Úvod > Aktuality > Jazz a podzim patří k sobě – nechte se nalákat
Jazzová hudba
Kultura

Jazz a podzim patří k sobě – nechte se nalákat

  • Vydáno4. října 2018
Kudy z nudy vám přináší návod, jak se projazzovat nejbližším ročním obdobím. Jazz má v Česku dlouhou tradici a naši muzikanti mají ve světě velmi dobré jméno. Není proto důvod, abyste nezašli na nějaký ten koncert nebo festival i vy! Poradíme vám kam.

Struny podzimu v Praze

Lizz WrightZní to neuvěřitelně, ale letos se koná již 22. ročník festivalu Struny podzimu, který sice není pouze jazzový, ale i tak každoročně přivádí do Prahy ty nejzajímavější hudební interprety, které představuje – mnohdy poprvé – zdejšímu publiku. Letos festival začíná 9. října a potrvá do 10. listopadu. Ve čtvrtek 25. října rozezní Rudolfinum uhrančivý hlas charismatické umělkyně Lizz Wright v jejíž autentické tvorbě se zrcadlí široké spektrum tradičních amerických hudebních stylů, ve které je místo pro gospel, folk, jazz, pop i blues.

Pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito dávají nový rozměr slovu virtuozita. Jejich široké jižanské srdce a unikátní mix jazzu, karibské hudby a flamenka nenechá nikoho chladným. Na festivalu vystoupí v sobotu 10. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina.
 

Jazz Goes to Town v Hradci Králové

Další slavný jazzový festival se stále lepším jménem je Jazz Goes to Town, který se každoročně doslova a do písmene odehrává v Hradci Králové. Letos se koná dokonce už 24. ročník tohoto oblíbeného festivalu. Těšit se na skvělou muziku můžete od 9. do 13. října 2018. Unikátem letošního ročníku jsou koncerty hned několika Big Bandů. Společně s jedním z headlinerů festivalu – švýcarským klavírním triem VEIN – budou mít návštěvníci možnost slyšet šestnáctičlenný Norrbotten Big Band. Jazz Goes to Town bude hostit i ojedinělý projekt spojující pražskou rockovou skupinu Strom stínu a čtrnáctičlenný jazzový Big Band Bucinatores Orchestra.

V české premiéře se na Jazz Goes to Town představí mezinárodní kvartet amerického trumpetisty Natea Wooleyho složený ze čtyř umělců různých národností. Nate Wooley patří k nejzajímavějším a nejoriginálnějším trumpetistům současnosti. Umělec od roku 2001 působící v New Yorku navštíví festival s kvartetem Knknighgh, který novátorsky pracuje s freejazzovými idiomy a vytváří překvapivě invenční novou hudbu.
 

Jazz bez hranic v Plzni

JazzMezinárodní hudební projekt Jazz bez hranic v Plzni si za svého třináctileté působení vydobyl úctyhodnou pozici na evropské jazzové scéně. Festivalu se účastní amatérské a profesionální jazzové soubory a sólisté nejen z českého a německého regionu, ale i špičkoví umělci z celého světa. Festival se koná každoročně, ale nemá stanovené pevné datum ani délku trvání. Vyvrcholení každoročního projektu je koncentrováno do několika dnů festivalu na přelomu října a listopadu, ale zároveň se ponechává volnost k produkci samostatných jazzových koncertů během celého roku.

V říjnu a listopadu se můžete těšit například na Folhinha band feat a Andreu Ruilova Barzola z Ecuadoru, se kterou 9. října v Plzni vystoupí také Steve Clarke Trio z USA. V Sušici nabídne 9. listopau Jazz bez hranic jazzové hody v podání tria vynikajících muzikantů, které doprovodí skvělou zpěvačku Mirku Novak. Americká bluesová extraliga z Los Angeles Bill Barrett & Brad Lewis pak zamíří na Plzeň 12. listopadu.
 

Karlovarský Jazzfest láká na zvučná jména

GershwinOd konce září do 27. října 2018 probíhá v Karlových Varech a Sokolově Jazzfest 2018, a to jak ve velkých sálech, tak v klubovém prostředí. Prvním hlavním festivalovým koncertem 10. října v Grandhotelu Ambassador Národní dům v Karlových Varech je koncert pořádaný ke 120. výročí narození amerického skladatele George Gershwina.

Ve čtvrtek 18. října uvidíte a uslyšíte v Klubu Paderewski (Karlovy Vary) lokální kapelu Vocal Band Quartet a poté Elisabeth Lohninger Quartet v čele s americkou zpěvačkou rakouského původu Elisabeth Lohninger.

Luciana SouzaDruhý hlavní festivalový koncert se odehraje 19. října v Karlovarském městském divadle a bude vrcholem celého festivalu. Vystoupí na něm americká skupina Yellowjackets s brazilskou zpěvačkou Lucianou Souza. Koncert uvede české šestičlenné vokální těleso Skety. Sextet se hlásí k odkazu jazzových a cappella souborů, posouváním hranic však vytváří vlastní osobitý zvuk i styl. Vedle přejatých skladeb tvoří repertoár skupiny vlastní autorské skladby.

Závěrečný koncert festivalu pořádaný ve spolupráci s Hotelem Imperial představí 27. října v Clubu Imperial australsko-českou formaci Michelle Nicolle Quartet. Hudební kritikou i fanoušky vysoce ceněná zpěvačka Michelle Nicolle je hodnocena jako nejlepší současná jazzová zpěvačka Austrálie.
 

Jazz na Českolipsku

jazz festDalším z festivalů, který se mimo jiné (hlavním těžištěm festivalu je duchovní hudba) věnuje jazzu, je i Lípa Musica. Jak už název napovídá, za jazzem se můžete vypravit i do České Lípy a okolí.

Koncerty se konají i v menších obcích na Českolipsku a každoročně přináší bohatý a kvalitní program. Jazz a další hudba bude znít letos i v regionech. Lípa Musica letos trvá do 28. října 2018.
Jazz Goes to Town 2024

8. 10.12. 10.
Jazz Goes to Town 2024

30. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 8. do 12. října 2024.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda