ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Pestré vrstvy, Ostravsko a Ivan Landsmann
Kultura

Česko mezi řádky: Pestré vrstvy, Ostravsko a Ivan Landsmann

  • 7. července 2023
Rozumíte havířskému slangu? Co je to hajcman, vengle, štajgr nebo fajrunt? Alespoň základní znalost řeči ostravských havířů se vám bude hodit při čtení knížek Ivana Landsmanna (1949–2017). Jeho první román Pestré vrstvy v roce 1999 vyvolal naprostou literární senzaci a v prestižní anketě Lidových novin byl vyhlášen nejlepší knihou roku.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Při toulkách s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem se v seriálu Česko mezi řádky tentokrát podíváme na Ostravsko. Ivan Landsmann se narodil v Novém Jičíně a dlouhé roky pracoval v podzemí na Karvinsku, nejprve jako horník, pak jako předák vedl geologický průzkum. V autobiografickém románu Pestré vrstvy podal strhující svědectví o životě horníků. S mimořádným vypravěčským talentem popsal drsnou robotu na šachtě i normalizační zmar, který posléze vystřídalo rozčarování z vysněné emigrace. Popsal vlastně jen to, co sám zažil: v létě 1985 se pokusil emigrovat do Kanady, po dvou měsících ale musel zemi opustit. Při mezipřistání v Amsterodamu požádal o politický azyl a tam se seznámil s písničkářem Jaroslavem Hutkou. Na jeho popud také začal psát, zpočátku jen kvůli překonání traumat způsobených samotou a emigrací.

Tak se náhodou odkryl Landsmannův vypravěčský talent. Rukopis dokončil v roce 1986, ale kniha Pestré vrstvy vyšla až v roce 1999 v nakladatelství Torst. Ve stejném roce román zvítězil v prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku. Později podle něj vznikla úspěšná inscenace v Divadle Petra BezručeOstravě, herci pak v areálu Dolu Hlubina natočili i její filmovou verzi.

Landsmann napsal ještě další knihy, Fotr (2000), Vězení na svobodě (2002), Šestý smysl (2008) a Smetanová revoluce (2014). První dvě zachycují tvrdý život exulanta, třetí jeho návrat do vlasti a čtvrtá je tragikomický příběh bývalého horníka, který v nové době ztratil půdu pod nohama a s nevalným úspěchem se snaží podnikat. Všechny Landsmannovy postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem: „Haviř je nejblbějši člověk na světě. Pan buh mu skoval robotu pod zem a aji tam ju našel,“ tvrdí například sebeironicky jedna z postav románu Pestré vrstvy.
 
Hornické muzeum v Ostravě – rozlohou největší hornické muzeum v České republice

Hornické muzeum v Ostravě – rozlohou největší hornické muzeum v České republice

Největší hornické muzeum v Česku se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek v Ostravě. Areál má rozlohu 10 ha, což z něj činí největší muzejní areál v celé republice. Lokalita je světově známá z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.

Hornické muzeum OKD pod Landekem Památky

Hornické muzeum OKD pod Landekem

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole Památky

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Důlní vlaky Slezského železničního spolku Zážitky

Důlní vlaky Slezského železničního spolku

Projížďky pohornickou krajinou Moravskoslezského kraje pořádá o víkendech Slezský železniční spolek. Díky komentáři nahlédnete cestující do minulosti ostravsko-karvinského revíru, také se dozví o připravované proměně pohornické krajiny.

Noblesa a syrovost – architektura, divadlo a Ostrava

Noblesa a syrovost – architektura, divadlo a Ostrava

Třetí ročník projektu Ostrava v Praze se uskuteční od 22. 10. do 1. 11. 2012. Ostrava, coby metropole moravskoslezského kraje, představí v hlavním městě formou fotografické výstavy exteriéry a interiéry ostravských divadel a jejich činoherní tvorbu. Soubory Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek Ostrava budou hostovat v prostorách Divadla komedie a Nové scény Národního divadla..

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku Zážitky

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku

Havířov, nejmladší město ČR, leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín. Najdete zde empírový zámek s parkem a hotelem se stylovým ubytováním.

Divadlo Petra Bezruče Kultura

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče je ostravské komorní divadlo, které svůj dramaturgický plán směřuje zejména k mladým diváků a všem, kteří se nebojí aktuálních témat a netradičních zpracování. "Bezruči" často hostují v mnoha městech České republiky i v zahraničí.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na severní Moravě

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
19. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe

Festival Colours of Ostrava, který začíná 17. července 2024 v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne to nejlepší ze současné světové hudební a popkulturní scény. Největšími hvězdami budou interpreti Lenny Kravitz, Sam Smith, James Blake, Sean Paul, Zara Larsson, Kawala, Gary Clark Jr. a další. Kapela Queens of the Stone Age do Ostravy letos nedorazí, ale nahradí jej jeden z nejlepších kytaristů současnosti Tom Morello.
17. červenec 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Lesní slavnost Lapků z Drakova pomáhá zachránit unikátní Lorenzovu huť

Tajemné zříceniny strážních hradů, vzácnou dřevouhelnou huť, řemeslníky či lesníky spatří v sobotu 20. a v neděli 21. července 2024 návštěvníci Drakova v údolí Černé Opavy, v blízkosti obce Heřmanovice, u Vrbna pod Pradědem v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se tam totiž již 29. ročník populární akce Lesní slavnost Lapků z Drakova. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout záchranné stavební práce historické dřevouhelné hutě, ojedinělé technické památky Jesenicka.
16. červenec 2024 14:51
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava na prázdniny prodloužila otevírací dobu a zve na rozšířená komentovaná setkání

Se začátkem prázdnin prodlužuje ostravská zoologická zahrada otvírací dobu. Lidé tak mohou v areálu zůstat až do 20 hodin. Pavilony a pokladny se uzavřou v obvyklou hodinu, tj. v 18:00 hodin. Kdo si bude chtít užít procházku podvečerní zahradou, musí přijít před uzavřením pokladen, později už nebude do areálu vpuštěn. Platí to i pro držitele permanentních vstupenek. Prodloužená otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava platí po dobu prázdninových měsíců, tj. od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci mohou v areálu zůstat až do 20:00 a užít si podvečerní atmosféru.
13. červenec 2024 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
8. červenec 2024 16:00
Památky, Moravskoslezský kraj