ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Pestré vrstvy, Ostravsko a Ivan Landsmann
Kultura

Česko mezi řádky: Pestré vrstvy, Ostravsko a Ivan Landsmann

Poslechněte si audio verzi článku
Rozumíte havířskému slangu? Co je to hajcman, vengle, štajgr nebo fajrunt? Alespoň základní znalost řeči ostravských havířů se vám bude hodit při čtení knížek Ivana Landsmanna (1949–2017). Jeho první román Pestré vrstvy v roce 1999 vyvolal naprostou literární senzaci a v prestižní anketě Lidových novin byl vyhlášen nejlepší knihou roku.
Při toulkách s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem se v seriálu Česko mezi řádky tentokrát podíváme na Ostravsko. Ivan Landsmann se narodil v Novém Jičíně a dlouhé roky pracoval v podzemí na Karvinsku, nejprve jako horník, pak jako předák vedl geologický průzkum. V autobiografickém románu Pestré vrstvy podal strhující svědectví o životě horníků. S mimořádným vypravěčským talentem popsal drsnou robotu na šachtě i normalizační zmar, který posléze vystřídalo rozčarování z vysněné emigrace. Popsal vlastně jen to, co sám zažil: v létě 1985 se pokusil emigrovat do Kanady, po dvou měsících ale musel zemi opustit. Při mezipřistání v Amsterodamu požádal o politický azyl a tam se seznámil s písničkářem Jaroslavem Hutkou. Na jeho popud také začal psát, zpočátku jen kvůli překonání traumat způsobených samotou a emigrací.

Tak se náhodou odkryl Landsmannův vypravěčský talent. Rukopis dokončil v roce 1986, ale kniha Pestré vrstvy vyšla až v roce 1999 v nakladatelství Torst. Ve stejném roce román zvítězil v prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku. Později podle něj vznikla úspěšná inscenace v Divadle Petra BezručeOstravě, herci pak v areálu Dolu Hlubina natočili i její filmovou verzi.

Landsmann napsal ještě další knihy, Fotr (2000), Vězení na svobodě (2002), Šestý smysl (2008) a Smetanová revoluce (2014). První dvě zachycují tvrdý život exulanta, třetí jeho návrat do vlasti a čtvrtá je tragikomický příběh bývalého horníka, který v nové době ztratil půdu pod nohama a s nevalným úspěchem se snaží podnikat. Všechny Landsmannovy postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem: „Haviř je nejblbějši člověk na světě. Pan buh mu skoval robotu pod zem a aji tam ju našel,“ tvrdí například sebeironicky jedna z postav románu Pestré vrstvy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rozlohou největší hornické muzeum v České republice – Hornické muzeum v Ostravě

Rozlohou největší hornické muzeum v České republice – Hornické muzeum v Ostravě

Největší hornické muzeum v Česku se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek v Ostravě. Areál má rozlohu 10 ha, což z něj činí největší muzejní areál v celé republice. Lokalita je světově známá z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole Památky

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Hornické muzeum OKD pod Landekem Památky

Hornické muzeum OKD pod Landekem

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Karviná

Karviná

Dnešní Karviná není stará Karviná, protože ta zanikla při těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který po poddolování i s okolím poklesl o 36 m. Kromě toho můžete navštívit také empírový zámek s parkem či lázně Darkov.

Důlní vlaky Slezského železničního spolku Zážitky

Důlní vlaky Slezského železničního spolku

Projížďky pohornickou krajinou Moravskoslezského kraje pořádá o víkendech Slezský železniční spolek. Díky komentáři nahlédnete cestující do minulosti ostravsko-karvinského revíru, také se dozví o připravované proměně pohornické krajiny.

Nový Jičín

Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Noblesa a syrovost – architektura, divadlo a Ostrava

Noblesa a syrovost – architektura, divadlo a Ostrava

Třetí ročník projektu Ostrava v Praze se uskuteční od 22. 10. do 1. 11. 2012. Ostrava, coby metropole moravskoslezského kraje, představí v hlavním městě formou fotografické výstavy exteriéry a interiéry ostravských divadel a jejich činoherní tvorbu. Soubory Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek Ostrava budou hostovat v prostorách Divadla komedie a Nové scény Národního divadla..

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku Zážitky

Návštěva Havířova s ubytováním na zámku

Havířov, nejmladší město ČR, leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti, asi v poloviční vzdálenosti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín. Najdete zde empírový zámek s parkem a hotelem se stylovým ubytováním.

Divadlo Petra Bezruče Kultura

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče je ostravské komorní divadlo, které svůj dramaturgický plán směřuje zejména k mladým diváků a všem, kteří se nebojí aktuálních témat a netradičních zpracování. "Bezruči" často hostují v mnoha městech České republiky i v zahraničí.

Další aktuality

Ostrava Poruba ožije Festivalem v ulicích

Blížící se slunovrat přinese umění z celého světa po roce do ulic Ostravy-Poruby. V pátek 20. a v sobotu 21. června 2025 se západní městská část Ostravy promění v pulzující centrum kreativních odvětví z různorodých kultur v rámci 14. ročníku Festivalu v ulicích/Art&Life. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.
19. červen 2025 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Moravskoslezského kraje: Dolní Vítkovice, zoo a Lysá hora

Největším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je tradičně Dolní oblast Vítkovic, historický industriální areál v srdci Ostravy. Při prohlídce projdete bývalý Důl Hlubina a vyšplháte i na vrcholek vysoké pece, v níž se tavilo železo. Druhým nejoblíbenějším cílem je ostravská zoologická zahrada. Dále si turisté oblíbili klenot beskydských hor – Lysou horu či stezku Valaška tamtéž. Mezi hojně navštěvované cíle se řadí také Dinopark Ostrava nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
16. červen 2025 17:54
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Útěk z města: do Beskyd za pohodou mezi Čeladnou a Ostravicí

Jen pár kilometrů od městského ruchu začíná kraj, kde se místo tramvají ozývá zurčení potoka, kde se místo do výloh budete dívat do korun stromů a kde se čas měří podle východu slunce nad Lysou horou. Vítejte v srdci Beskyd, v oblasti kolem Čeladné a Ostravice – ideálním místě pro všechny, kdo chtějí vydechnout, zvolnit a zažít horské dny naplno. Utečte sem z města s Kudy z nudy!
15. červen 2025 10:44
Příroda, Moravskoslezský kraj

Hroši v Zoo Ostrava to zvládli – v jednom výběhu nyní uvidíte všechny

Ostravská zoologická zahrada chová hrochy přes padesát let, jsou také jejími erbovními zvířaty. Hroši se v zoo pravidelně rozmnožují, dokonce se zde v roce 1972 narodilo vůbec první hroší mládě v tehdejším Československu. Poslední mládě – samice – přišlo na svět v roce 2020. Na podzim došlo k výměně samců. Až doposud byl nový samec od matky s již dospělou dcerou oddělen. V tomto týdnu proběhlo spojení zvířat, při kterém chovatelé zaznamenali i první pokusy o páření.
14. červen 2025 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Rododendrony v Zoo Ostrava se staly součástí Národních sbírek Unie botanických zahrad ČR

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava můžete vídět jednu z největších sbírek rododendronů a azalek v České republice a na Slovensku. Kolekce těchto nápadně kvetoucích rostlin čítá téměř 8 000 exemplářů a zahrnuje přibližně 530 druhů a kultivarů. Nově byla přijata mezi Národní sbírky pod záštitou Unie botanických zahrad ČR.  Rododendrony a azalky jsou v ostravské zoologické zahradě k vidění doslova na každém kroku.
13. červen 2025 15:47
Příroda, Moravskoslezský kraj

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Patříte k lidem, kteří milují jízdu vlakem? A což teprve, když se jedná o vláček parní! Přesně takový zážitek v čele s mašinkou, které stpoupá z komína oblak bílé páry si můžete dopřát během letních víkendů na Osoblažsku. Tady, v podhůří Jeseníků, se totiž nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy. Parní vláčky tu na vás budou čekat do konce června každou sobotu, v červenci a srpnu pak i v neděli.
8. červen 2025 7:47
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava bude plná vůně medu – koná se tu medobraní!

Sobota 7. června 2025 bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti. Vzhledem k alarmujícímu úbytku těchto významných opylovačů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu.
6. červen 2025 17:04
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte kulturní bohatství nejmenší historické části naší země – Slezska

Slezsko je historická země na severovýchodě České republiky. Velkou většinou leží v Moravskoslezském kraji, jeho západní konec na Jesenicku pak v kraji Olomouckém. V podstatě se jedná o část Slezska, která českým zemím zůstala po slezských válkách. Většina Slezska dnes patří Polsku malý jihovýchodní díl je součástí České republiky (České Slezsko) a okrajová území na západě zasahují do Německa. Název Slezsko je odvozen pravděpodobně od kmene Slezanů, kteří jsou vedle Opolanů, Dědošanů a Holasiců poprvé zmiňování v tzv. Geografu bavorském z 1. pol. 9. století ve výčtu etnik při východní hranici franské říše. Českého Slezsko je jednou z historických českých zemí z období Rakouska-Uherska. Měla status korunní země a byla označována jako Rakouské Slezsko. Hlavním městem oblasti je Opava, dále do Slezska patří například Jeseník, Krnov, Hlučín, Český Těšín nebo Karviná. Tipy na ty nejzajímavější místa Českého Slezska vám přiblíží Kudy z nudy.
31. květen 2025 12:00
Kultura, Moravskoslezský kraj