Úvod > Aktuality > Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál
Kultura

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

  • Vydáno25. září 2023
Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
zámek ValticeV kouzelné atmosféře památkových staveb Lednicko-valtického areálu si diváci mohou během Lednicko-valtického hudebního festivalu vychutnat klasickou hudbu v podání mladých hudebníků z několika zemí. Spojovací linkou je věk do 25 let, úspěch na mezinárodních soutěžích nebo koncertních pódiích a účast na 8. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu. V několika případech vystupují mladé rising stars” přímo se svými mentory a hudebními vzory. Skvosty Lednicko-valtického areálu jsou dílem a dědictvím Lichtenštejnského šlechtického rodu. Jeden z koncertů se proto koná i v Praze, v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně

V letošní svěží dramaturgii se můžete těšit na vystoupení houslistky Michelle Stern (USA), klavíristy Maxima Lando (USA) i dvou ukrajinských pěvců – sopranistky Darii Kolisan a barytonisty Yuriie Strakhova. Jejich koncerty jsou v ambientním duchu v nádherných lokacích Zámečku Pohansko a v jízdárně zámku Lednice. Pozvání na LVHF letos přijaly i další významné orchestry a sbory. V následujících dnech se na Lednicko-valtickém hudebním festivalu představí PKF – Prague Philharmonie, Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle, chlapecký sbor Boni Pueri a Orquestrina Baborak. Společně s nimi vystupují z českých rising stars klavírista Matěj Novák, kontrabasista Indi Stivín nebo talentovaná hobojistka Tereza Tourková
 

Večer pro tango a lesní roh

Závěrečný galakoncert 7. října bude nepsanou poctou lesnímu rohu, nástroji, který se vyvinul z loveckých nástrojů používaných pro hraní loveckých fanfár, což se k ambientu Lednicko-valtického areálu skvěle hodí. Po boku Radka Baboráka, světové autority nejen mezi hornisty, vystoupí v jízdárně zámku Lednice jeho student, nadaný norský hráč na lesní roh Yngve Abelvik. Společně s Orquestrina Baborak uvedou nejen skladby G. Telemanna, J. S. Bacha či L. van Beethovena, ale především uvedou v nový háv dílo hlavního představitele argentinského tanga Astora Piazzolly.
 

Od rozbřesku do setmění

Hudební svátek na nejjižnějším jihu jižní Moravy má na programu i vzdělávání a prostor pro děti a juniory. Například ve středu 4. října se uskuteční speciální masterclass vedený houslovým mistrem  Václavem Hudečkem. Uznávaný houslový pedagog Václav Hudeček povede na mikulovském zámku mistrovské kurzy a po jejich skončení se 5. října představí i jako interpret. Po boku mu budou stát tři z jeho žáků: Iva Svobodová-KramperováMarie Hasoňová a Matteo Hager. Společně s orchestrem Barocco sempre giovane provedou skladby Antonia VivaldihoEdvarda Griega a dalších.

Dále organizátoři připravili pro žáky ZŠ Valtice a ZŠ Lednice edukační koncert v podobě dětské opery Psí svět. Tento unikátní projekt, který vznikl na půdě ZUŠ Veveří v Brně, dává žákům možnost uplatnit své dovednosti v přímé mezioborové spolupráci s profesionálními divadelníky a hudebníky z Ensemblu Opera Diversa. Děti se dále mohou rozvíjet v rámci kreativních dílniček s názvem Hudební omalovánky pod vedením výtvarnice Veroniky Remak 3. října v Galerii Korek ve Valticích. Součástí doprovodného programu je i výstava mladé výtvarnice Annushky Litchie na téma jejího netradičního  dětství v USA. Výstava se koná v Havlíčkově vile v Břeclavi–Poštorné.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Havlíčkova vila

Havlíčkova vila

V současné době vilu spravuje Nadační fond Moravská krása, který se snaží odstranit nepatřičné zásahy z minulých let a vyzdvihnout genius loci tohoto místa.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky