Úvod > Aktuality > České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell
Gurmánská turistika

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

  • Vydáno6. května 2021
Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.
V nové reklamě Plzeňského Prazdroje zpívá britský zpěvák Robbie Williams. Má se to s ním podobně jako s pivem známé značky: stejně jako jeho písničky může zkoušet zpívat kdokoli, také pivo plzeňského typu může vařit kdekdo.

Originál ale nic nepřebije – a to platí pro Robbieho Williamse stejně jako pro orosenou sklenici pravého plzeňského. Kdy a jak tohle ikonické pivo, jehož detailní receptura zůstává utajena, přísně chráněna a přechází ze sládka na sládka, vlastně vzniklo?
 

Zrození legendy a bavorský sládek Josef Groll

S kvalitou plzeňského piva to v první polovině 19. století vypadalo všelijak: vařit je mohli jen měšťané s tradičním právem várečným. Sládci, které si najímali, ale nakupovali co nejlevnější suroviny a snažili se co nejvíc vydělat. Na pivu to bylo znát, a tak nejenže už nedokázalo konkurovat bavorským pivovarům, ale bylo dokonce čím dál horší. Symbolickou poslední kapkou, kterou trpělivost Plzeňanů přetekla, byl únor 1838. Pivo už bylo tak špatné, že se ani nedalo pít, a tak bylo třicet šest sudů s hanbou vylito na náměstí před radnicí.

Tehdy se plzeňští měšťané rozhodli vystavět na předměstí nový moderní pivovar a z Bavorska si pozvali sládka Josefa Grolla (1813–1887). Šikovného muže s nejlepší pivovarnickou pověstí současně provázela varování, že je tvrdohlavý a umíněný, navíc měl vysoké finanční nároky. Plzeňští měšťané měli peníze, ale chyběl jim čas i trpělivost, a tak Grollovi nakonec vyhověli.
 

První várka Pilsner Urquell

Groll v novém pivovaru uvařil první várku 5. října 1842. Možná za to mohl chmel ze Žatce, měkká plzeňská voda a světlejší slad připravovaný anglickou technologií, tedy suroviny, s nimiž předtím nepracoval, možná má pravdu stará povídačka, že záměrně udělal chybu v technologickém postupu. Jisté je, že první várka byla naražena 11. listopadu a ač nedopadla úplně dle očekávání, sklidila v hostincích U bílé růže a U zlatého orla na plzeňském náměstí veliký úspěch. Plzeňský kronikář ten okamžik zaznamenal navždy: „…Jaký obdiv nastal, když zaskvěla se zlatová jeho barva a sněhobílá pěna se nad ní vznášela, jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.“
 

Pivnice U Pinkasů a U Salzmannů

Josef Groll pracoval v Měšťanském pivovaru v Plzni do konce dubna 1845 a po třech letech se vrátil zpět do Bavorska. Mezitím si už spodně kvašený světlý ležák našel cestu do Prahy: když si krejčí Jakub Pinkas v dubnu 1843 nechal od svého přítele Martina Salzmanna dovézt dvě vědra plzeňského ležáku, propadl jeho kouzlu, původní živnost pověsil na hřebík a otevřel hostinec. Tehdy nesl název U Švingulanta, časem jej však stálí hosté přejmenovali na dnešní podnik U Pinkasů.

A Salzmann? Ten by nejspíš dál zůstal formanem, jenže když mu v roce 1853 naložený vůz přejel nohu, zranění zanechalo trvalé následky. S povoznictvím musel skončit, a tak s přispěním Měšťanského pivovaru založil hospodu. Podnik se postupně stěhoval blíž k centru Plzně, až v roce 1872 zakotvil v Pražské ulici: tam je Salzmannova pivnice dodnes. A byla opravdu pověstná: prý dokonce i Karel Marx psal Bedřichovi Engelsovi ze svého léčebného pobytu v Karlových Varech, že v Čechách není žádné revoluční uvědomění a že se tady každý stará jen o to, jaké je pivo u Salzmannů. Škoda, že nám to nevydrželo.
 

Prohlídky pivovaru, restaurace Na Spilce a zážitkové programy



pivovarem jako místem, kde to vlastně všechno začalo, surovinami, tradičními postupy a nejmodernějšími technologiemi se můžete seznámit na vlastní oči. Historii a tajemství výroby legendárního ležáku už znáte, prohlídka pivovaru vám ale představí autentická místa, kde se pivo Pilsner Urquell vyrábí, a to od historické varny až po tu současnou nebo moderní stáčírnu s kapacitou 120 000 lahví za hodinu. Zabírá 20 000 metrů čtverečních, tedy přibližně pět fotbalových hřišť a představuje nejvyšší novodobou investici Plzeňského Prazdroje; stála celou miliardu korun.

V historických pivovarských sklepech ochutnáte nefiltrované a nepasterizované pivo Pilsner Urquell čepované přímo z dubových ležáckých sudů, zastavit se můžete i v restauraci Na Spilce, která je s kapacitou 550 míst největší pivnicí u nás. Kromě klasické prohlídky lze objednat i zážitkové programy, kdy se na pár hodin společně s přáteli proměníte v ledaře, bednáře, sladovníky, výčepní nebo sklepmistry.
 

Seznamte se: plzeňští bednáři a řemeslo mířící do UNESCO

K plzeňskému pivovaru patří bednářské řemeslo a společně s ním parta bednářů. Jsou pokračovateli slavné tradice, která sahá až do začátků výroby proslulého plzeňského ležáku v roce 1842. V dobách největšího rozkvětu na začátku 20. století jich v plzeňském pivovaru pracovalo přibližně sto padesát, ale navzdory moderním technologiím řemeslná tradice nezanikla a žije dodnes. Bednáři vyrábějí malé pivní sudy pro různé slavnostní příležitosti a zároveň se starají o velké ležácké sudy a dubové kádě, ve kterých v plzeňských sklepích kvasí a zraje pivo. Dřevo pochází z pomalu rostoucích dubů z křivoklátských lesů, na jeden sud ho bednáři spotřebují skoro tři kubíky. Právě díky jejich práci mohou dnešní sládci porovnávat současné pivo s tím, které zraje postaru. Plzeňský pivovar tradiční profesi udržuje jako jediný na světě a bednářství bylo v roce 2018 dokonce zapsáno na národní Seznam národních statků tradiční lidové kultury České republiky. To je důležitý krok k vysněnému cíli, zápisu na prestižní seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
 

Co byste ještě měli vědět?

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy

Plzeňský Prazdroj otevřel v Praze svou dárkovou prodejnu umístěnou mimo vlastní pivovary. Obchod v nákupní galerii Myslbek v ulici Na Příkopě přivítal první zákazníky ve čtvrtek, kdy se opět otevřely obchody a služby.

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

Jubilejní bránu pivovaru Plzeňský Prazdroj poznají milovníci piva na fotkách spolehlivěji než kdejaký hrad či zámek. Víte, že pivovar si ji postavil k padesátým narozeninám, že se v jejích útrobách skrývají vzkazy pro příští generace a že má svůj vzor v chorvatské Pule?

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňský Prazdroj a. s. se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice. Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary, vaří jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Hospoda Na Spilce

Hospoda Na Spilce

Přijměte pozvání do legendární Hospody Na Spilce, která se nachází v prostorách bývalých kvasných sklepů pivovaru Plzeňský Prazdroj a patří mezi největší hospody v Česku. Po více než dvouleté pauze má hospoda znovu otevřeno a nabízí menu s moderní českou kuchyní!

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu

Alespoň tak si to naplánovali organizátoři dalšího ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne v neděli 26. února 2023 ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
Plzeňský kraj | Zážitky