Úvod > Aktuality > Kondice – půl zdraví aneb buď fit
Letní sporty

Kondice – půl zdraví aneb buď fit

  • Vydáno20. května 2009
Pod slovíčkem fitness se ukrývají nejrůznější sportovní aktivity nebo životní styl. Cílem je všeobecná tělesná kondice, zdatnost, držení těla nebo zlepšení tvaru postavy v souladu s upevňováním zdraví a rozvojem celkové tělesné síly. Pro cvičení pak používáme nejrůznější pomůcky, nástroje, stroje a trenažery. Tím to ale nekončí. Chce to i jistou střídmost v jídle, dietní režim a doporučené doplňky stravy.
Ti, kdo se rozhodli z gruntu změnit svůj životní styl, by měli začít svá kondiční cvičení přímo v klasickém fitness centru s tradiční nabídkou. To měl na mysli také bývalý hokejový reprezentant a trojnásobný vítěz Stanley Cupu při zřizování svého fitness centra v Českých Budějovicích,Jaroslav Pouzar. Fitness působí 15 let a nabízí služby širokému spektru zájemců. Na ploše 500 m2 má 92 stanovišť s kardiozónou a zdarma klientům nabízí tréninkové plány. V areálu jsou také 3 squashové kurty, solárium, aerobic, restaurace a bowling. Ale v Budějovicích nejsou jediní. Například podobné nabídky se vám dostane i na druhém konci republiky, ve Squash Centrum Hradec Králové-Třebeš, kde kromě squashe, spinningu, posilovny a solária provozují jednu zajímavou novinku, wallyball. Wallyball je kolektivní sport, který se hraje minimálně ve čtyřech hráčích (dva proti dvěma). Protože se ale hraje na squashovém hřišti, stejnými pálkami i míčkem, jde tak trochu o čtyřhru až osmihru squashe, jen zábavnější formou. Záleží pouze na vás, nakolik se chcete na kurtu „zničit“.
 
Kondiční cvičení ale nejsou jenom tělocvičny, činky, mučidla a posilovadla. Jak jsme si už řekli, jsou to také nejrůznější sportovní aktivity. Těch se vám dostane i mimo tělocvičnu či fitko. Například Sportovně-rekreační areál Ladronka nabízí speciální stezky pro kola, in-line bruslaře, kteří tu najdou nejdelší osvětlenou in-line dráhu v Praze. Kromě rozvojebruslařských dovedností tu přijdete in-line bruslení prostě na chuť. K tomu všemu připočtěte ještě fakt, že Ladronka je udržovaný park s výhledem na město a se zázemím, jako je restaurace, bufet, bowling, půjčovna sportovního vybavení či dětské hřiště. To z ní dělá oblíbené místo pro trávení volného času. Další méně tradiční fitness aktivitou je lukostřelba. Tato ušlechtilá disciplína byla součástí už prvních antických her v Aténách a dnes prochází svou velkou renesancí. Možná také proto, že kromě terčové lukostřelby můžete najít zalíbení v lukostřelbě terénní nebo 3D. Pokud se tedy pro ni rozhodnete, můžete začít například v 1. Královském lukostřeleckém klubu Praha. Tady si můžete vše nejprve vyzkoušet, občas si přijít zastřílet s přáteli a časem třeba vstoupit do klubu a začít závodit. Kdo ví, možná právě vy budete reprezentovat Česko na příští olympiádě.
 
Oproti lukostřelbě je karate pohybově náročnější disciplínou, ale společného mají více, než si myslíte. Vedle dobré kondice je to především soustředění a duševní rovnováha. Stejně jako všechna asijská bojová umění je i karate úzce spjato s východními filosofiemi, zejména s buddhismem. Tím se stává ideální kombinací aktivního odpočinku, kondičního cvičení i duševní rovnováhy. Seznamte se s tímto uměním na vlastní kůži a dopřejte tělu pohyb i harmonii.
 
Závěrem mi dovolte ještě jeden, možná extrémní, ale stoprocentně účinný, fitkotip. Neřeknu nic nového, když zmíním, že chůze je nejúčinnějším kondičním cvičením. Stále více populárním se stává tzv. Nordic Walking (doslovně – severská chůze), který je v podstatě běžnou chůzí, jenom se speciálními hůlkami. Můžete ho provozovat celý rok, za každého počasí, kdekoliv a navíc všichni. Snad jenom za bouřky asi ne. Stejně netradiční je procházka na sněžnicích, které vám v zimě umožní nenáročnou chůzí navštívit jinak zapadlé (sněhem) kouty přírody. Nordic Walking Team Barborka na Božím Daru vám ukáže takových koutů bezpočet. Celoročně, všem bez rozdílu věku a za přítomnosti instruktora. Tak proč se neprojít?
 
Kontakty:
Sportovně-rekreační areál Ladronka

Sportovně-rekreační areál Ladronka

Na Ladronce nedaleko Vypichu v Praze 6 můžete využít speciální stezky pro kola, in-line brusle a nachází se zde také nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze (okruh dlouhý 4,2 km). Mimo to jsou zde k dispozici volejbalové kurty a beach fotbalové hřiště, půjčovna sportovních potřeb i restaurace.

Nordic Walking nebo sněžnice na Božím Daru

Nordic Walking nebo sněžnice na Božím Daru

Celoročně pohyb pro všechny při Nordic Walking (chůze s holemi). V zimě zábava pro každého na sněžnicích.

1. Královský lukostřelecký klub v Praze

1. Královský lukostřelecký klub v Praze

Lukostřelba je svým záběrem široká disciplína. Někdo preferuje terčovou lukostřelbu, jiný terénní nebo 3D. Střelbu z luku si u nás můžete vyzkoušet, občas chodit střílet s přáteli, nebo se hodin účastnit pravidelně, naučit se základy techniky střelby a časem třeba vstoupit do klubu a začít závodit.