Úvod > Aktuality > Hradozámecká noc na jižní Moravě nabízí netradiční zážitky
Hradozámecká noc na jižní Moravě nabízí netradiční zážitky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Hradozámecká noc na jižní Moravě nabízí netradiční zážitky

Vydáno 31. července 2021
Hradozámecká noc, která letos proběhne v noci ze soboty 31. červencena neděli 1. srpna 2021, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem. A na co se můžete těšit? Třeba na procházku potemnělým zámkem Bučovice, degustaci vín ve Valticích anebo "stopy zločinu" ve vile Stiassni.
SMoravský aristokrat v labyrintu světatalo se již tradicí, že na přelomu července a srpna se mnozí vydávají na hrady, zámky a ostatní památky, aby si užili krásný letní večer. K Hradozámecké noci, jejíž 11. ročník letos probíhá, se v Jihomoravském kraji připojili zámek Bučovice, vila Stiassni, Jurkovičova vila, zámek Lysice, Miroslav, Valtice a zámek Rájec nad Svitavou.

Během Hradozámecké noci můžete na zámku Bučovice objevovat Kouzlo večerního zámku. Prohlídky budou probíhat od 19:00 do 22:00 hodin každých 30 minut. Bude se jednat o prohlídku reprezentačních prostor s průvodcem v netradičně osvětlených interiérech s bohatou malířskou a štukovou výzdobou, nebo se návštěvníci budou moci projít nočním labyrintem expozice s celou řadou krásných předmětů a podívat se na humorně zpracované pověsti zámku v malém kinosále.

Zámek LysiceDvě netradiční prohlídky zámku Lysice povedou dvě rozdílné osoby, kastelán a správce depozitářů, a každá bude podle toho zaměřena. Vždy se ale návštěvník podívá do prostor, kam jej běžné prohlídky nezavedou a podrobněji budou představeny i zajímavosti z  mobiliáře, jeho restaurování, jejich podrobnější historie a nově zpřístupněné a reinstalované prostory.

Státní zámek Rájec nad Svitavou zve na večerní divadelní prohlídky o životních osudech 3. majitele
zámku v Rájci, starohraběte Františka Josefa Antonína Karla Huga ze Salm-Reifferscheidt-Raitz. Scénky v interiérech zámku popisují divadelní formou jeho osudy po roce 1811, kdy definitivně přebral správu panství.

zámek ValticeNa zámku Miroslav budou dvoje hrané prohlídky – v 17 hodin a v 19 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku vína na vnějším nádvoří, otevřená bude i strašidelná stezka, nová výstava soch a ve 20.30 proběhne ohňová show v zámeckém parku. Na závěr akce mají návštěvníci možnost posedět u táboráku a opéct si svůj špekáček.

Valtický zámek se do Hradozámecké noci opět připojí večerními prohlídkami s degustací vína. Degustovat se bude od 18:00 v zámecké vinotéce, od 18:20 do 19:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka – nový okruh Knížecí byt, Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Jednotné vstupné je za 419 Kč.
 

Dobrodružství v brněnských vilách

po stopách zločinu stiassniPřípad vdovy se bude řešit v rámci divadelních prohlídek "Po stopě zločinu" ve vile Stiassni. Díky nim se přenesete do dob první republiky, kdy elegance mužů soutěžila se šarmem dam. Ve vysoké společnosti bohatých továrníků však nejde vždy jen o iluze, ale především o prestiž a moc. Pro dosažení svých cílů se někteří neváhají zaprodat zločinu. To je chvíle pro kapitána Povondru a jeho zkušenou mordpartu. Vydejte se spolu s nimi po stopě vraha. Čeká vás zcela netradiční prohlídka vily, během které zažijete napětí i zábavu. Vstupné bude stát 210 Kč, snížené pak 170 Kč. Své místo si rezervujte zakoupením lísku předem online.

Jurkovičova vilaBěhem letošní Hradozámecké noci budete mít možnost prohlédnout si interiér Jurkovičovy vily, jehož aktuální
součástí je výstava designérského dua Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, kteří se stali absolutními vítězi cen Czech Grand Design za rok 2020. Komentované prohlídky proběhnou v 18, 18.30, 19, 19:30, 20, 20:30, 21 a 21.30 hodin. Od 18:00 do 21:00 hodin bude na zahradě vily probíhat workshop pro děti i dospělé nesoucí se v duchu fenoménu “Do It Yourself” – hlavní myšlenky výstavy Design In You. Těšit se též můžete na hudební program a občerstvení. Vstupné do interiéru vily je jednotné za 50 Kč, vstup do zahrady pak zdarma.
Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Přijďte se podívat na zámek v Miroslavi, která se nachází na jižní Moravě cca 28 km od Znojma. Zámek má jeden prohlídkový okruh. Návštěvníci se mohou podívat na želářníkův byt, soudní síň, kde se vynášely rozsudky a původní tvrz v románském stylu. V komnatách jsou nachystané různé typy výstav.