušeň v Lázních Toušeň

Zřícenina hradu Toušeň v Lázních Toušeň

Lázně Toušeň, Středočeský kraj