Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Horní Synagoga v Mikulově
Památky

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.
Synagoga v Mikulově byla postavena kolem roku 1550, současný barokní vzhled získala přestavbou po požáru v roce 1719. Horní synagoga je poslední zde dochovanou modlitebnou. Významná je především tím, že prezentuje jedinou synagogu polského typu u nás – impozantní vnitřní prostor je vynesen v čtveřici kupolí, které jsou sklenuty do čtyřsloupového pilíře uprostřed haly.
 
Sloužila bohoslužebným účelům do doby krátce po druhé světové válce, kdy byla mikulovská židovská obec, za války zlikvidovaná, dočasně obnovena. Desítky let pak synagoga chátrala. Zásluhou Regionálního muzea v Mikulově byla zachráněna před demolicí a v letech 1977-1989 proběhla její náročná oprava. Obnovit zničenou stavbu do zcela původní podoby se bohužel tehdy již nepodařilo. Odbourána byla zimní modlitebna i rozpadající se přístavek se schodištěm na ženskou galerii. Hebrejské nápisy v hlavní síni byly překryty novou výmalbou, byl odstraněn barokní svatostánek zvaný aron-ha-kodeš, jedinečné dílo rakouského sochaře Ignáce Lengelachera.
 

Expozice rabiho Löwa

V Horní synagoze naleznete poutavou expozici věnovanou rabi Löwovi a židovské vzdělanosti na Moravě. Rabbi Jehuda Löw ben Becalel (asi 1525-1609) prožil 20 let, zčásti též v Mikulově, jako moravský zemský rabín. Mikulov byl totiž od poloviny 16. do poloviny 19. století náboženským, politickým a kulturním centrem všech moravských Židů, zdejší židovská obec byla bezkonkurenčně nejrozsáhlejší a nejpočetnější na Moravě.

Expozice předvádí celou problematiku v historických a společenských souvislostech, zobrazuje životní běh rabiho Löwa, ukázky z jeho literárních děl, jeho vliv na židovské společenství Moravy, dějinné souvislosti – postavení židovského obyvatelstva na Moravě v 16. století, učence, kteří ho ovlivnili, renesanční prostředí města Mikulova a zdejší židovské obce, význam díla rabiho Löwa a jeho následovníky.

Druhá část expozice zachycuje představitele židovské vzdělanosti Moravy, náboženské a světské osobnosti v období středověku, renesance a baroka, židovské osvícenství (haskalu), představitele moderní vědy po nabytí občanských práv v polovině 19. století až po jejich rozmach v první polovině 20. století. V přízemí se ještě nalézá regionální expozice o historii a památkách židovské obce v Mikulově.
 

Projekt "10 hvězd"

V průběhu let 2011–2013 proběhla v rámci projektu "10 hvězd – revitalizace židovských památek v ČR" rekonstrukce mikulovské synagogy. Mikulov byl po více jak čtyři staletí významným duchovním, kulturním a správním centrem moravských Židů a Horní synagoga (nazývaná též Stará, Dómská, Altschul) byla nejstarší ze zdejších synagog.

Hlavním cílem projektu "10 hvězd" bylo navrátit synagoze podobu odpovídající barokní přestavbě z let 1719-1723. Postavila se nová zimní modlitebna dle původního půdorysu, stejně tak se do původních míst vrátilo schodiště na ženskou galerii, snížila se úroveň podlahy, zcela se zrestaurovala štuková výzdoba včetně kartuší s hebrejskými nápisy. Dle dochovaných fotografií a obrazů byl postaven nový aron-ha-kodeš.

Synagoga slouží k výstavním a dalším kulturním účelům (stálá expozice i sezónní výstavy, koncerty, přednášky, workshopy, projekce), které pořádá Regionální muzeum v Mikulově.

Aktuality

Dny židovské kultury v Mikulově

Představení židovských tradic.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Pojďme si popřát

Tradiční setkání na Štědrý den.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický hudební festival 2024

Lednicko-valtický hudební festival 2024 opět představí neotřelou dramaturgii a posluchači budou mít příležitost si ji vychutnat v historií a uměním prodchnutých lokalitách LVA a blízkých měst.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Z pozůstalosti Radka a Heleny Kratinových & Sbírka Josefa Chloupka

Dvě výjimečné umělecké kolekce v Galerii Závodný.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Noc kostelů v Mikulově

Zpřístupnění kostelů, kaplí či modliteben.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Svatováclavský koncert

Koncert k svátku patrona české země.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Den v růžovém Mikulov

Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech. K ochutnání budou připravena všechna vína přihlášená do jediné specializované soutěže růžových a perlivých vín u nás Jarovín – 21. ročník.
Mikulov, Jihomoravský kraj

XXII. Jazzový večer na počest Karla Krautgartnera

22. ročník vzpomínkového večera věnovaného poctě mikulovského rodáka Karla Krautgartnera.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Galerie Závodný v Mikulově – dům plný bílé krásy

Galerie Závodný je soukromá galerie, která byla otevřena v roce 2011 v historickém jádru města Mikulova. Jejímu zrodu předcházela dlouholetá sběratelská činnost v oblasti výtvarného umění.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Galerie U Ní v Mikulově

Výstavní síň spojená s kavárnou, čajovnou a vinařským sklepem. Dramaturgie otevřená všem oborům výtvarného umění – malba, grafika, fotografie, socha, keramika, šperk, restaurátorství aj.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově

Jednou z dominant a vzácných památek zámeckého vrchu je gotický trojlodní kostel sv. Václava s věží umístěnou na jižní straně presbytáře. Do jeho oratoře měla šlechta přístup přímo ze zámku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově

Kostnice v Mikulově je koncipovaná jako součást expozice historie kostela sv. Václava. Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží je nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Středověká mikve v Mikulově

V Mikulově je zpřístupněna rituální židovská lázeň mikve, která pochází ze 16. nebo 17. století. Byla nalezena ve sklepě obytného domu, kompletně zachovalá, pouze zavalená sesutým stropem.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Víno napříč staletími – nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Expozice, neobvyklá svým výtvarným pojetím, souhrnně zpracovává historii a vývoj vinohradnictví a vinařství na našem území v kontextu evropských dějin. Atmosféru dýchající vínem a historií podporuje citlivé nasvícení a komponovaná dobová hudba.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Boutique Hotel Tanzberg v Mikulově

Hotel Tanzberg sídlí v historické budově židovského rabinátu. Nabízí restauraci, vinný sklípek, pivnici U Golema. Po celý den se tu podávají pokrmy židovské kuchyně. Za teplého počasí lze stolovat venku na terase. Samozřejmostí je Wi-Fi zdarma.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulovské Rudolfinum

Mikulovské Rudolfinum je renesanční řadový měšťanský dům z přelomu 16. a 17.století zachovávající původní dispozici. Dvorní část je vybavena v 1. patře toskánským arkádovým ochozem, který je zaklenutý hřebínkovou klenbou. V budově je možné se ubytovat.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinný bar na Korku

Začněte svůj den vydatnou snídaní na Korku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

S přáteli na víno do Mikulova

Plánujete s rodinou či přáteli víkendovou akci? Myslíte si, že na firemní školení se jezdí pouze z povinnosti? Hledáte místo, kde byste mohli překvapit své obchodní partnery? Zkuste je vzít na sklenku dobrého vína a tradiční moravskou kuchyni do vinného sklepa Pod Kozím hrádkem v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Boutique Apartman Mikulov

Jedinečné ubytování v historické renesanční budově v malebném jihomoravském městě Mikulov uprostřed nádherné přírodní scenérii CHKO Pálava.Ubytování se nachází přímo vedle mikulovského zámku, nedaleko historické židovské čtvrti.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Penzion Husa v Mikulově

Romantické ubytování ve stylově zařízeném penzionu v centru historického města Mikulov. Penzion nabízí ubytování pro jednu až sedm osob, které mohou využít tento krásný dům pouze pro sebe a strávit zde ničím nerušenou dovolenou.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Kvelbený sklep pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání).
Mikulov, Jihomoravský kraj

Pension Baltazar – romantické ubytování v Mikulově

Penzion Baltazar v Mikulově se nachází v někdejší židovské čtvrti, v dolní části malebné ulice Husova. Tato ulice je důležitou součástí městské památkové rezervace. Staré židovské domy zde vytváří okouzlující scenérii, na kterou dohlíží mocný strážce města okolí, starobylý dietrichsteinský zámek.
Mikulov, Jihomoravský kraj