Úvod > Co chcete dělat? > Do Tábora za husity
Do Tábora za husity
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.
Během staletí prošel Tábor mnoha proměnami, ale svůj středověký charakter si uchoval až dodnes. Připomíná ho pozůstatek středověkého opevnění, spletitý labyrint podzemních chodeb a jediná věž původního hradu Kotnov s přilehlou Bechyňskou bránou. Historické jádro města je díky unikátnímu systému zástavby a množství zachovalých památek městskou památkovou rezervací. Po příjezdu do Tábora určitě zamiřte na Žižkovo náměstí, jemuž vévodí monument slavného vojevůdce Jana Žižky.

Nevynechejte ani návštěvu Husitského muzea, jehož expozice jsou umístěny v prostorách pozdně gotické radnice. Krásný pohled je i na fasády starých měšťanských domů, v jejichž výzdobě se harmonicky mísí stavební slohy – pozdní gotika s renesancí, barokem i rokokem. Za zmínku také jistě stojí nedaleký barokní chrám v Klokotech – známé poutní místo. Oázou klidu v rušné části města je botanická zahrada, kde se na ploše 2,5 ha nalézají sbírky hospodářsky významných rostlin a skleníky s ukázkami teplomilné flóry. V samotném centru města se rozprostírá nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě, zvaná Jordán. Zajímavou expozicí je „Táborský poklad“, kde můžete vidět především unikátní nález téměř 4000 stříbrných mincí z jagellonského období. Tato moderně a poutavě pojatá výstava je umístěna v prostoru zrekonstruovaného bývalého pivovaru v areálu původního hradu Kotnov. Na pravém břehu řeky Lužnice, asi 1 km od centra se nachází „Geologická expozice pod Klokoty“, představující vybrané druhy hornin nejen táborského regionu. Některé z nich jsou sestavené do skulptur prehistorických ještěrů.

Město Tábor je dnes druhým největším jihočeským městem s 37 tisíci obyvateli a stalo se významným dopravním, hospodářským a kulturním centrem regionu. Romantická táborská krajina rozprostírající se v povodí poklidné řeky Lužnice, která je častým cílem vodáků, patří díky velkému množství historických památek a svým přírodním krásám k nejnavštěvovanějším místům v naší republice.

Provozovatel

Informační centrum města Tábor

Žižkovo náměstí 2
390 01 Tábor
Tel.:
+420 381 486 230
Tel.:
+420 381 486 232
Email:
infocentrum@mutab...
WWW:
www.taborcz.eu
GPS:
49,414178 14,658190
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Tábor
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí