Úvod > Kalendář akcí > Lednicko-valtický hudební festival 2022
Festivaly

Lednicko-valtický hudební festival 2022

7. ročník festivalu zaměří pozornost na hudbu chorvatské menšiny, jež na území jižní Moravy přišla na pozvání rodu Lichtenštejnů. 24.9.-8.10. 2022 představí festival tvorbu balkánských skladatelů, 26. a 27.8. balkánskou dechovku pod otevřeným nebem v obcích s hlubokou chorvatskou historií.
Loni pořadatelé zorganizovali největší evropskou přehlídku tvorby italského skladatele Antonia Vivaldiho za posledních padesát let. 7. ročník festivalu, LVHF 2022 nabídne posluchačům skladby autorů a interprety ze zemí bývalého Jugoslávského království.  Hudebníci zahrají kromě skladeb Pejačević také například díla J. Brahmse, F. Mendelssohn-Bartholdyho, F. Poulenca, F. Chopina nebo L. van Beethovena.
 
Návštěvníci budou mít vesměs poprvé možnost slyšet u nás skutečné hvězdy nejen z Chorvatska, ale i ze Srbska či Slovinska: světově proslulého basbarytonistu Davida Bizice, sopranistky Niku Gorič či Josipu Bainac, ale také violoncellistu Vida Veljaka a mnoho dalších včetně souboru Ensemble Illyrica. Jak s nimi, tak samostatně vystoupí špičkoví interpreti, jako je náš koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, houslista a koncertní mistr Vídeňského symfonického orchestru Dalibor Karvay, chorvatský houslista a člen Vídeňské filharmonie Luka Ljubas nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane. Festival zarámují dva symfonické večery – zahajovacího se zhostí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a závěr obstará Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće.
 
Jednotlivé koncerty jsou zasazeny do architektonických skvostů Lednicko-valtického areálu. Posluchači proto zavítají na zámek v Lednici, ve Valticích a v Mikulově, do Dianina chrámu Rendez-vous nebo třeba do lednického kostela sv. Jakuba Staršího. Novinkou letošního ročníku je i tzv. Jugoprolog, tedy dvoudenní přehlídka balkánské dechové hudby. Organizátoři ji uskuteční tam, kde moravští Charváti žili, a to v Charvátské Nové Vsi a v Hlohovci.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Valtice

Zámecký hotel Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj
Hotel Hubertus ve Valticích

Hotel Hubertus ve Valticích

Valtice, Jihomoravský kraj
Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Zámecký sklep A.D. 1430 Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj