Úvod > Aktuality > Co můžete podnikat v Olomouci, evropském městě sportu?
Co můžete podnikat v Olomouci, evropském městě sportu?
">
Letní sporty

Co můžete podnikat v Olomouci, evropském městě sportu?

  • Vydáno3. června 2017
Olomouc není jen městem historické architektury, vyhlášených zahradnických trhů a místem, kde najdete jednu z památek UNESCO. Je také městem zdravého pohybu, jak potvrzuje zisk ocenění Evropské město sportu pro rok 2017. Pojďte se podívat, co všechno můžete v Olomouci letos zažít a co vám město nabízí.
Titul Evropské město sportu každý rok získá několik evropských měst. Ocenění, jímž se v minulosti pyšnil například Liberec, Ostrava či Most, letos získala Olomouc. Proč? Třeba proto, že do oblasti sportu míří téměř sedm procent celkového rozpočtu města, což je třikrát až čtyřikrát víc než u jiných evropských měst.
 

Novinky v olomouckém sportu

A jak se Olomouc na letošní rok připravila? Kromě nespočtu rozmanitých akcí, vylepšování sportovišť a pořádání turnajů a soutěží byl také spuštěn speciální web www.olomoucmestosportu.cz. Najdete na něm nejenom přehled sportovních akcí a prezentace sportovních klubů, ale také veškeré sportovní aktuality a reportáže. Samozřejmě nechybí ani seznam sportovišť, krytých i pod širým nebem, sportovních areálů při základních školách, fitness center a tanečních studií. Zkrátka tady zaručeně najdete to, co hledáte.
 
Co stojí za bližší seznámení? Třeba Aplikační centrum BALUO, pracoviště Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, s testovací sportovní halou, největším bazénem s protiproudem ve střední Evropě, indoorovou sjezdovkou s možností testování lyží i pohybu a lezeckým centrem, vybaveným jedinečným slaňovacím trenažerem pro handicapované. V seznamu sportovišť samozřejmě nesmí chybět umělá lezecká stěna Flash Wall, oblíbený aquapark v blízkosti obchodního centra Haná anebo největší bowlingové centrum na Moravě s osmnácti profesionálními drahami v Galerii Šantovka.
 

Sport všude kolem nás

Olomoučtí umí sport nenásilně nabídnout i těm, kterým pohyb nic neříká. O tom svědčí například soutěže v různých méně známých sportovních disciplínách, které provázely letošní zahájení turistické sezony, kuriózní závody – například ve střelbě z foukačky na terč nebo klání na koloběžkách, dětských odrážedlech a všem, co má kolečka – a další atrakce. Velké pozornosti se těší také projížďky na unikátním vozítku Ološlapu, kde můžete šlápnout do pedálů, aktivně relaxovat, poznávat atraktivity města a dokonce přitom ještě ochutnat místní pivo. Díky elektromotoru není šlapání žádná velká dřina, a tak se na něm mohou vozit děti i senioři. Ološlap pojme 11 cestujících, jízda trvá 45 minut a vyjíždí z Pevnosti poznání, řidič je zároveň průvodce a stará se i o občerstvení.
 
Pro mladé se stal nesmírně atraktivním místem loni otevřený Bike Park Olomouc, zdarma přístupný sportovní areál v bývalé slavonínské pískovně. Je tu několik tratí a hliněných i dřevěných překážek různé obtížnosti, aby si každý přišel na své, ale hlavně se každou středu od 17 hodin pořádají pravidelné tréninky. Za pěkného počasí si tu kdokoliv může zajezdit pod dohledem zkušeného trenéra, který pomůže se zlepšováním techniky jízdy a naučí bikery ovládat jejich stroje lépe a bezpečněji.
 

Tipy na malé i velké sportovní akce v Olomouci

  • Pořádnou dávku sportu si v Olomouci užijete v pátek a sobotu 23. a 24. června. Na Výstavišti Flora se koná veletrh sportovních potřeb a vybavení, v sobotu zaplaví město účastníci Mattoni 1/2Maratonu a pro ty, kteří by si chtěli vyzkoušet svůj první terénní triatlon nebo se zahřát na začátku závodní sezony, je určený Lošovský minitriatlon.
  • Šestý ročník běhu RunTour odstartuje v sobotu 15. července. Pro dospělé je kapacita závodu na 5 a 10 km 1 500 osob, dětské soutěže na 500 a 1 000 metrů dlouhých tratích omezenou kapacitu nemají.
  • V sobotu 5. srpna se na řece Moravě v areálu TJ lodní sporty U Envelopy odehraje další ročník závodů dračích lodí Olomoucký drak.
  • Koncem srpna město ve sportovní hale Univerzity Palackého přivítá Světový pohár mužů a žen ve stolním tenise.
Cyklistický ráj na Hlučínsku

Cyklistický ráj na Hlučínsku

Hlučínsko je doslova protkáno početnými cyklistickými trasami, díky nimž by mohlo být nazýváno regionem kol či Prajzským cyklistickým rájem. Cyklotrasy procházejí nenáročným terénem Hlučínské pahorkatiny, jehož páteří je část cyklostezky Moravská brána, která je součástí evropské sítě Euro-velo.

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

Divadlo na Šantovce v Olomouci

Divadlo na Šantovce v Olomouci

Divadlo na Šantovce – to je zbrusu nové divadlo v Galerii Šantovka. Každý měsíc nabídne divákům pestrý kulturní program pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na zájezdová divadelní představení, ve kterých vystoupí známé tváře z televize i ze slavných pražských divadel.

Fit stezka Hněvotín u Olomouce

Fit stezka Hněvotín u Olomouce

Přírodní sportovní Hněvotín je jediným areálem svého druhu na celém území Olomouckého kraje. Těšit se na něj můžete od září roku 2014, kdy proběhne slavnostní otevření s doprovodným programem.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova

Cyklotrasa Moravská stezka má více než tři sta kilometrů a vede napříč Moravou od polských hranic po Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků.

Na kole krajem biskupských rybníků

Na kole krajem biskupských rybníků

Už od 16. století bylo na území dnešní turistické oblasti Českomoravské pomezí zakládáno mnoho rybníků. Olomoučtí i litomyšlští biskupové se tak snažili povznést hospodářství v tomto regionu. Během výletu si kromě několika rybníků prohlédnete i okolní krajinu z rozhledny na Kozlovském vrchu.

Olomouc na kole s průvodcem

Olomouc na kole s průvodcem

7 důvodů proč Olomoucí na kole a s průvodcem: uvidíte nejkrásnější místa, pohodlně a s průvodcem, dozvíte se zajímavá faktam, uslyšíte fascinující příběhy, objevíte málo známá místa, získáte dokonalou orientaci, budete se dobře bavit.

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Netradiční pohled na Olomouc, jeho památky a parky nabízejí jedno až tříhodinové plavby na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech vedených kvalifikovanými instruktory. Nemáte-li tolik času, vydejte se na zkrácenou trasou, která vede přímo pod památkami.

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Zcela originální dopravní prostředek můžete vyzkoušet v Olomouci. Ološlap – vozidlo na vlastní pohon brázdí centrum města. Popularitu si získal díky faktu, že je v něm možné poznávat město a popíjet při tom pivo.