Úvod > Aktuality > Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní
Lázně a wellness

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

  • Vydáno6. ledna 2022
České lázeňství má skvělou pověst: kromě kvalitní léčby se širokým záběrem nabízí léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě. Nabízíme nejenom přehled léčivých zdrojů, které můžete využít, ale i lázní, které je nabízejí.
Hojivé a uvolňující účinky koupelí znali už staří Římané: hotel Nové Lázně s Římskými lázněmi v Mariánských Lázních a staré římské lázně v britském městě Bath dělí téměř dva tisíce let
Nové Lázně s Římskými lázněmi
Bath, Velká Británie
Přírodní zdroje s léčivými účinky, ať už jde o termální a minerální prameny, peloidy (tedy rašelinu, bahno a slatinu) a zřídelní plyny, nenajdete všude a na všech kontinentech. Vyskytují se pouze v několika oblastech na světě, mimo jiné ve střední Evropě a v hojné míře právě v České republice. Právě díky tomu je naše země jedním z center světového lázeňství. Většina našich lázní vznikla u vývěrů minerálních a termálních vod či ložisek peloidů, některé lázně se specializují na léčbu a prevenci onemocnění pomocí ojedinělých klimatických podmínek.
 

České lázně a jejich přírodní léčivé zdroje

Zatoužili jste po odpočinku a zatím si vybíráte, kam se vypravit? Mezi nejznámější české lázně patří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, trojlístek v roce 2021 zařazený na Seznam UNESCO. V podhůří Krušných hor můžete využít unikátní radonovou léčbu v lázních Jáchymov. Naleziště léčebné slatiny proslavily například lázně Třeboň, lázně Bohdaneč, Lázně Bělohrad a lázně Bechyně. Když budete vybírat lázně s jedinečným klimatem, vyberete si zřejmě lázně Jeseník, lázně Karlova Studánka nebo Lázně Libverda. Díky termálním pramenům jsou jedinečné také Velké Losiny, v Ostrožské Nové Vsi si dopřejete sirné koupele. Jodobromové prameny, které využívají k léčbě například lázně Lednice, Darkov, Hodonín a jiné, zase mají podobné složení a účinky jako voda v Mrtvém moři a přispívají ke snížení tlaku, hojení a léčbě řady onemocnění.

Při výběru lázní ovšem přijde na přetřes celá řada faktorů, takže někdy může hrát roli dobrá dopravní dostupnost, jindy jedinečná architektura, krásné okolí, bohaté kulturní vyžití anebo naopak venkovská pohoda. Z Prahy je to jen kousek do lázní Mšené a lázní Poděbrady, na východní Moravě zase objevíte lázně Luhačovice s unikátním souborem staveb architekta Dušana Jurkoviče.
 

Jak se dostat do lázní?

Ať už hledáte lázně kvůli léčbě, rekonvalescenci po operaci či úrazu nebo si chcete jen odpočinout, měli byste začít u Svazu léčebných lázní České republiky. Sdružuje přes čtyřicet lázní, vesměs napojených na veřejný zdravotní systém a splňujících kritéria pro léčbu, stravování i ubytování.

Cesta do lázní, ať už plně nebo jen částečně hrazená zdravotní pojišťovnou, vždy začíná v ordinaci praktického nebo ošetřujícího lékaře. Ten navrhne typ péče i lázeňská místa, z nichž si podle daného onemocnění (indikace) můžete vybrat. Indikační seznam rozlišuje 11 typů onemocnění pro čerpání hrazené lázeňské péče, a to nemoci onkologické, oběhového ústrojí, trávicího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nervové, pohybového ústrojí, močového ústrojí, duševní poruchy, nemoci kožní a gynekologické.

Návrh vždy musí schválit revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny. Zhruba dva týdny před nástupem obdržíte zvací dopis s potřebnými informacemi, případně vám z lázní zavolají a domluvíte si podrobnosti osobně. U komplexní lázeňské péče pojišťovna plně hradí lázeňskou léčbu, celodenní stravování i ubytování, během pobytu v lázních jste v pracovní neschopnosti. U příspěvkové lázeňské péče hradí zdravotní pojišťovna pouze léčebnou část, ubytování a stravování si platíte sami. Počítejte také s tím, že nebudete v pracovní neschopnosti a pobyt v lázních musíte čerpat z dovolené. Proto také bývá pobyt na příspěvkové lázeňské péči kratší, obvykle čtrnáctidenní.
 

Na jak dlouho se jezdí do lázní?

Lázeňská péče zvyšuje obranyschopnost organismu, odolnost vůči stresu a samozřejmě pozitivně ovlivňuje různé tělesné neduhy, ale jak dlouhý pobyt v lázních byste si měli naplánovat, aby se to opravdu projevilo na vašem zdraví? Podle lékařů týden rozhodně nestačí.

Počítejte s námi: aby byl efekt léčby v lázních co nejvyšší, je třeba balneologické procedury opakovat. Například u slatinných zábalů se výsledek obvykle projeví po deseti až dvanácti zábalech, což při opakování třikrát až čtyřikrát týdně vyjde na dobu tří až čtyř týdnů. Odborníci proto jako nejvhodnější doporučují alespoň třítýdenní pobyt, tedy nejčastější variantu komplexní lázeňské péče. Pokud máte zájem o delší dobu, prodloužení pobytu musí navrhnout lékař a opět schválit vaše zdravotní pojišťovna.
 

Wellness a relaxace

Žádné onemocnění pro čerpání hrazené lázeňské péče vás netrápí? Gratulujeme! Pokud chcete jet do lázní jen tak, kvůli prevenci a odpočinku, ve většině lázeňských měst najdete wellness hotely a další ubytovací zařízení. I když pobyt v nich zdravotní pojišťovna neproplácí, poskytují bohaté spektrum balneologických a rehabilitačních služeb a skvělou péči. Nabízejí také relaxační pobyty různé délky i zaměření, namátkou běžné i prodloužené víkendy pro dva, speciální programy pro ženy nebo pobyty spojené s čerpáním nejrůznějších slev a výhod.
 

Na co si dát pozor?

Ani výlet do lázní se ale nemusí obejít bez potíží. Kromě aktuálních opatření kvůli onemocnění Covid-19 má léčebná rehabilitační péče i další kontraindikace. Jsou to nejenom další infekční nemoci a všechny choroby v akutním stádiu, ale také trvalý vysoký tlak, opakované krvácení (kdy je léčba možná až po schválení hematologem), neléčené epilepsie, duševní poruchy, závislosti na alkoholu, návykových látkách či na nikotinu u dětí a dorostu, nebo inkontinence.

Kontraindikací pro využití radonové minerální vody coby přírodního léčivého zdroje je onkologické maligní onemocnění (a to až do dvou let po ukončení léčby), v místě ložiska či metastázy nádoru se rovněž nesmí aplikovat masáže a další procedury k obnovení normální funkce hybného systému, měkkých tkání, svalů a kloubů.
 

Pobyt v lázních začíná, užijte si ho!

Přijeli jste do lázní a nevíte, co vás čeká? Na začátku lázeňského pobytu to je vyšetření lázeňským lékařem, který vám doporučí léčbu šitou na míru. Vedle balneologických procedur poskytovaných ve všech lázních, tedy vodoléčby, masáží, elektroléčby, magnetoterapie či kineziterapie, to jsou především unikátní procedury, využívající místní přírodní léčivý zdroje – koupele, zábaly, obklady, inhalace či pitné kúry. Lékař vám poradí, kterou minerálku a jak často můžete pít, a co udělat pro to, aby blahodárný efekt léčebného pobytu přetrval co nejdéle. A pokud se vám v lázních zalíbí, můžete se připojit k těm, kteří se do nich pravidelně vracejí.
 

Osm nej- českých lázní

  • Kdo dá na tradice, ten si vybere lázně Teplice, vůbec nejstarší lázně v Česku. Jejich příběh se začal psát už ve 12. století, ale podle legendy už prý v roce 762 objevilo teplické prameny prasátko, které si do nich chodilo léčit nemocnou nožku.
  • Více než sto let zkušeností mají v Léčebných lázních Jáchymov, prvních radonových lázních na světě. Koncentrace radonu v jáchymovské vodě je nejvyšší v Evropě, unikátní přírodní léčivý zdroj se využívá především na radonové koupele. Bát se nemusíte, dávky radonu nejsou nebezpečné. Už jste se prošli po první radonové stezce na světě?
  • Nejstarší vodoléčebné lázně u nás najdete v Jeseníku. Priessnitzovy léčebné lázně založil roku 1822 místní rodák Vincenz Priessnitz a dnes nabízejí moderní léčebné a wellness procedury, vycházející z dvousetleté tradice.
  • Nejmladší tuzemské lázně jsou Lázně Lednice, mezi léčebné lázně zařazené roku 2009.
  • Nejvýše položené jsou horské lázně Karlova Studánka: leží v Jeseníkách, v průměrné nadmořské výšce 800 metrů na východní straně Pradědu (1 492 m).
  • Nejníže položené jsou lázně Hodonín na břehu řeky Moravy v nadmořské výšce 167 metrů.
  • Nejteplejší termální pramen Česka je Vřídlo v Karlových Varech s teplotou 73,4 °C. Za minutu vydá průměrně 2000 litrů minerální vody.
  • Nejstudenější minerální prameny najdete v Mariánských Lázních, dosahují teploty od 7 do 10 °C.
#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

Dovolená v lázních 2022 – využijte svůj voucher do lázní

Dovolená v lázních 2022 – využijte svůj voucher do lázní

Aktualizovaný přehled zařízení, kde je možné voucher v období leden až březen 2022 uplatnit. Pro ověření aktuální kapacity kontaktujte vámi vybrané zařízení. Při rezervaci uveďte, že hodláte využít voucher a nahlaste i unikátní kód voucheru.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Deset tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost

#světovéČesko a lázně Luhačovice: návod jak si je užít sami, s dětmi, pro relaxaci i pro radost

Luhačovice jsou nejmalebnější a nejpohádkovější lázně, jaké u nás máme. Jezdí se sem na lázeňské pobyty, na prodloužené víkendy i na krátké výlety, léčit se, odpočívat, poznávat i ochutnávat. Poradíme vám, jak si nádherné lázeňské městečko opravdu užít, která místa si projít krok za krokem, kde ochutnat léčivé prameny a kde najít nejhezčí místa k fotografování.

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Průzračně čistá, klidná i pádící přes horské stráně: taková je voda v Rychlebských horách. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku se k tomu přidává i mimořádné ovzduší. Lázně leží v nejčistším prostředí v rámci celé kontinentální Evropy a právě díky tomu se honosí prestižním přízviskem klimatické.

 #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a Konstantinovy Lázně: založili je sedláci, ale jmenují se po knížeti

#světovéČesko a Konstantinovy Lázně: založili je sedláci, ale jmenují se po knížeti

Hledáte lázně, které skutečně nabízejí klid a ticho? Vyberte si Konstantinovy Lázně, ukryté v lesích v dosud neobjeveném koutku Plzeňska. O vaše zdraví se postarají prameny s největším obsahem volného oxidu uhličitého v Česku, o volný čas spousty zajímavostí v okolí – například stolová hora Hradišťský kopec nebo zřícenina hradu Gutštejn.

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

Mezi našimi lázněmi patří Lázně Libverda k těm menším, ale zato mají skutečně výjimečný přírodní léčivý zdroj: Boží vodu. Říkalo se tak vodě ze zdejších minerálních pramenů, která byla svými blahodárnými účinky známá už od 14. století. Albrecht z Valdštejna si ji dokonce vozil s sebou na válečná tažení.

#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách

#světovéČesko: užijte si skvělé koupání v termálních lázních ve Velkých Losinách

Renesanční zámek, procesy s čarodějnicemi nebo slavná ruční papírna: ano, tak známe Velké Losiny, městečko v podhůří Hrubého Jeseníku. Právě tady také najdete nejstarší moravské lázně a unikátní termální park, ráj všech milovníků wellness a vodních radovánek v konejšivě teplé vodě s blahodárnými účinky.

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

Proč si tolik lidí oblíbilo sauny a saunování? Proč je chození do sauny tak zdravé, kdo saunování vlastně vymyslel, jak vypadala první sauna v českých zemích, jaké druhy saunování existují a kdy raději návštěvu sauny odložit? O saunách a saunování zkrátka na Kudy z nudy víme téměř všechno a rádi se o to s vámi podělíme.
Lázně a wellness

10 tipů na věhlasné i méně známé lázně aneb ve stínu i na výsluní

Kde jinde hledat léčivou sílu přírody v její nejčistší podobě než v lázních? Odpočinete si, vyzkoušíte hojivé účinky balneoterapie, ochutnáte minerální vody přímo u jejich pramenů, necháte se pár dní hýčkat a na pár dní vypnete. To vůbec nemusí být sen, zvlášť když si vyberete některé z lázní na portálu Kudy z nudy!
Lázně a wellness

Zaplavte si v bazénu se slanou mořskou vodou

Rádi byste si zaplavali v bazénu s čistou vodou bez chloru? Pokud navíc patříte k milovníkům koupání ve slané vodě, nechejte se inspirovat našimi tipy na báječné koupání v bazénech s mořskou solí. Takto upravená voda navíc pomáhá při dýchacích a kožních problémech. Ve slané vodě vám bude příjemně a lehce, voda také navodí pocit svěžesti moře.
Lázně a wellness

Tradice: Novinky v lázních 2023 a nové bazény, lázeňské hotely, pavilony, sauny, procedury, kliniky a laboratoře

Vynikající prevence, ale také relaxace, uklidnění pocuchaných nervů anebo zajímavé místo pro delší či kratší dovolenou: to všechno nabízejí naše lázně. Na jaké novinky lázeňského světa se můžete těšit v roce 2023, co vám možná uniklo v poslední době a o které zajímavosti z lázeňského světa byste neměli přijít?
Lázně a wellness