Úvod > Aktuality > Léto na středočeských památkách oživí Hradozámecká noc
Památky

Léto na středočeských památkách oživí Hradozámecká noc

  • Vydáno27. července 2021
Každoroční Hradozámecká noc, kdy se hrady a zámky otevírají po setmění, startuje letos v novém termínu,a to právě nyní, v polovině prázdnin. Poslední červencovou sobotu 31. 7. 2021 se otevřou brány hradů a zámků ve správě středočeského pracoviště NPÚ i památky v soukromých rukou. A na co se můžete těšit? To vám prozradí Kudy z nudy.

3K: Karlštejn, Křivoklát a Krakovec

Hrad Karlštejn Na hradě Karlštejně nastane v sobotu 31. července od 19:00 do 23:00 Hradozámecká noc. V tuto dobu si můžete Karlštejn projít vlastním tempem – pozvánka platí do soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV., a to bez doprovodu průvodce. Císařský palác bude mimořádně doplněn ručně šitými kopiemi historických kostýmů. V 19:30, 20:30, 21:30, 22:30 a 23:30 proběhne v Sále předků krátká módní prohlídka historických kostýmů. Kaple bude přístupná pouze od 19:00 do 23:00 hodin každých 20 minut. Karlštejn vlastním tempem bude stát 220 Kč a Hradozámecká kaple sv. Kříže 280 Kč.

Lucemburkové na KřivoklátěHrad Křivoklát připravuje Hradozámeckou noc. Od 20:00 hodin můžete vstoupit do temných i do světlem prozářených prostor hradu. Čekají na vás jeho nejstarší části a při prohlídce si můžete užít nejen jedinečnou atmosféru, ale také dobově oděné průvodce. Během prohlídky jich potkáte více a každého z nich si budete moci vyslechnout. Prohlídky vycházejí vždy v intervalu 30 minut od 20:00 do 24:00 hodin. Vstupné na noční prohlídky s překvatpením je jednotné a vyjde vás na 200 Kč za osobu.

Hrad KrakovecTaké hrad Krakovec se připravuje na sobotní Hradozámeckou noc. O poslední červencové sobotě 31. 7. 2021 se odehraje v podvečerních a večerních hodinách v prostorách hradu několik kulturních představení. Začníná se v 19:00 hodin, kdy vystoupí trubadúrka Sar s písněmi poutníků z 12. až 14. století. Následuje 20:00 – 21:30 hodin prohlídka s kastelánem a od 21:30 do 22:30 hodin pak Zpěv krystalových mandal. Jde o harmonizační multimediální koncert Projekce pohybujících se mandal z přírodních minerálů s živým zpěvem posvátných vokálů. Příchozím, vřele doporučujeme raději přibalit deku, spacák apod. včetně teplého oblečení. Ve večerním čase, již může být hodně chladno.


Noční veselí napříč staletími na Konopišti

zámek KonopištěHradozámecká noc na Konopišti proběhne tentokrát v duchu Nočního veselí napříč staletími! Příchozí se mohou těšit na prohlídky běžně nepřístupných prostor určené pro milovníky historie, tajemna, romantiky, i pro nejmenší návštěvníky. Nádvoří ve svitu starých lamp plné dobrého jídla a pití, veselé hudby a působivé atmosféry.

A na co konkrétně se můžete těšit? V nabíédce jsou tyto prohlídky:
  • Vrtbové v dobách osvícených (320 Kč) – krása pozdního baroka
  • Žofie Chotková – milovaná žena následníka trůnu (320 Kč) – prohlídka soukromých pokojů vévodkyně Žofie na pozadí příběhu velké lásky
  • Mysterium komtesy Janesy (320 Kč) – prohlídka plná napětí a tajemna ve šlépějích pradávných mystérií
  • Hluboké podzemí tajů plné (210 Kč) – výprava do nejhlubších prostor Konopiště za bytostmi z říše čar a kouzel, určeno dětem

Růžová zahrada a skleníky v slavnostním nasvícení ve svitu loučí a pochodní zvou budou pro návštěvníky se zakoupenou vstupenkou otevřeny zdarma. Na všechny prohlídky doporučujeme předchozí rezervaci.
 

Hradozámecké noc v Hořovicích

Zámek HořoviceZámek Hořovice nabízí v rámci Hradozámecké noci prohlídky bez průvodce. Projděte si zámecké expozice ve vlastním tempu, zastavte se u zajímavých exponátů a vychutnejte romantickou atmosféru nočního zámku. Prohlídky budou dostupné odo 19:00 do 23:00 hodin.

Otevřený bude také Starý zámek v Hořovicích. Bude se zde konat prohlídka stálé muzejní expozice a výstavy Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice. Od 19:00 hodin vystoupí divadélko Vysmáto Aleše Bílka s loutkovou pohádkou Princezna a drak na nádvoří Starého zámku a v rámci výstavy harmonik zazní akordeonová hudba a lidové písničky.
 

Večer otevřených bran na zámku Žleby

ŽlebyJen co se žlebský zámek zahalí do večerního šera, tak znovu otevře návštěvníkům své brány a tentokráte ukáže to, co za denního světla tiše skrývá… V průběhu standardních prohlídek v netradičním čase se společně projdeme napříč staletími a poznáme jedinečnou večerní atmosféru pohádkového zámku i jeho přepychového vybavení.

Zvolit si můžete jeden ze dvou zámeckých okruhů nebo jejich kombinaci. První okruh vám během cca 45 minut představí skutečné kouzlo romantické knížecí rezidence a její poklady. Druhý vás pak na cca 55 minut zavede do soukromých komnat knížecí rodiny a dovolí vám nahlédnout do tajů každodenního života na zámku v dobách dávných a vlastně i nedávných Prohlídky vycházejí ve 20 minutových intervalech, rezervace je nutná na čísle 327 398 121 či emailu zleby@npu.cz. První okruh stojí 160 Kč, druhý pak 190 Kč.


Hradozámecká noc na Českém Šternberku s Marií Eusebií

hradozámecká noc šternberkV sobotu 31. července 2021 se přenesete do roku 1601 a setkáte se s urozenou Marií Eusebií ze Šternberka. Ta má krátce před svatbou s Bořitou z Martinic a nadšeně vám povypráví o životě šlechtičny, o novinkách na Českém Šternberku i o tom, co je nového v českých zemích.

Začátky prohlídek jsou v 19:10, 19:20, 19:30, 19:45, 20:00, 20:10, 20:20, 20:30, 20:45, 21:00, 21:10, 21:20, 21:30, 21:45 a ve 22:00 hodin. Vstupné stojí 180 Kč. Pozor, v prodejním systému jsou tyto noční kostýmované prohlídky označeny jako "Adventní prohlídky", jedná se však opravdu o prohlídky k akci Hradozámecká noc.
Hradozámecká noc na Karlštejně

26.8.
Hradozámecká noc na Karlštejně

Každoroční Hradozámecká noc, kdy se hrady a zámky otevírají i po setmění, startuje poslední prázdninovou sobotu.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Hradozámecká noc na Konopišti a v Růžové zahradě

26.8.
Hradozámecká noc na Konopišti a v Růžové zahradě

Oblíbená akce hradů a zámků na konci prázdnin má na Konopišti opět co nabídnout velkým i malým návštěvníkům, milovníkům historie, divadla i zábavy.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Velikonoční muzejní výstava v Hořovicích

1.4.
30.4.
Velikonoční muzejní výstava v Hořovicích

Srdečně zveme do expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku na výstavu velikonočních pohlednic, zapůjčených od Ilony Voráčkové. Uvidíte rovněž různými technikami zdobené kraslice, poskytnuté sběratelkou Boženou Musilovou. Nechybí ani předměty z muzejních sbírek, například řehtačky a pomlázky.

Hradozámecká noc 2023

26.8.
Hradozámecká noc 2023

14. ročník Hradozámecké noci se opět bude loučit s prázdninami. Připravuje se opět bohatý doprovodný program pro děti a dospělé po celé České republice. Opět budou připravena kulturní představení, ohnivé show, netradiční prohlídkové okruhy a dokonce i adrenalinové zážitky.

Další aktuality

Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Pražská Matějská už je v plném proudu, ale další pěkné poutě nás teprve čekají. Víte, že v Kutné Hoře slaví Sedleckou pouť a na jihu Čech se koná pouť Dobrovodská? Krásná a tradiční je také pouť u bájného vrchu Říp.
Středočeský kraj | Zážitky

Křivoklát ožije v dubnu tradiční akcí Královské Velikonoce

Od 7. do 9. dubna 2023 se na hradě Křivoklát koná tradiční oslava Velikonoc – Knížecí Velikonoce. Na velikonočním jarmarku si můžete nakoupit ručně vyrobené předměty, vyzkoušet sami jejich výrobu, vytvořit si originální šperk, nebo si zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. O zábavu a kulturní zážitky se postarají účinkující, kteří jsou pravidelným návštěvníkům dobře známí, ale i mnoho nových umělců.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 1. a 2. duben 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
Středočeský kraj | Památky

Pozor, čeká nás změna času: v noci ze soboty na neděli se změní zimní čas na letní

Tak jako každé jaro čeká nás i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 25. na neděli 26. března, kdy se hodinová ručička posune o hodinu dopředu, takže bude „o hodinu víc“ světla, ale zato si přivstaneme o hodinu dříve. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
Středočeský kraj | Příroda

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března 2023 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 56. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.
Středočeský kraj | Památky