Úvod > Aktuality > Husitské památky v Táboře se představují v novém hávu
Památky

Husitské památky v Táboře se představují v novém hávu

  • Vydáno6. března 2021
Poznejte čarovné historické město Tábor s jeho křivolakými uličkami a zákoutími, pevnými hradbami, husitským duchem, ale i špičkovou gastronomií a nesčetně zážitky pro celou rodinu. Těší se na vás Jan Žižka a jeho bojovníci. Nový kabát dostala gotická radnice s Husitským muzeem i středověká Bechyňská brána a hrad Kotnov . V loňském roce byla v Táboře instalována nová stálá expozice Husitského muzea „Tábor, pevnost spravedlivých i královské město“, která vznikla k jubileu 600. výročí husitského založení města.

V Táboře se ocitnete přímo ve středověku v Husitském muzeu, nebo na Housově mlýně s filmovou zbrojnicí, vydejte se na husitské stezky až na Kozí hrádek, kde kázal mistr Jan Hus, nebo do Příběnic, kde se odehrálo slavné husitské přepadení. Tábor má ale co nabídnout všem – zamlsejte si v Muzeu čokolády, navštivte největší jihočeskou zoo, nebo si vyšplhejte na rozhlednu. Hrrr, do Tábora.

Věž Kotnov je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532 a na jeho zbytcích byl v letech 1612 – 1613 vybudován pivovar, který procházel stavebními úpravami až do 20. století. Hrad „Hradiště“ byl založen jako součást hradské soustavy ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Podle nejnovějšího výzkumu se hrad pyšnil dvěma válcovými a dvěma čtverhrannými věžemi, které tak napodobovaly kastelový typ hradu. Věže však téměř nevystupovaly z hradebního obvodu a byly tak od počátku oslabeny ve své flankovací schopnosti. Dochovaná věž byla v době husitské zesílena a přizpůsobena pro dělostřelecké baterie; zajímavostí jsou odvětrávací komíny v dělových střílnách. 25 metrů vysoká věž je dnes přístupná jako vyhlídková a vede na ni 155 schodů.

K hradní věži přiléhá jediná dosud stojící městská brána, zvaná Bechyňská. Na rozdíl od věže se brána dochovala v téměř původním stavu z doby vrcholné gotiky. Městská brána dnes hrdě stráží experimentální archeologickou expozici Život ve středověku.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Housův mlýn Tábor – filmový mlýn

Housův mlýn Tábor – filmový mlýn

Místo, které při návštěvě Táborska nesmíte minout. Místo, kde se nezvládnete nudit. Zážitková filmová zbrojnice, ubytování v pokojích s filmovými rekvizitami, krčma s filmovým menu, půjčovna kostýmů a k tomu velké hlídané parkoviště. Pořádáme koncerty, hostíme divadla a sportovní kluby.

Táborský poklad – nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

Táborský poklad – nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v expozici v Táboře. Mince byly objeveny spolu s dalšími předměty denní potřeby pod podlahou v jednom z domů v historickém centru města.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.

Strašidelné podzemí Tábor

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí – Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře – vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Hrad Kotnov a bechyňská brána v Táboře

Hrad Kotnov a bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Vyhlídka z věže děkanského kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Vyhlídka z věže děkanského kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Ačkoli není táborský kostel veřejnosti přístupný pravidelně, mohou návštěvníci v letní sezóně denně vystoupat na kostelní věž a vychutnat si překrásný pohled na město Tábor a jeho okolí.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Táborské středověké podzemí

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Další aktuality

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.
Jihočeský kraj | Zážitky

Na Lipně začíná sezóna přívozů – zatím jezdí prám z Horní Plané do Bližší Lhoty

Sezóna přívozů na Lipně pozvolna začíná. Ze všech třech přívozů přes Lipenské jezero funguje již od března (kdy Lipno rozmrzlo) jako první tradičně prám, který převáží chodce, cyklisty, motoristy anebo traktory či náklaďáky na trase Horní Planá – Bližší Lhota. Ostatní přívozy by se měly zapojit do lipenské přepravy od dubna a května 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Červená Lhota v sobotu otevírá, ale rybník bude mít opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 1. dubna opět otevře do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak až do příštího roku.
Jihočeský kraj | Památky

České značky: Moira

Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Jihočeský kraj | Životní styl

Poznejte jihočeské hrady na Malši

Znáte prastaré hrady na řece Malši v jižních Čechách? Najdete je v regionu Novohradsko – Doudlebsko, mezi Římovem, Kaplicemi a Dolním Dvořištěm. Že jste tu ještě nikdy nebyli? Pak to musíte určitě napravit! Čeká na vás Pořešín, Louzek, Velešín, Sokolčí a také krásně zrestaurovaná tvrz Tichá. O hrady a jejich renovaci se stará spolek Hrady nad Malší, který přeměnil opuštěné ruiny ve vyhledávané cíle turistů.
Jihočeský kraj | Památky

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa NP Šumava spustí 3. dubna 2023 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně, i když vodáky také letos čekají malá omezení. Loni byla vodácká sezóna na Teplé Vltavě zkrácena kvůli rekonstrukci mostu u Pěkné, v letošním roce se nebude moci splouvat 1. a 2. srpna. Splouvání započne tradičně 1. května a potrvá do 31. října 2023. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
Jihočeský kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky