Úvod > Aktuality > Hrad Veveří, Slavnosti moravského uzeného a tři zajímavá místa v okolí
Hrad Veveří, Slavnosti moravského uzeného a tři zajímavá místa v okolí
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Hrad Veveří, Slavnosti moravského uzeného a tři zajímavá místa v okolí

  • Vydáno28. února 2020
Máte rádi uzené maso a zabijačkové speciality? Pak byste se v sobotu 29. února a v neděli 1. března 2020 měli vypravit na hrad Veveří, kde se opět budou konat Slavnosti moravského uzeného. Na akci se spoustou dobrot a bohatým doprovodným programem vás zve portál Kudy z nudy.

Moravské uzené na desítky způsobů

Hrad Veveří si na nezájem návštěvníků nemůže stěžovat – obzvlášť na konci zimy, kdy areál každoročně na dva víkendové dny provoní Slavnosti moravského uzeného. Z Brna to sem máte jen pár desítek minut!

Ačkoli výroba uzeného masa s nasolováním, odležením a uzením je na první pohled jednoduchá, ve skutečnosti je to hotová věda. Řezníci používají různé solicí směsi a chuť mohou ovlivnit i jinak – třeba přidáním česneku, jalovce, pepře nebo jiného koření. Svou roli hraje i to, jaké dřevo se na uzení použije nebo teplota kouře. Na výsledcích je to znát, což ostatně při soutěžních ochutnávkách moravského uzeného poznáte sami.

Na slavnostech se představí několik vybraných uzenářů se svými výrobky z celého regionu, k ochutnání budou i zabijačkové dobroty a masopustní sladkosti. Pro zájemce jsou nachystány přednášky o zpracování vepřového masa, kuchařská show a workshopy zkušených řezníků, chybět nebude řemeslný trh, ochutnávky vín, uzené pivo, svařák, punč a medovina pro zahřátí. Kromě nového Krále uzenářů 2020, kterého zvolí samotní návštěvníci, bude v letošním ročníku také amatérská soutěž o nejlepší domácí uzené. A chybět nebude ani oblíbená soutěž jedlíků – tentokrát se budou pojídat vepřové rypáčky.
 

Kdy, co, jak a za kolik

Uzené VeveříProgram slavností začíná vždy v půl desáté, vstupenka stojí 150 korun pro dospělé a 100 korun pro seniory nebo děti a zahrnuje vstup do hradu a na hradby, soutěžní ochutnávku uzeného od osmi uzenářů, účast na řeznickém workshopu a zábavný program. V rámci řeznické školy se dozvědíte jak správně porcovat maso a jak zpracovat celého čuníka. Sobotou návštěvníky provedou mistři řeznického a uzenářského řemesla, nedělí pak mistři kuchaři a sommeliéři. Dále hrad nabídne například řemesla a tradiční dobroty. Návštěvníci si opět budou moci vyrobit vlastní klobásky!

hrad veveříDostanete se sem snadno – autobusem číslo 303 od brněnské zoologické zahrady je to jen pár zastávek, a pokud bude přát počasí, dá se sem snadno dojít po cestách, lemujících břeh brněnské přehrady.

Kdo přijede autem, může zaparkovat na menším parkovišti pod hradem anebo na větším parkovišti nad hradem, u silnice vedoucí do Veverské Bítýšky.
 

Tři tipy v okolí: hrátky ve Vida!, mlýn a aquapark

vidaBrněnský zábavní vědecký park VIDA! se nachází se v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Na ploše přes šest tisíc metrů čtverečních je připraveno přes sto sedmdesát pět interaktivních exponátů, díky kterým mohou návštěvníci lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů. Až do 30. 6. je ve vida interaktivní Digitálium – interaktivní výstava spojující herní technologie s uměním. Pokud máte rádi svět hlubokých oceánů, nenechte si ujít 3D promítání Naše modrá planeta.

Ve Veverské Bítýšce jen pár kilometrů od hradu můžete od pátku do neděle od 9 do 19 hodin navštívit Jarošův mlýn a podívat se, co všechno se dá vyrobit z obyčejného obilného zrna – od hladké mouky přes mouku polohrubou a hrubou, krupičku a krupici až po otruby a klíčky. Navíc Jarošův mlýn nyní nabízí rodinám s dětmi více zážitků za lepší cenu – pokud navštívíte mlýn a rodinnou vstupenku nanejvýš sedm dní starou předložíte na pokladně Wellness Kuřim, získáte 15% slevu z rodinného vstupného do bazénu a aquaparku.
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura