Úvod > Aktuality > České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura
Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

  • Vydáno2. října 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Manufaktura je ryze česká firma, založená roku 1991. Její zakladatel Karel Němeček tehdy pracoval jako architekt na několika zakázkách v historickém jádru Prahy. Město se sice otevřelo návštěvníkům z celého světa, ale chyběly v něm obchůdky, kde by se prodávaly typicky české suvenýry, nejlepší kousky z řemeslných tradic naší země.

A tak se zrodil nápad využít některý z krásných prostorů na Starém Městě. Od té doby se hodně změnilo: jenom v Praze má Manufaktura dvě desítky prodejen a v Melantrichově ulici 17 dokonce otevřela vlastní Zážitkovou laboratoř. Místo připomíná útulnou laboratoř ze starých časů – nápaditý interiér, stejně jako interiéry všech prodejen Manufaktury, navrhuje sám majitel společnosti Karel Němeček. Do laboratoře, kde vládne dobrá nálada, kreativní atmosféra a tvůrčí duch, můžete přijít na zábavné workshopy, seznámit se s ryzí českou tradicí a odnést si nejenom krásný autentický zážitek, ale třeba si vyrobit originální šperk nebo kosmetický výrobek.
 

Prodejny s originálními českými výrobky

První prodejna značky Manufaktura v bývalé prádelně dominikánského kláštera v Jilské ulici v Praze na Starém Městě nabízela typické výrobky řemeslníků z českého a moravského venkova, od tradičních panenek z kukuřičného šustí přes ručně malované kraslice až po dřevěné hračky. Protože o tradiční české výrobky prezentující naši kulturu byl zájem, záhy se otvíraly další obchody.

Podobně jako kdysi ve skutečné manufaktuře, která zahrnovala individuální řemeslnou výrobu, se firmě podařilo sdružit přes 250 drobných řemeslníků, bývalých mistrů lidové tvorby, Nositelů tradice a menších českých firem. Jejich výrobky se v síti obchodů prodávají dodnes.
 

Vlastní kosmetika a domácí lázně

Nápad vyrábět mýdla obohacená o ryze české ingredience přišel v roce 1997. Myšlenka se nezrodila jen tak z ničeho nic, ale v místě, kde tehdy sídlil hlavní sklad, v prostorách bývalé Kadlecovy mýdlárny v Libni. Milovníci starých časů a tradic tak oprášili dávnou výrobu čerstvých glycerinových mýdel, a ty postupně doplnili řadou dalších kosmetických výrobků a doplňků pro lázeňské domácí rituály.

Při jejich vývoji se Manufaktura inspiruje českou historií a přírodou, proto receptury kosmetických výrobků obsahují tradiční přírodní ingredience, od českého piva a chmelových výtažků přes karlovarské vřídelní soli, víno a výtažky z révy vinné až po meruňky, švestky, levanduli, mátu a další ovoce a bylinky, typické pro naše zahrady, sady a louky.
 
 

Manufaktura a vaše domácí lázně

Postupem času Manufaktura přišla s myšlenkou domácích lázní. Vychází ze světoznámé české lázeňské tradice a reaguje na novodobou uspěchanou dobu, ve které často chybí klid a odpočinek. S Manufakturou si snadno takové lázně uděláte doma, ve vlastní koupelně – plné pohody, zdraví a vůní, které vám vrátí vzpomínky na dětství nebo třeba na letní dny.

Vznikla další obchodní síť prodejen, v níž vám usměvavý a přívětivý personál vysvětlí, jak můžete relaxovat a pečovat o sebe prostřednictvím kosmetiky, doplňků a zajímavých receptů na domácí lázně. V prodejnách na vás nečekají jen výrobky značky Manufaktura, ale také neobyčejně pohodová atmosféra místa, kde se můžete zastavit, nadechnout a zvolnit.  Vůbec první domácí lázně Manufaktura otevřela v pražském obchodním centru Chodov, postupně se síť rozšířila na Slovensko. Nyní má Manufaktura necelých šest desítek prodejen.
 
 

Příběh o sedmikráskách

Jak produkty Manufaktury vznikají? Každý výrobek na jeho cestě provází příběh plný emocí, a tak například kolekce Sedmikráska vznikla ve chvíli, kdy kreativní ředitelka Bára Čechová viděla na své zahradě záplavy sedmikrásek. V knihách vzápětí zjistila, že sedmikráska má omlazující účinky, že se používala už za renesance, a že je prostě báječná. Probere to s vývojáři a začnou se shánět ingredience. Jak vzpomíná Karel Němeček, zrovna sedmikrásky si zaměstnanci manufaktury sbírali sami. Dostali přesný manuál, kdy a kde je sbírat, protože třeba ve městech to nejde kvůli znečištěnému ovzduší, i jak je sušit. V Manufaktuře se pak společně s pytlíčky sušených sedmikrásek objevily fotky ze samotného sběru i z míst, kde se sbíralo.

V laboratoři pak vývojáři kombinovali přírodní ingredience tak dlouho, než připravili dokonalou recepturu. Mezitím se pustily do práce výtvarnice Diana Delevová a Kamila Skopová: jejich něžné botanické motivy jsou stejně důležité jako obsah, protože právě rostlinným designem se Manufaktura snaží potvrdit přírodní původ produktů. Samotná výroba pak probíhá ve starém cukrovaru na okraji Prahy, aby se na jejím konci lahvička uložila do papírové krabice a v jednom ze sedmikráskami pomalovaných aut odjela do obchodu. Tam příběh pokračuje, a to když vám prodavačka řekne, že v tomhle výrobku jsou možná sedmikrásky ze zahrádky její babičky. Určitě to není lež, a vám pak sedmikráskový elixír bude dělat radost v koupelně.
 

Manufaktura

V žebříčku nejoblíbenějších firem v Česku, které podle nejlepších zákaznických zkušeností každoročně sestavuje poradenská firma KPMG, patří Manufaktuře druhé místo. Zákazníci si značku oblíbili nejen díky produktům z lokálních surovin, ale také díky příjemnému a ochotnému personálu, uvolněné atmosféře obchodů a vysoké kvalitě.
Zážitková laboratoř Manufaktura Experience

Zážitková laboratoř Manufaktura Experience

Manufaktura otevřela vlastní Zážitkovou laboratoř v centru Prahy, kde vládne dobrá nálada, kreativní atmosféra a tvůrčí duch. Přijďte se o tom přesvědčit na zábavné workshopy. Seznamte se s českou tradicí trochu jinak a odneste si krásný autentický zážitek i naprosto originální výrobek.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

České lázeňství má skvělou pověst: kromě kvalitní léčby se širokým záběrem nabízí léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě. Nabízíme nejenom přehled léčivých zdrojů, které můžete využít, ale i lázní, které je nabízejí.

10 tipů na skvělý víkend pro ženy

10 tipů na skvělý víkend pro ženy

V tipech na víkendy a pobyty naleznete skutečně zajímavé nabídky – od historických pobytů na hradě či zámku, přes pobyty v exoticky laděném prostředí, až po víkendy v lázních. Vychutnejte si wellness víkendy pro ženy plné smyslových požitků a užijte si romantiku a pohodu v Česku!

Další aktuality

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!
Praha | Zážitky

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 3. do 23. prosince 2023, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den.
Praha | Zážitky

V Praze začíná Game Developers Session Prague, lze se setkat s tvůrcem hry Tetris

Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Koná se od pátku do soboty 8. až 9. prosince 2023 v Kongresovém Centru u stanice metra C – Vyšehrad. Na akci dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé.
Praha | Zážitky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky