Úvod > Aktuality > Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

  • Vydáno19. září 2022
Sedmý ročník Lednicko – Valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Osm festivalových koncertů letos proběhne v období od 24. září do 8. října 2022. Letošní ročník má podtitul "Balkánské inspirace" a zaměří se na historii moravských Charvátů, tedy potomků Chorvatů, kteří na území jižní Moravy přišli v minulosti na pozvání rodu Lichtenštejnů a ze strachu před osmanskými vojsky.
zámek ValticeV kouzelné atmosféře památkových staveb Lednicko-valtického areálu si diváci mohou během Lednicko-valtického hudebního festivalu vychutnat osm koncertů klasické hudby s balkánským vlivem. Letošní ročník festivalu připravil svou sedmou dramaturgii postavenou na historickém odkazu moravských Charvátů, jež na území jižní Moravy v minulosti žili. Od 24. září do 8. října 2022 proto festival nabídne především tvorbu balkánských skladatelů.

Festival zarámují dva symfonické večery – zahajovacího v sobotu 24. září se zhostí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a závěr obstará v sobotu 8. října Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće.
 

Na co se během festivalu tešit?

HousleV průběhu celého festivalu návštěvníci u nás poprvé uslyší skutečné hvězdy z Chorvatska, Srbska či Slovinska; během prvního symfonického večera zahraje talentovaný houslista a koncertní mistr Vídeňského symfonického orchestru Dalibor Karvay, který hrál před králem Karlem III. z Walesu na hradě Windsor spolu s Mstislavem Rostropovičem. Hudebním kolegou mu bude violoncellista Vid Veljak, jenž vede sekci violoncellistů v Dubrovnickém symfonickém orchestru.
 
Na závěrečném koncertu se představí světově proslulý barytonista z newyorské Opery David Bizic, ceněný pro role v Mozartových operách, z nichž k jeho pravidelnému repertoáru patří postavy Dona Giovanniho, Leporella, Figara či Guglielma. Společně s ním vystoupí i fenomenální sopranistka s „jedinečnou všestranností a divadelními schopnostmi“ Nika Gorič. Dále se představí Josipa Bainac a soubor Ensemble Illyrica. S nimi i samostatně vystoupí domácí špičkoví interpreti, jako je náš koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, chorvatský houslista a člen Vídeňské filharmonie Luka Ljubas nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane.

oblouk dianin chrámPříjemný hudební zážitek umocní prostory zámku v Lednice, ve Valtice a v Mikulově nebo třeba Dianin chrám Rendez-vous. Poprvé se hudbě a návštěvníkům festivalu otevře i Zámeček Pohansko. Právě zde si nechal polní maršál Jan I. Josef z Lichtenštejna v letech 1810–1812 vystavět podle plánů architekta a knížecího stavebního ředitele Josefa Hardtmutha lovecký zámeček stejného jména. Nová kratochvilná stavba navíc nahradila dřívější gloriet a sám kníže v červnu 1811 staveniště dokonce osobně navštívil. Kruhové reliéfy pod římsou prvního patra obsahují motivy související s mytologickými příběhy o římské panenské bohyni lovu Dianě a její rodině.
Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Lednicko-valtický hudební festival 2022

26.8.
8.10.
Lednicko-valtický hudební festival 2022

7. ročník festivalu zaměří pozornost na hudbu chorvatské menšiny, jež na území jižní Moravy přišla na pozvání rodu Lichtenštejnů. 24.9.-8.10. 2022 představí festival tvorbu balkánských skladatelů, 26. a 27.8. balkánskou dechovku pod otevřeným nebem v obcích s hlubokou chorvatskou historií.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Zámeček Pohansko v Lednicko-Valtickém areálu

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika