Úvod > Aktuality > Výstava Poklad Inků v Brně bude k vidění už jen do neděle
Životní styl

Výstava Poklad Inků v Brně bude k vidění už jen do neděle

  • Vydáno26. února 2020
Velmi úspěšná a populární výstava Poklad Inků je otevřena již jen do nadcházející neděle 1. 3. 2020. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jeden z největších pokladů světa, a to v pavilonu E brněnského výstaviště. Výstava byla kvůli velkému zájmu z řad návštěvníků prodloužena a nyní přichází poslední možnost její návštěvy v České republice. Přijďte nahlédnout do předkolumbovských dob a obdivovat ohromný zlatý poklad nedozírné historické ceny, který kvůli světové výstavě poprvé opustil území Jižní Ameriky.
poklad inkůJižní Amerika je pro nás nesmírně vzdálená a exotická. Příběhy z dob Inků se často vypráví jako pohádky a lákají cestovatele ze všech koutů světa. Vy máte štěstí, že zlatý poklad přijel za vámi: poprvé opustil hranice jihoamerického kontinentu, aby byl vystaven v Evropě a představil společně s dalšími artefakty dlouhou historii Peru. Výstava Poklad Inků v pavilonu E na VýstavištiBrně je k vidění již jen do 1. března 2020.

Po neděli opustí velmi cenné exponáty naší zemi a je velmi pravděpodobné, že se již nevrátí.

Poklad Inků je ukrytý v Brně

Podobně jako úspěšná výstava Titanic vás i Poklad Inků vtáhne do děje. U vstupu dostanete kartu s příběhem skutečné či bájné postavy z historie amerického kontinentu a s ní pak budete procházet celou expozicí. Nepůjde jen o prastaré peruánské zlaté masky, šperky, obětní nože a další předměty, doplněné sbírkami z Národního muzea v Praze a Moravského zemského muzeaBrně. Uvidíte také modely rituálních staveb a dobové oblečení, část výstavy je rovněž věnována španělským kolonizátorům. Když vstoupili do země, ohromilo je nejenom zlato, ale i tisíce kilometrů kamenných stezek horami i džunglí, obří kamenné stavby i legendární Machu Picchu; ostatně na výstavě si prohlédnete jeho velký model.

poklad inkůAutoři projektu mysleli i na děti: čeká na ně stezka spojená s plněním zajímavých interaktivních úkolů a na konci prohlídky získají svůj poklad, pro ty starší jsou nachystané pracovní listy. Další zajímavostí je také 3D zóna, kinosál i další interaktivní instalace.

Vstup na výstavu je z Křížkovského ulice, vstupenky je třeba rezervovat předem a cena je tři sta korun za dospělého návštěvníka s tím, že o víkendech si ještě padesát korun připlatíte.
 

Další nápady, kam v Brně

tapírAlespoň na skok se do Jižní Ameriky můžete symbolicky podívat v brněnské zoologické zahradě: vzdálený kontinent je například původním domovem piraní a kajmánků, které najdete v pavilonu Tropické království.

Do Brna rozhodně má smysl vypravit se na pár dnů: jedině tak totiž stihnete i další zajímavá místa. S dětmi zajděte jen pár kroků od Inků do zábavního vědeckého parku Vida! Také tady objevíte poklady: díky 3D technologiím se stanete podmořskými průzkumníky a odhalíte tajemství, které skrývají světové oceány.
 

České ozvěny Jižní Ameriky

  • Jihoamerickou pampu, Amazonii, Patagonii nebo pobřeží Chile a Peru a hlavně jejich zvířecí obyvatele poznáte také při návštěvě plzeňské zoologické zahrady. Jihoamerická oblast je vyznačená sytě zelenou barvu a začala vznikat jako jedna z prvních, kdy v roce 1997 k vlkům hřivnatým a lamám přibyly kapybary a mary, v roce 2014 přibyl pavilon Amazonie.
  • Také ve zlínské zoo objevíte záplavy bujné vegetace s vodními plochami, kde se rozléhá ohlušující křik papoušků a pištění drobných opiček. Během pár desítek minut se projdete tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží. V největší ptačí voliéře, která je v českých zoo k vidění, vás okouzlí řady exotických ptáků.
  • papoušek v zoo PrahaAni pražská zoologická zahrada na Jižní Ameriku nezapomíná: kromě řady druhů papoušků Amazoňanů tu najdete třeba anakondy, bazilišky, leguány, ibisy, kondory, lamy, tamaríny či želvy.
  • Cestu ze stověžaté Prahy rovnou na pláž Copacabana, provázenou ohňostrojem chutí a vůní, nabízí dvě restaurace Brasileiro, a to u Staroměstské radnice a ve Slovanském domě.
  • Naopak jaké české stopy objevíte v Jižní Americe? Na Čechy nevzpomínají úplně v dobrém například v národním parku Torres del Paine, kde v únoru 2005 náš turista neopatrně manipuloval s plynovým vařičem. Při následném požáru lehlo popelem šest procent rozlohy parku. Česko se dodnes podílí na jeho obnově.
  • Do historie českého horolezeckého sportu se černým písmem zapsal vrchol Huascarán, se 6 768 metry nejvyšší hora Peru a čtvrtá nejvyšší hora Jižní Ameriky. Silné zemětřesení v květnu 1970 utrhlo z jejích svahů ohromnou lavinu ledu a kamení, která smetla tábor expedice Peru ´70 a usmrtila čtrnáct českých horolezců. Dodnes je připomíná Jizerská 50, závod, na který se každý rok v únoru do Česka sjíždějí závodníci z celého světa. Původně šlo o testovací závod výkonnosti horolezců TJ Lokomotiva Liberec, kteří se tak připravovali na náročné expedice. Od roku 1971 se jezdí jako Memoriál expedice Peru, aby připomněla ty, kteří zahynuli na úbočí Huascaránu.
Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda