!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc zavítá v sobotu i do Prahy
Hradozámecká noc zavítá v sobotu i do Prahy
"> "> "> ">
Památky

Hradozámecká noc zavítá v sobotu i do Prahy

Vydáno 26. srpna 2020
Hradozámecká noc, která letos proběhne v noci ze soboty 29. srpna na neděli 30. srpna 2020, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Letos se akce zapojí Chvalský zámek, Valdštejnská zahrada, Zahrady pod Pražským hradem a karlínská Ivalidovna.

Výstava Leonardo, prohlídky i novocirkusové představení na Chvalském zámku

Zámek ChvalyHornopočernický Chvalský zámek nachystal program od 18. do 22. hodiny. Těšit se můžete například na novou interaktivní výstavu s názvem Leonardo, která zavede do světa umění a vynálezů slavného italského génia da Vinciho. Výstavou i zámkem děti i dospělé provede nadaný zámecký malíř Leonardo a na nádvoří se o nevšední atmosféru postará skupina Aventyr, parta všestranných umělců. Na děti čeká novocirkusový workshop a na všechny skvělá podívaná s ohněm, kejklemi, tancem i akrobacií okořeněná příběhem autora Mona Lisy.

Od 17. do 22. hodiny budou probíhat prohlídky renesanční kuchyně paní Gabriely: těšte se na dobroty i laskominy renesanční kuchyně i na kulinářský workshop pro děti na zámeckém nádvoří. Máte-li pro strach uděláno, můžete se od 18:00 do 22:00 vypravit na prohlídku zámku sami bez průvodce.
 

Hradozámecká noc ve Valdštejnské zahradě

Valdštejnský palácJiž posedmé zve Valdštejnská zahrada veřejnost na Hradozámeckou noc, která se bude konat v sobotu 29. srpna 2020. Návštěvníci mají výjimečnou možnost prohlédnout si nasvětlenou Valdštejnskou zahradu ve večerních hodinách od 18:00 až do 22:00.

Putovní panelová výstava „Karel Čapek 130“ je situována  u rybníčku a připomíná nám 130 let od narození spisovatele a novináře Karla Čapka. Najdete zde spoustu dobových fotografií s kulturní i politickou elitou, nechybí ani fotografie interiéru a zahrady vily na Vinohradech pořízené samotným Čapkem. Na podestě u vchodu na I. nádvoří Valdštejnského paláce je instalovaná výstava „Valdštejnové známí a neznámí“, která představuje významné osobnosti z rodu Valdštejnů. Výstava je součástí dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu „Po stopách šlechtických rodů“, kdy letošní rok byl vyhlášen právě rokem Valdštejnů.
 

Program v karlínské Invalidovně

InvalidovnaV Invalidovně se při Hradozámecké noci chystají speciální večerní prohlídky v kostýmech. Přijďte zažít atmosféru večerní Invalidovny a poznat příběhy osob, které zde kdysi skutečně působily. Tím nejzajímavějším z barokních interiérů vás provede postava trafikantky, která v Invalidovně bydlela celých 44 let a zná ji jako své boty. Na svém putování potkáte kněze, který povypráví o místní duchovní správě nebo např. sloužící, která s vámi zase ráda poklábosí o životě invalidů a místních důstojníků.

Začátek prohlídek jsou v 18:30, 19:00, 19:30 a 20:00 hodin. Vstup je hlavním vchodem z ulice Za Invalidovnou (naproti pomníku Petra Strozziho). Vstupenky si opařete předem na webu npuvstupenky.colosseum.eu.
 

Hradozámecká noc v Zahradách pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hrademV Zahradách pod Pražským hradem se po západu slunce rozsvítí pochodně a vy se můžete těšit na jedinečnou atmosféru romantiky barokních zahrad.

Dále zde budou probíhat ukázky instinktivní lukostřelby (bojové a lovecké), hodu nožem a sekyrou, a také na ukázky bojového stylu s holí (inspirované styly bartitsu, španělského palo i mano, portugalského jogo do pau, irské hole atd.), v podání Spolku evropských bojových umění.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet lukostřelbu, nebo hod nožem či sekyrou pod
dohledem profesionálů. Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky s odborným výkladem o historii zahrad, a to v 17:00, 19:00 a 21:00 hodin. Zahrady budou mimořádně otevřeny do 23:00 hodin.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Chvalský zámek v Horních Počernicích - dotek romantiky na okraji Prahy

Chvalský zámek v Horních Počernicích - dotek romantiky na okraji Prahy

Dominantou původní obce Chvaly na současném území Horních Počernic v Praze je již po staletí Chvalský zámek. Toto historicky přirozené centrum po rekonstrukci nabízí prostory pro galerijní či výstavní účely, ale lze si je také pronajmout pro konání různých akcí.