!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Kotnov v Táboře
Hrad Kotnov v Táboře
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Vstup do expozice "> Expozice "> Replika gotických kamen
+ Přidat foto
Památky

Hrad Kotnov v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás - arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Hrad Kotnov bude v roce 2018 kvůli rozsáhlé rekonstrukci celý rok pro veřejnost uzavřen (spolu s Bechyňskáou bránou). V objektu vzniknou nové expozice, které návštěvníci poprvé uvidí v roce 2019.

Přímo ve městě Táboře nad řekou Lužnicí naleznete pozůstatky hradu Hradiště, který se nazýval také Kotnov. Hrad postupem času zanikl, jediným jeho pozůstatkem je mohutná věž, která je přístupná a slouží jako vyhlídková (25 m vysoká, 155 schodů). Před věží stojí objekt pozdně gotické Bechyňské brány, kde je expozice Husitského muzea.

Hrad lze zařadit mezi tzv. francouzské kastely – v tomto typicky českém provedení však věže nevystupovaly před hradbu a tudíž plnily více funkci pasivní a estetickou. Zajímavostí je také to, že nárožní věž je nejstarší bateriovou věží u nás.

Návštěvníci od roku 2019 uvidí v nové expozici například modely historických zbraní, figuríny a oděvy, virtuální modely, digitální mapy nebo multimediální zařízení.

Expozice Táborský poklad je uzavřena.
 

Z historie hradu

Hrad, nazývaný původně Hradiště, založil na vysokém skalnatém ostrohu nad Lužnicí už král Přemysl Otakar II. ve 2. polovině 13. století. Poté, co jej zničili Vítkovci, hrad dali Sezimové z Ústí ve 14. století obnovit. V 15. století byl již jako Kotnov zapojen do hradeb nově vzniklého Tábora.

Po dobytí města Sezimovo Ústí roku 1420 zde husité založili město a nazvali je Hradiště hory Tábor, podle biblické hory; půdorys města byl přizpůsoben vojenským účelům. Označení Kotnov se používá až od 16. století a vztahuje se k mírně zploštělé válcové věži, která objektu dominuje; ta však stála již dříve a v husitské době byla pravděpodobně zvýšena.

Do poloviny 15. století byl hrad výrazně přestavěn a opevněn, o století později (roku 1532) poškozen při rozsáhlém požáru. V roce 1613 došlo k přestavbě jeho části na pivovar, jehož provoz se dále rozrůstal a převážná část původního hradu musela ustoupit nové zástavbě. Zboření části budov pivovaru i dalších původních objektů v areálu během 19. století jeho pevnostní charakter téměř setřely.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 8. 2020