!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vila Lídy Baarové na Hanspaulce
Památky

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Funkcionalistický skvost v srdci pražské Hanspaulky má za sebou pestrou minulost. Vila byla před válkou domovem herečky Lídy Baarové, od 50. let chátrala a v roce 2005 ji citlivě zrekonstruoval architekt Lábus.
Stavbu organizovali manželé Babkovi (rodiče herečky Lídy Baarové), kteří byli spoluinvestoři. Babkovi původně zadali projekt Čestmíru Šlapetovi, na který dostali v květnu 1937 stavební povolení. Jenže náhoda chtěla, aby paní Babková navštívila režiséra Martina Friče. Jeho vila ji tak nadchla, že v červnu požádala o zrušení stavebního povolení i za cenu tahanic s původním projektantem a požádala o nové pro projekt architekta Žáka. Ten navrhl funkcionalistický dvougenerační čtyřpodlažní dům s oddělenými samostatnými vchody a dvěma vertikálně řešenými byty. Architekt navrhl vilu proudnicového tvaru s nautickými prvky – jinými slovy řečeno jako zaoceánskou loď. Světlé výšky interiérů jsou mimořádně nízké, od 235 do 265 centimetrů. Dávají místnostem příjemnou atmosféru typickou pro lodní kajuty.

Od roku 1952, kdy byli manželé Babkovi vystěhováni, procházel tento funkcionalistický klenot řadou větších či menších destrukcí, jelikož se v něm často střídali obyvatelé a nadivoko prováděli stavební úpravy.

V roce 2005  koupil vilu soukromý majitel, který vsadil na renomé a pověřil rekonstrukcí architektonický ateliér profesora Ladislava Lábuse, jenž získal zkušenosti s renovací funkcionalistických staveb v polovině 90. let. Ateliér vrátil vilepůvodní krásu. Nyní je památkově chráněný.
Zobrazit více