Úvod > Aktuality > Jazz a podzim patří k sobě – nechte se nalákat
Jazzová hudba
"> Jazzová hudba "> Jazzmusic ">
Kultura

Jazz a podzim patří k sobě – nechte se nalákat

  • Vydáno4. října 2018
Kudy z nudy vám přináší návod, jak se projazzovat nejbližším ročním obdobím. Jazz má v Česku dlouhou tradici a naši muzikanti mají ve světě velmi dobré jméno. Není proto důvod, abyste nezašli na nějaký ten koncert nebo festival i vy! Poradíme vám kam.

Struny podzimu v Praze

Lizz WrightZní to neuvěřitelně, ale letos se koná již 22. ročník festivalu Struny podzimu, který sice není pouze jazzový, ale i tak každoročně přivádí do Prahy ty nejzajímavější hudební interprety, které představuje – mnohdy poprvé – zdejšímu publiku. Letos festival začíná 9. října a potrvá do 10. listopadu. Ve čtvrtek 25. října rozezní Rudolfinum uhrančivý hlas charismatické umělkyně Lizz Wright v jejíž autentické tvorbě se zrcadlí široké spektrum tradičních amerických hudebních stylů, ve které je místo pro gospel, folk, jazz, pop i blues.

Pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito dávají nový rozměr slovu virtuozita. Jejich široké jižanské srdce a unikátní mix jazzu, karibské hudby a flamenka nenechá nikoho chladným. Na festivalu vystoupí v sobotu 10. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina.
 

Jazz Goes to Town v Hradci Králové

Další slavný jazzový festival se stále lepším jménem je Jazz Goes to Town, který se každoročně doslova a do písmene odehrává v Hradci Králové. Letos se koná dokonce už 24. ročník tohoto oblíbeného festivalu. Těšit se na skvělou muziku můžete od 9. do 13. října 2018. Unikátem letošního ročníku jsou koncerty hned několika Big Bandů. Společně s jedním z headlinerů festivalu – švýcarským klavírním triem VEIN – budou mít návštěvníci možnost slyšet šestnáctičlenný Norrbotten Big Band. Jazz Goes to Town bude hostit i ojedinělý projekt spojující pražskou rockovou skupinu Strom stínu a čtrnáctičlenný jazzový Big Band Bucinatores Orchestra.

V české premiéře se na Jazz Goes to Town představí mezinárodní kvartet amerického trumpetisty Natea Wooleyho složený ze čtyř umělců různých národností. Nate Wooley patří k nejzajímavějším a nejoriginálnějším trumpetistům současnosti. Umělec od roku 2001 působící v New Yorku navštíví festival s kvartetem Knknighgh, který novátorsky pracuje s freejazzovými idiomy a vytváří překvapivě invenční novou hudbu.
 

Jazz bez hranic v Plzni

JazzMezinárodní hudební projekt Jazz bez hranic v Plzni si za svého třináctileté působení vydobyl úctyhodnou pozici na evropské jazzové scéně. Festivalu se účastní amatérské a profesionální jazzové soubory a sólisté nejen z českého a německého regionu, ale i špičkoví umělci z celého světa. Festival se koná každoročně, ale nemá stanovené pevné datum ani délku trvání. Vyvrcholení každoročního projektu je koncentrováno do několika dnů festivalu na přelomu října a listopadu, ale zároveň se ponechává volnost k produkci samostatných jazzových koncertů během celého roku.

V říjnu a listopadu se můžete těšit například na Folhinha band feat a Andreu Ruilova Barzola z Ecuadoru, se kterou 9. října v Plzni vystoupí také Steve Clarke Trio z USA. V Sušici nabídne 9. listopau Jazz bez hranic jazzové hody v podání tria vynikajících muzikantů, které doprovodí skvělou zpěvačku Mirku Novak. Americká bluesová extraliga z Los Angeles Bill Barrett & Brad Lewis pak zamíří na Plzeň 12. listopadu.
 

Karlovarský Jazzfest láká na zvučná jména

GershwinOd konce září do 27. října 2018 probíhá v Karlových Varech a Sokolově Jazzfest 2018, a to jak ve velkých sálech, tak v klubovém prostředí. Prvním hlavním festivalovým koncertem 10. října v Grandhotelu Ambassador Národní dům v Karlových Varech je koncert pořádaný ke 120. výročí narození amerického skladatele George Gershwina.

Ve čtvrtek 18. října uvidíte a uslyšíte v Klubu Paderewski (Karlovy Vary) lokální kapelu Vocal Band Quartet a poté Elisabeth Lohninger Quartet v čele s americkou zpěvačkou rakouského původu Elisabeth Lohninger.

Luciana SouzaDruhý hlavní festivalový koncert se odehraje 19. října v Karlovarském městském divadle a bude vrcholem celého festivalu. Vystoupí na něm americká skupina Yellowjackets s brazilskou zpěvačkou Lucianou Souza. Koncert uvede české šestičlenné vokální těleso Skety. Sextet se hlásí k odkazu jazzových a cappella souborů, posouváním hranic však vytváří vlastní osobitý zvuk i styl. Vedle přejatých skladeb tvoří repertoár skupiny vlastní autorské skladby.

Závěrečný koncert festivalu pořádaný ve spolupráci s Hotelem Imperial představí 27. října v Clubu Imperial australsko-českou formaci Michelle Nicolle Quartet. Hudební kritikou i fanoušky vysoce ceněná zpěvačka Michelle Nicolle je hodnocena jako nejlepší současná jazzová zpěvačka Austrálie.
 

Jazz na Českolipsku

jazz festDalším z festivalů, který se mimo jiné (hlavním těžištěm festivalu je duchovní hudba) věnuje jazzu, je i Lípa Musica. Jak už název napovídá, za jazzem se můžete vypravit i do České Lípy a okolí.

Koncerty se konají i v menších obcích na Českolipsku a každoročně přináší bohatý a kvalitní program. Jazz a další hudba bude znít letos i v regionech. Lípa Musica letos trvá do 28. října 2018.
Jazz Goes to Town 2022

11.10.
15.10.
Jazz Goes to Town 2022

28. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 11. do 15. října 2022.

Lípa Musica – mezinárodní hudební festival

23.8.
15.10.
Lípa Musica – mezinárodní hudební festival

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se z původně lokálního, z České Lípy pocházejícího festivalu orientovaného na duchovní hudbu stal po letech významný hudební a společenský svátek, jehož příchod je s každým začínajícím podzimem netrpělivě očekáván.