Úvod > Aktuality > Do Svatovítského pokladu přibyly dva další klenoty – kalich a patena
Do Svatovítského pokladu pribyly dva další klenoty
"> Do Svatovítského pokladu pribyly dva další klenoty "> Kalich sv. Vojtecha má pripomínat pohár, který se dnes nachází v Polsku "> Patena je také stríbrná a na povrchu ozdobena emailem ve tvaru symbolického katedrálního kríže
Památky

Do Svatovítského pokladu přibyly dva další klenoty – kalich a patena

  • Vydáno27. listopadu 2013
Do jedné z nejcennějších českých uměleckých sbírek, Svatovítského pokladu, přibyla další dvě díla. Stříbrný kalich a liturgická miska zvaná patena. Pražské arcibiskupství nové klenoty představilo na konferenci k oslavám 670. výročí položení základního kamene svatovítské katedrály.
KalichZatímco většina klenotů ze Svatovítského pokladu je ukryta v trezorových skleněných vitrínách a bedlivě je střeží bezpečnostní zařízení, kalich a patena budou používány při obřadech. Kalich určený pro svatovítskou katedrálu vytvoři zlatník Pavel Šrytr z podnětu pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Kalich sv. Vojtěcha má připomínat pohár, který se dnes nachází v Polsku. Vyrobený je ze stříbra a zdobí jej pákistánský onyx, červené almandíny a fylit nalezený na vrcholu Sněžky. Nohu kalichu zdobí zmenšenina kopie Palladia země české (reliéf Madony s dítětem), na korunce jsou české granáty.

Patena je také stříbrná a na povrchu ozdobena emailem ve tvaru symbolického katedrálního kříže. Ten má vyjadřovat úctu ke čtyřem patronům české země – sv. Vítu, sv. Václavu, sv. Vojtěchu a sv. Zikmundu. Emaily jsou doplněny rudými almandíny. Tvar pateny zase odkazuje na uspořádání hrobů českých světců v katedrále. Oba předměty poukazují na spojení katedrály s celou zemí ať po stránce geografické, tak i historické – palladium, milostný mariánský obraz ze Staré Boleslavi odkazuje k cyrilometodějským kořenům tuzemského křesťanství

Expozici Svatovítského pokladu naleznete na Pražském hradu v kapli sv. Kříže. Svatovítský poklad začal vznikat už v 10. století za prvních Přemyslovců a obsahuje i předměty z doby svatého Václava. Je kolekcí uměleckých a historických předmětů (např. nádobí, nářadí, náčiní a klenotů z drahých kovů a drahokamů) sloužících buď k bohoslužbě, nebo kultu. Obsahuje také i relikvie svatých a celkový počet artefaktů převyšuje čtyři sta položek.
Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české je kovový reliéf, který měl podle legend na Velkou Moravu přivézt biskup Metoděj a při křtu jej věnovat kněžně Ludmile. Za husitských válek byl reliéf poničen a znovu přetepán do podoby Marie s dítětem. Ochranou země české byl jmenován v roce 1609 po vydání majestátu Rudolfa II.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Do zrekonstruované kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu se po 20 letech opět vrátil Svatovítský poklad. Výstava představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.