Úvod > Aktuality > České značky: Emco
Životní styl

České značky: Emco

  • Vydáno4. července 2021
K létu patří dlouhé líné snídaně a ochutnávání dobrot, na které jindy není čas. Vyzkoušejte třeba ovocné a ořechové tyčinky, cereální sušenky, mrazem sušené ovoce, krekry, kukuřičné a celozrnné lupínky, kaše, křupavé müsli a další dobroty, které vyrábí společnost Emco. Vznikla v roce 1990 a už dlouho patří mezi naše nejvýznamnější potravinářské společnosti. Znáte její příběh?
Firmu Emco založil Zdeněk Jahoda už roce 1990. Proč Emco? Na to v jednom z rozhovorů vzpomíná jeho žena Blanka Jahodová, která od roku 1991 pracovala v rodinné firmě v oddělení marketingu. Když prý s manželem vymýšleli název firmy, ani přesně nevěděli, čím se bude zabývat. Chtělo to nějaký univerzální název, a tak navrhla eMco – jako Martin Company, podle Martina, nejstaršího syna. Potenciálnímu pokračovateli firmy tehdy bylo jedenáct let a rodinný byznys se ho příliš netýkal. Po třiceti letech je ale všechno jinak: společnost už sice nepoužívá grafickou podobu názvu s velkým M uprostřed, ale Zdeněk Jahoda nedávno předal vedení svým potomkům a Martin se skutečně stal generálním ředitelem.
 

Emco: od dovozu potravin k vlastním cereáliím

Před třiceti lety Zdeněk Jahoda začínal s dovozem potravin, například těstovin značky Panzani nebo marmelád Schwartau. Čeští spotřebitelé si z nich časem nejvíce oblíbili cereálie, do té doby u nás téměř neznámé. Ty úplně první se dovážely z Německa, kde se vyráběly, samozřejmě s německými jmény. Odtud už byl jen krůček k začátku výroby vlastních müsli Emco, což Zdeněk Jahoda zpětně hodnotí jako svůj nejvýznamnější podnikatelský tah. S pečením „müsli“, kterým Emco říká hezky česky „mysli“, Jahodovi začali v obyčejné kuchyňské troubě. Dnes už je výroba profesionální, a protože pečlivý výběr surovin je základem udržení vysokého standardu kvality všech produktů, vločky si společnost vyrábí vlastnoručně ve vlastním ovesném mlýně ve Vřescích u Tábora na jihu Čech, tedy v místě pěstování nejlepšího ovsa. Výrobní závod pak stojí v Hrdlech, obci kousek od Terezína a Litoměřic.
 

Zdravá snídaně

„Rád vzpomínám na to, s jakou láskou a péčí moje maminka připravovala snídaně a svačiny pro mě a mé sourozence,“ vzpomíná na webu firmy Emco její zakladatel Zdeněk Jahoda. „Se stejným úsilím a nadšením se nyní sám věnuji vývoji našich výrobků, každý osobně ochutnávám a na vás stůl nepustím nic, co bych s klidem nenabídl svým dětem a vnoučatům. Největší radost ale mám, když se dozvím, že některá maminka snídala naše výrobky už jako dítě a dnes je kupuje svým dětem. To je důvěra, kterou nesmíme nikdy zklamat.“

Od pečení v troubě kdesi ve skladu ušla firma dlouhou cestu. Dnes společnost s 250 zaměstnanci vyrobí ročně přes 11 tisíc tun müsli, a téměř každý druhý balíček této pochoutky v tuzemských obchodech pochází z výrobního závodu v Hrdlech.

Kromě müsli firma vyrábí müsli tyčinky, ovesné kaše, krekry, sušenky nebo proteinové nápoje a zhruba polovinu výroby vyváží. Produkty značky Emco se exportují do pětapadesáti zemí, k nejvýznamnějším trhům patří Maroko. Do největšího řetězce světa Walmart dodává firma müsli tyčinku a v USA dokonce má svůj obchodní tým.
 

Emco bez cukru, recyklovatelné a pro dětiStejně jako další výrobci zdravějších potravin i Emco řeší jejich složení a vhodnou náhradu cukru. Zkusí se jiná sladidla jako stévie, med, datlový i agávový sirup, nakonec ale volba padla na vlákninu z kořene čekanky. Používá se nejenom u müsli, ale také v tyčinkách, ovesných kaších nebo ovesných sušenkách, a díky ní je v jedné porci některých produktů jen gram přirozeně se vyskytujících cukrů. Z výrobků rovněž zmizel palmový tuk a velká část se balí do plně recyklovatelných obalů. Emco se rovněž snaží motivovat děti k pohybu, a proto svými výrobky rozdávanými zdarma podporuje sportovní akce a závody, zejména ty, za kterými stojí zapálení dobrovolníci.
 

Víte, že…?

  • Společnost Emco také dováží řadu kvalitních potravin evropských značek, například těstoviny Barilla, Bonbonetti, Bristot, kečupy Heinz, konzervované masné výrobky Tulip, křehké chleby Wasa a další.
  • Kompletní sortiment značky Emco a výrobky importovaných značek najdete ve firemních prodejnáchPraze a v areálu výrobního závodu v Hrdlech.
  • Hlavní část svého společnosti vlastní nový generální ředitel Martin Jahoda, další podíly v Emcu drží jeho sestry Tereza a Lucie. Zakladatel rodinné firmy Zdeněk Jahoda tak má nyní čas na sport, procházky, cyklistiku, tenis, golf a jógu, na vnoučata a další aktivity. Byznysu se ale úplně nevzdává, věnuje se budování sítě vegetariánského občerstvení Vegg-Go.
  • Roční tržby Emco převyšují 1,1 miliardy korun.
  • Magazín Forbes pravidelně výrobce zdravých potravin Emco zařazuje do žebříčku největších rodinných firem.
České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

Holandské kakao, piškoty pečené ze špaldové mouky, vajec a třtinového cukru s příchutí kokosu, anebo tradiční Melta: to je jen část tradičního výrobního sortimentu společnosti Kávoviny z východočeských Pardubic. Má za sebou více než 120 let dlouhou historii, a přestože výrobky s retro obaly znáte ze všech českých prodejen, samotný název firmy moc známý není. Pojďme to napravit!

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

Další aktuality

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po třech letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.
Ústecký kraj | Zážitky

Zoopark v Chomutově otevřel medúzárium

Podkrušnohorský zoopark otevřel zcela novou a jedinečnou expozici – medúzárium. Jedná se o druhou největší expozici medúz v Česku a vůbec jediné medúzárium v rámci českých zoologických zahrad.
Ústecký kraj | Zážitky

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
Ústecký kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků.
Ústecký kraj | Zážitky